Iskanja v risbi, spoznanja v misli
Dogodek
Aktualno
Vljudno vas vabimo na odprtje in ogled razstave Iskanja v risbi, spoznanja v misli, fragmenti iz zapuščine Edvarda Ravnikarja, v petek, 27. oktobra, ob 19.30 v Veliko sprejemno dvorano Cankarjevega doma.
Razstava bo na ogled od 27. 10. – 14. 11. 2023. Zaradi velikega zanimanja je razstava podaljšana do 30.11.2023
Avtor razstave je arhitekt Aleksander S. Ostan, razstava pa je nastala v sodelovanju z Majdo Kregar in Heleno Ravnikar (Ambient) ter v koprodukciji Cankarjevega doma in Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.
Arhitekt Edvard Ravnikar (1907–1993) je bil gotovo najbolj celovita osebnost slovenske arhitekture in urbanizma v drugi polovici 20. stoletja. Bil je najbolj nadarjen in avtonomen učenec velikega Jožeta Plečnika ter tudi zelo cenjen sodelavec Le Corbusierja v Parizu. Poleg številnih urbanističnih in arhitekturnih zasnov je za sabo pustil tudi velik opus intimnih pričevanj v risbi in besedi, ki so manj znana in so nam jih ohranili njegovi dediči. Srečanje z njimi se nas lahko globoko dotakne tako z lepoto podob kot tudi s pronicljivostjo misli, saj premorejo veliko notranjo moč. Ravnikar je bil tudi izjemen humanist, erudit in pričevalec svojega stoletja. V zapuščini njegovih drobnih knjižic naletimo na analitsko pronicljiva, globoka razmišljanja o sodobnem svetu, umetnosti in arhitekturi ter življenju nasploh. Večkrat so podprta z referencami iz filozofije, literature, zgodovine in znanosti, pa tudi nacionalne kulture in politike … Navdihujoče podobe, ki jih imamo priložnost videti na razstavi v Cankarjevem domu, so prepletene z arhitektovim lucidnim opazovanjem, komplementarna pola njegovega ustvarjanja pa sta tesno prepletena in povezana; v njem se umetnik srečuje z znanstvenikom, risar z mislecem, poet z inventorjem.
Največji arhitekti v zgodovini, med njimi tudi tisti sodobnejši iz bližnjega 20. stoletja, kot so bili Antoni Gaudi, Otto Wagner, Frank Lloyd Wright, Alvar Aalto, Michel de Klerk, Jože Plečnik … so bili hkrati tudi pravi (vele)mojstri prostoročne risbe. Mednje, kot se boste lahko na lastne oči prepričali na razstavi, sodi tudi Edvard Ravnikar. Na razstavi so v okviru Ravnikarjevega leta tako na ogled povečave arhitektovih risb in rokopisov, odtisnjenih na viseča platna, ki oblikujejo začasen troladijski prostor v njegovi najlepši dvorani, vhodni avli Cankarjevega doma. Risbe na razstavi lahko shematsko razdelimo v tri kategorije: prvobitna iskanja, ki tipajo za še ne izrečenimi oblikami vizionarskih arhitektur, virtuozna, dramatična doživetja urbanih in naravnih krajin, ki so ga navdihovale na poteh po svetu, ter raziskovanja v risbi in skici, namenjena konkretnim projektom (od velikih vedut do najmanjših detajlov, kot npr. za Trg republike in Cankarjev dom, v katerem se nahajamo).
Vabljeni!
Avtor razstave: Aleksander S. Ostan v sodelovanju z Majdo Kregar in Heleno Ravnikar (Ambient)
Vizualna podoba in razstavna konstrukcija: Atelje Ostan Pavlin
Grafično oblikovanje: Atelje Ostan Pavlin in Nena Gabrovec
Skice, risbe: Edvard Ravnikar (v lasti dedičev in Ambienta d.o.o.)
Sodelavci: Nataša Pavlin, Žan Artelj, Daniel Ilieski in Alja Cevc (Atelje Ostan Pavlin)
Vodja in koordinator projekta: Katarina Hergouth (CD), kustosinja razstavnega programa CD, Nikola Pongrac (MAO)
Prevod in jezikovni pregled: Sonja Košmrlj (CD), jezikovni pregled, Anina Oblak (CD)
Razstava je nastala v koprodukciji Cankarjevega doma in Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (generalna direktorica Cankarjevega doma: Uršula Cetinski; v. d. direktorice Muzeja za arhitekturo in oblikovanje: Maja Vardjan) s podporo Fakultete za arhitekturo UL, Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije in Ambient d.o.o..