Razprava na temo priročnikov DPR - Zeleni sistemi
Dogodek
Aktualno
V letu 2020 je ZAPS v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor pripravil več predstavitev priročnikov Državnega prostorskega reda (DPR): “Tipologija stavb”, “Regulacijski elementi”, “Mirujoči promet v urbanih naseljih” in “Zeleni sistem v mestih in naseljih” ter priročnika Ministrstva za zdravje: “Ven za zdravje”.
V letu 2021 izobraževanje za načrtovalce nadaljujemo z razpravami na posamezno tematiko. Na razpravah se priročnikov ne bo podrobneje predstavljalo, pač pa bodo avtorji priročnikov odgovarjali na v naprej poslana vsebinska vprašanja udeležencev, ki si priročnike lahko pogledajo in snamejo s spleta na sledečih povezavah:
Tipologija stavb >>
Regulacijski elementi >>
Mirujoči promet v urbanih naseljih >>
Zeleni sistem v mestih in naseljih >>
Ven za zdravje >>
Prva v sklopu razprav, bo razprava z naslovom:
UPORABA USMERITEV IN PRIPOROČIL ZA KAKOVOSTNO NAČRTOVANJE ZELENIH POVRŠIN V OKVIRU PRIPRAVE PROSTORSKIH AKTOV,
ki bo potekala v četrtek, 4. 3. 2021, od 10.00 do 11.30, preko spletne platforme Zoom.
Člani ZAPS za udeležbo na razpravi prejmejo 2 kreditni točki / Sklop B – Teorija in referenčna praksa.
Izhodišča za tokratno razpravo predstavljata 2 priročnika:
– Zeleni sistem v mestih in naseljih, Usmerjanje razvoja zelenih površin (priročnik DPR, Ministrstvo za okolje in prostor) in
– Ven za zdravje – Priročnik za načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti in zdravega življenjskega sloga (priročnik Ministrstva za zdravje).
Na izobraževalnem dogodku bo v kratkem povzetku predstavljena vsebina priročnikov, sledil bo osrednji sklop z odgovori na v naprej postavljena vprašanja udeležencev in razprava.
Na vprašanja bosta odgovarjali krajinski arhitektki Ina Šuklje Erjavec (UIRS) in Jana Kozamernik (UIRS), soavtorici obeh priročnikov.
Prosimo vas, da priročnike predhodno pregledate in zastavite vaša vprašanja, najkasneje do ponedeljka, 1. 3. 2021, preko povezave >>.
Oba priročnika sta namenjena prostorskim načrtovalcem, krajinskim arhitektom, urbanistom in arhitektom ter občinskim upravam, lokalnim skupnostim in ministrstvom, kot tudi drugi strokovni javnosti. Vsebujeta usmeritve za dvig kakovosti in zagotavljanje ustreznosti načrtovanja zelenih površin ter drugih odprtih prostorov v mestih in naseljih in se medsebojno tematsko povezujeta in podpirata.
Priročnik Zeleni sistem v mestih in naseljih se osredotoča na celovitost usmerjanja razvoja zelenih površin z različnih vidikov zagotavljanja funkcij zelenega sistema, podaja osnovna izhodišča za razumevanje, obravnavo in načrtovanje zelenih površin in opredeljuje tipologijo zelenih površin za uporabo pri prostorskem načrtovanju na različnih nivojih. Poleg splošnih usmeritev za načrtovanje zelenega sistema ter urejanje, vzdrževanje in spremljanje stanja zelenih površin, podaja podrobnejše usmeritve in pravila za načrtovanje in urejanje po posameznih tipih zelenih površin, ki so namenjena predvsem opredeljevanju prostorskih izvedbenih pogojev in drugih določil načrtovanja na izvedbeni ravni. V prilogi so zbrana tudi različna uporabna in uveljavljena načela, smernice in standardi.
Priročnik Ven za zdravje je zaključno gradivo programa Strokovne podlage za prostorsko načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti prebivalstva (naročnik: Ministrstvo za zdravje) in je namenjen tako širši javnosti kot strokovnim krogom. Povezuje področje zdravja in prostorskega načrtovanja ter se osredotoča na načela in smernice kakovostnega urejanja površin za omogočanje in spodbujanje telesne dejavnosti, s tem pa tudi vpliva na zdrav življenjski slog prebivalstva. V njem so na pregleden način predstavljeni ključni vidiki obravnavane tematike: zakaj in kako sta zdravje in načrtovanje prostora povezani vsebinski vprašanji, kakšne so potrebe in značilnosti uporabnikov po gibanju in uporabi zunanjega prostora, kakšne so značilnosti in prostorske zahteve različnih vrst telesnih dejavnosti in kako pristopiti k načrtovanju zelenih površin za doseganje celovitosti, ustreznosti in kakovosti za podporo javnemu zdravju. Priročnik vsebuje tudi priporočila za načrtovanje zunanjega prostora po vrstah telesnih dejavnosti in glede vključevanja vsebin v strateške in podrobnejše planske akte.