Delavnica CRP
Dogodek
Aktualno
Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorata za prostor, graditev in stanovanja in Direktorat za okolje sofinancirata izdelavo aplikativno raziskovalnega projekta v okviru Ciljnega raziskovalnega programa CRP 2019 »Opredelitev ekoloških koridorjev na ravni SI kot podpora načrtovanju prostorskega razvoja in upravljanja narave ter drugih virov«. Vodilni partner projekta je Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, v projektu sodeluje še ACER Prostorsko načrtovanje, projektiranje in varstvo okolja Novo mesto, d.o.o. ter kot zunanji izvajalec Zavod za ribištvo Slovenije.
Cilj projekta je pripraviti sintezo obstoječih študij, ki obravnavajo tematike ekoloških koridorjev (EK) in ekološke povezanosti prostora (EP), ter jih ustrezno interpretirati za potrebe prostorskega načrtovanja in načrtov upravljanja naravnih dobrin. Kljub številnim raziskavam na tem področju, njihove ugotovitve pogosto niso upoštevane v postopkih prostorskega načrtovanja in upravljanja naravnih dobrin, ali pa pride do njihovega vključevanja v postopke priprave dokumentov prepozno.
Ker obravnavane vsebine vključujejo širok krog uporabnikov z različnih področij, Ministrstvo v sodelovanju s pripravljavci naloge organizira delavnico. Namen delavnice je predstaviti zastavljen koncept vključevanja ekološke povezljivosti v prostorsko in sektorsko načrtovanje ter postopek presojanja planov in programov. Na dogodek vabimo deležnike, ki vstopajo oz. imajo določeno vlogo v teh postopkih: nosilcem urejanja prostora, pripravljavcem prostorskih aktov, upravljavcem zavarovanih območij in pripravljavcem drugih vrst upravljalskih načrtov.
Delavnica bo v torek, 25. 5. 2021 od 9.00 do 14.00 ure preko spletne platforme Microsoft Teams.
Zainteresirane prosimo, da se na delavnico prijavijo do 21. 5. 2021 na naslov: nina.stubicar@bf.uni-lj.si. Po zaključenih prijavah bodo prejeli gradivo za delavnico in povezavo do delavnice.
Vljudno vabljeni!
Okvirna vsebina oziroma program dogodka:
9.00 – 9.20 Uvod: namen delavnice, časovni okvir / Izhodišča naloge / Dosedanje delo na nalogi
9. 20 – 10.40 Koncept ekološke povezljivosti
10.40 – 11.00 Prenos v prostorsko načrtovanje in upravljavske načrte
11.00 – 11.10 Vprašanja in odgovori
11.10 – 11.30 Odmor
11.30 – 12.15 Prikaz primerov
12.15 – 13.00 Vodena razprava (v skupinah)
13.00 – 14.00 Zaključek delavnice s kratkim poročanjem