URBANIZEM
Avtorji so se zavedali diskrepance med veljavnim PUP-om in v njem vrisane zavite stavbne linije ter med logiko oblikovanja širšega urbanega prostora, ki v hierarhiji pomenov logično prostor mestne vpadnice postavlja nad pomenom diagonalno priključene Riharjeve ulice.
Rešitev z ritmično zamikanimi stavbnimi volumni vzporednimi s smerjo ceste kvalitetno gradi kontekst vpadnice. Kompozicija predvidenih prostorskih elementov je uravnotežena z obstoječimi stavbami v širšem prostoru ter na stiku z obodnimi urbanimi elementi: Devinska ulica, park, stanovanjski bloki. Prostor med pločnikom in javnim pritličjem je oblikovan kot kvaliteten javni prostor in sledi matrici ljubljanskih vpadnic z značilnim sosledjem razširjenih obuličnih, pešcu namenjenih javnih prostorov.
ARHITEKTURA, OBLIKOVANJE
Razprta stavbna volumna z vmesnim pritličnim in transparentnim členom kreirata dobro osončen in pogledom odprt prostor. Sosledje javnih prostorov od dostopov in uvozov na severu, prek vhoda z recepcijo, svetlobnikom, restavracije, vrta in parka na jugu, je pregledno, dobro pozicionirano in primerno dimenzionirano.
Stavba je v prerezu oblikovana tripartitno kot posledica razmestitve programa in prostorskih določil. Stavbni elementi kot so zastekljeno pritličje, masivno telo in lebdeče strehe mansarde in nadstrešnic tvorijo uravnoteženo kompozicijo z bogastvom različic in detajlov. Izbor materialov je v odnosu do stanovalcev in v odnosu do postavitve objekta na robu mesta primeren.
FUNKCIONALNOST
Program je v objektu ustrezno razmeščen: javno pritličje proti cesti, dvorana na vogalu Devinske in Riharjeve, vhod v domski del z Devinske, restavracija obrnjena na jug z dolgimi vizurami, domski del pomaknjen v notranjost zazidave, stanovanja locirana ob cesti. Elaborat ima nekatere nesprejemljive funkcionalne pomanjkljivosti, ki so tudi v nasprotju s tehničnimi predpisi in razpisnim gradivom.
Stanovanja: ni avtonomnih pritličnih vhodov v stanovanjski del stavbe, shrambe v kleti so dislocirane glede na vertikalno jedro. Dom-komunikacije: hodniki širine 130 cm so kljub razširitvam pred vhodi v sobe preozki. Dom-sobe: Tipologija sob z vzdolžno fasadno steno ponuja nekatere psihološke kvalitete. Po drugi strani pa generira obilico pomanjkljivosti: sobe so oblike iztegnjenih pravokotnikov širine cca 300 cm in nudijo premalo prostora pred in ob posteljah. To ovira specifičnega hendikepiranega uporabnika, osebje in manipulacijo s posteljami. prehodi na loggio so iz opisanih razlogov slabše dostopni vsem kategorijam uporabnikov. Pomanjkljivosti takšne zasnove sob in posledično ožjih tlorisov tipičnih etaž so tudi daljše komunikacije ter manj racionalen kvocient med površino stavbnega oboda in tlorisno površino stavb.
Žirija je ocenila, da s stališča uporabe objekta za namene doma za starejše občane stavba ni najprimernejša. Vizija avtorjev odstopa od relativne pragmatičnosti predvidene vsebine. Žirija je izrazila stališče, da bi lahko bil tako oblikovan objekt primernejši za nekatere druge namene.
Elaboratu pripisujemo posebno kvaliteto pri urbanističnem oblikovanju prostora in zato prejme posebno priznanje.