PREDAVANJA V OKVIRU MESECA KRAJINSKE ARHITEKTURE 2014
Izobraževanje
Aktualno
Društvo krajinskih arhitektov Slovenije letos že peto leto zapored organizira vrsto dogodkov v aprilu, mesecu krajinske arhitekture. Dogodki in predavanja so namenjeni članom društva, študentom, prostorskim načrtovalcem, projektantom in različnim strokovnim službam, ki se ukvarjajo z urbanističnim načrtovanjem in še zlasti z urejanjem in vzdrževanjem javnih odprtih površin, pa tudi širši javnosti.
Koledar dogodkov MKA, april 2014
Drevesa na javnih površinah
torek, 15.04.2014 ob 18:00, ZAPS, Vegova 8, 1000 Ljubljana
Izhodišča
Na mestna drevesa bomo pogledali kot na gradnike kakovosti bivanja in lepote mestnega okolja ter razmišljali o tem, kako pomen dreves upoštevamo pri načrtovanju in oblikovanju naselja. Osredotočili se bomo na vlogo načrtovanja kot ključnega momenta zagotavljanja pogojev za rast in razvoj zdravega mestnega drevesa in se s tem dotaknili tudi prakse upravljanja z mestnim drevjem kot skupnim dobrom. Predavanje je namenjeno širjenju in utrjevanju znanja o prostorskem načrtovanju in upravljanju z javnimi zelenimi površinami naselja, konkretno drevesi. Zanimivo je lahko za urbaniste in projektante, praktike in zaposlene na občinah. Predavateljica je soavtorica knjige Mestno drevje (Šiftar, Maljevac, Simoneti, Bavcon), velika zagovornica uveljavljanja sodobnih standardov in normativov ravnanja z mestnim drevejem in s tem v zvezi občasna svetovalka podžupana Mestne občine Ljubljana profesor Janeza Koželja.
Predava: mag. Maja Simoneti, univ.dipl.inž.kraj.arh.
Prijava
Prijave na dodatna strokovna izobraževanja organizirana v okviru Meseca krajinske arhitekture 2014 sprejemamo do zapolnitve mest na e-naslovu: izobrazevanje@zaps.si.
Prostorski načrtovalec – podjetnik
torek, 08.04.2014 ob 18:00, ZAPS, Vegova 8, Ljubljana
Izhodišča
Kako pridobiti in organizirati ustrezno delovno skupino? Kakšno opremo, sredstva potrebuje podjetje, ki se ukvarja s prostorskim načrtovanjem? Kako pridobiti naročnike in kako jih obdržati? Kako urejati finance? Kako skrbeti za nenehno strokovno izpopolnjevanje in motivacijo zaposlenih? Kako poslovati v krizi? Kakšne so specifične težave, s katerimi se spopada tako podjetje in kako jih obvladovati? V predavanju bodo predstavljene praktične izkušnje direktorice zasebnega podjetja Acer Novo mesto d.o.o. z osnovno dejavnostjo prostorsko načrtovanje. Njene izkušnje so bile pridobljene z ustanovitvijo in razvojem podjetja, ki je danes, po več kot 20-tih letih delovanja, eno od večjih v regiji in ima trenutno 12 redno zaposlenih. Enostavnih odgovorov na ta vprašanja sicer ni, zato jih na predavanju ne boste našli, pač pa bo predavateljica predstavila razmišljanja in izkušnje, ki morda ponujajo možnost za rešitev katerega od problemov, s kakršnimi se srečujemo podjetniki – prostorski načrtovalci, pa tudi arhitekti in krajinski arhitekti nasploh. In to je tudi namen tega predavanja.
Predava: Suzana Simič, univ.dipl.inž.kraj.arh.
Celovite presoje vplivov na okolje in njene vsebine kot predhodni pogoj za pridobivanje evropskih sredstev
torek, 01.04.2014 ob 18:00, ZAPS, Vegova 8, Ljubljana
Izhodišča
V predavanju bo predstavljeno področje celovite presoje vplivov na okolje v luči izvajanja evropske direktive. Predhodni pogoj za črpanje sredstev EU je ucinkovito izvajanje celovite presoje, usposobljenost ekipe in uspodabljanje. V zvezi s tem bo predstavljen pregled dosedanjega izvajanja in dosezkov vljucevanja okoljskih ciljev v plane in programe s podrocij energetike, prometa, urejanja voda, preskrbe s pitno vodo, prostorskega nacrtovanja, kmetijstva in drugih podrocij. Predstavljeni bodo tudi opomini evropske komisije na tem podrocju.
Predava: Vesna Kolar Planinšič, univ.dipl.inž.kraj.arh.