program Krater: čez ograjo
Dogodek
Aktualno
Na valu ljubljanske suše vas vabimo k prijavi na program Krater, čez ograjo, ker želimo graditi zavezništva med urbanimi akterji različnih meril in tipologij pri soustvarjanju zelenega sistema mesta – vodenega s premišljeno-kreativnimi in skupnostnimi iniciativami.
Komu je program namenjen?
Če ste del soseske, šole, muzeja, nevladne organizacije, ministrstva … ali pa neodvisni mestni prebivalec na območju Slovenije, ki (1) upravlja z javnimi zelenimi površinami, (2) dostopa do njih ali (3) dostopa do površin, ki bi to lahko postale – izpolnite kratko anketo in se prijavite k udeležbi.
K programu in povezovanju vabljeni tudi vsi drugi zainteresirani prebivalci, ki svoje parcele še iščejo.
Vsebina programa
Udeleženci bodo spoznali principe Krater modela, ki zaznamujejo delo z sprevidenim prostorom urbane narave: vzdrževalne akcije, komunikacijske strategije, raziskave in umetniške pristope, teoretske koncepte, vodstvene ter ekonomske modele. Na podlagi principov Kolektiva Krater – ki presegajo dihotomijo med kulturo in naravo – želimo širiti znanja in navdih za ustvarjanje prostorov drugačnih mest prihodnosti. Za to pa predvsem potrebujemo: zavezništva.
Struktura programa
Prvo srečanje bo v ponedeljek, 7. julija 2025, ob 16. uri na Kraterju.
Do avgusta 2026 bomo nadaljevali z individualnimi svetovanji z vašim kolektivom za razvoj strategij, prilagojenih vašemu kontekstu. Načrtovan je tudi obisk lokacije, delo na terenu ter predstavitev za lokalno koalicijo. Projekt omogoča prenos Krater principov na druge zelene površine v mestu, zato se bo zaključil z izvedbo dogodka, ki ga zasnujemo skupaj na vaši lokaciji poleti 2026.
Program ponedeljkovega srečanja 16-20h, Krater
Uvod v Krater principe: diskusije in kratka predavanja.
Skozi projekte kot so Vrt karizmatičnih rastlin, Obrt vseživosti, Med-vrstne tipologije, Palača Divjine, Prepovedane vernakularnosti, Notweed, Podivjane zasedbe: naše delo je naša infrastruktura, idr. boste spoznali problematike pravnega statusa urbane narave v prostorskem planiranju, udejstvovanja skupnosti pri ustvarjanju programa, določanju namembnosti in vzdrževanja javnega prostora, ter vlogo kulture pri ekološki regeneraciji.
Z vami bodo: za kartografije mesta prihodnosti in sisteme reprezentacije, Danica Sretenović, za ekološko skrbništvo, zagovorništvo ter skupnostne modele upravljanja v post-antropocenu, Gaja Mežnarić Osole, za materialne kulture in skupnostne ekonomije, Andrej Koruza, za parcele javnega dobra Urško Škerl, za umetniške intervencije v javnem prostoru Danilo Milovanović, za dokumentacijo in arhiviranje, Amadeja Smrekar.
Ob prijavi vam bomo poslali časovnico dogodka.
Kolektiv Krater
*Projekt omogočajo Ministrstvo za kulturo, ter izkušnje in znanja, ki jih je Kolektiv Krater v preteklih petih letih razvili na Kraterju .