Razprava na temo priročnikov DPR - Regulacijski elementi
Dogodek
Aktualno
V letu 2020 je ZAPS v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor pripravil več predstavitev priročnikov Državnega prostorskega reda (DPR): “Tipologija stavb”, “Regulacijski elementi”, “Mirujoči promet v urbanih naseljih” in “Zeleni sistem v mestih in naseljih” ter priročnika Ministrstva za zdravje: “Ven za zdravje”.
V letu 2021 izobraževanje za načrtovalce nadaljujemo z razpravami na posamezno tematiko. Na razpravah se priročnikov ne bo podrobneje predstavljalo, pač pa bodo avtorji priročnikov odgovarjali na v naprej poslana vsebinska vprašanja udeležencev, ki si priročnike lahko pogledajo in snamejo s spleta na sledečih povezavah:
Tipologija stavb >>
Regulacijski elementi >>
Mirujoči promet v urbanih naseljih >>
Zeleni sistem v mestih in naseljih >>
Ven za zdravje >>
Druga v sklopu razprav, bo razprava z naslovom:
UPORABA USMERITEV IN PRIPOROČIL IZ PRIROČNIKA REGULACIJSKI ELEMENTI,
ki bo potekala v četrtek, 11. 3. 2021, od 10.00 do 11.30, preko spletne platforme Zoom.
Člani ZAPS za udeležbo na razpravi prejmejo 2 kreditni točki / Sklop B – Teorija in referenčna praksa.
Izhodišče za tokratno razpravo predstavlja priročnik:
– Regulacijski elementi (priročnik DPR, Ministrstvo za okolje in prostor).
Na izobraževalnem dogodku bo v kratkem povzetku predstavljena vsebina priročnika, sledil bo osrednji sklop z odgovori na v naprej postavljena vprašanja udeležencev in razprava.
Na vprašanja bo odgovarjala arhitektka dr. Alenka Fikfak (Fakulteta za arhitekturo), soavtorica priročnika.
Prosimo vas, da priročnik predhodno pregledate in zastavite vaša vprašanja, najkasneje do ponedeljka, 8. 3. 2021, preko povezave >>.
Namen priročnika Regulacijski elementi je predvsem služiti slovenskim občinam ter načrtovalcem, ki morajo splošna pravila urbanistične regulacije konkretizirati pri določanju prostorskih izvedbenih pogojev v občinskih prostorskih aktih. Lega stavb in drugih objektov v prostoru pomembno vpliva na zagotavljanje kakovosti bivanja v njih, hkrati pa vpliva tudi na kakovost in podobo naselij ter okoliškega prostora. Določamo jo s prostorsko izvedbenimi pogoji z uporabo regulacijskih elementov, kot so regulacijska linija, gradbena linija ter gradbena meja in določanjem odmikov od parcelnih mej ali sosednjih objektov. Analize, ki so bile opravljene za potrebe priprave tega priročnika, kažejo, da je pri določanju regulacijskih elementov in odmikov treba hkrati upoštevati različne vidike.
Pomembno je, da se z vidika urejanja prostora določi način delovanja pri določanju elementov urbanistične regulacije, ki bi bolj upoštevali dejansko stanje na lokaciji, omogočali zdravo bivalno in delovno okolje za uporabnike prostora in hkrati omogočali notranjo rast naselij z zgoščevanjem, ob tem pa tudi upošteval in nadgrajeval identiteto prostora ter ohranjal in izboljševal kakovost bivanjskih razmer ter zdravje ljudi.