ponudba
Sklepanje poslov
Poklicna praksa
Ponudba projektantskih storitev
Ponudba je predlog za sklenitev pogodbe, ki vsebuje vse bistvene sestavine pogodbe, tako da bi se s sprejemom ponudbe lahko sklenila pogodba. V ponudbi projektant glede na projektno nalogo skladno s Standardom ZAPS opredeli obseg projektiranja in vrsto načrtov, ki jih ponuja, roke za izvedbo posameznih faz ter ceno in način plačila za ponujeno delo.
Oblika ponudbe
Gradbeni zakon zahteva, da mora biti dogovor o izvajanju storitev med investitorjem in projektantom sklenjen v pisni obliki. Ponudba za sklenitev pogodbe, za katero zahteva zakon posebno obliko, veže ponudnika samo če je dana v taki obliki. To pomeni, da mora biti tudi ponudba dana v pisni obliki, kar velja tudi za sprejem ponudbe.
Sprejem ponudbe
Ponudba je sprejeta, ko ponudnik prejme (pisno) izjavo naslovnika, da sprejema ponudbo. Ponudba je sprejeta tudi če naslovnik plača ceno ali če stori kaj drugega, kar na podlagi ponudbe, prakse, vzpostavljene med strankama ali običaja lahko šteje za izjavo o sprejemu. Sprejem učinkuje v trenutku, ko je bilo dejanje storjeno, če je bilo storjeno v rokih, ko ponudba še veže.
Sprejem ponudbe s predlogom naj se spremeni
Če odgovor na ponudbo izraža sprejem, hkrati pa predlaga, naj se v nečem spremeni ali dopolni, se šteje, da je naslovnik ponudbo zavrnil in sam dal drugo ponudbo svojemu prejšnjemu ponudniku. Odgovor na ponudbo, ki izraža sprejem, toda vsebuje dopolnitve ali spremembe, ki bistveno ne spreminjajo ponudbe, pomeni sprejem, razen če ponudnik takoj ugovarja. Če ne ravna tako, se pogodba sklene v skladu z vsebino ponudbe s spremembami, ki so navedene v izjavi o sprejemu. Če se dopolnitve ali spremembe nanašajo na ceno, plačilo, kakovost ali količino blaga, kraj in čas dobave, obseg odgovornosti ene stranke v primerjavi z drugo ali na reševanje sporov, se šteje, da bistveno spreminjajo ponudbo.
Do kdaj veže ponudba
Ponudba, v kateri je določen rok, do katerega mora biti sprejeta, veže ponudnika do izteka tega roka. Rok za sprejem, ki ga je določil ponudnik v pismu, začne teči od dneva, ki je označen v pismu, če v pismu ni datuma, od datuma, ki je na pisemski ovojnici. Rok za sprejem, ki ga je določil ponudnik po telefonu ali elektronski pošti, začne teči od trenutka, ko naslovnik prejme ponudbo. Ponudba, dana odsotni osebi, v kateri ni določen rok za sprejem, veže ponudnika toliko časa, kolikor je običajno potrebno, da ponudba prispe do te osebe, da jo ta prouči ter o njej odloči in da odgovor o sprejemu prispe do ponudnika. Če rok, določen za sprejem, še ni potekel, ponudba preneha veljati, ko k ponudniku prispe izjava o njeni zavrnitvi.
Molk naslovnika
Če naslovnik molči, to ne pomeni, da sprejema ponudbo. Določilo v ponudbi, da bosta molk naslovnika ali kakšna druga njegova opustitev (na primer, če ne zavrne ponudbe v določenem roku ali če poslane stvari, za katero mu je dana ponudba, ne vrne v določenem času) veljala za sprejem ponudbe, je brez učinka.
(povzeto po Obligacijskem zakoniku)
VZOREC PONUDBE ZA PROJEKTIRANJE (v pripravi)
VZOREC ENOSTAVNE PONUDBE ZA PROJEKTIRANJE (v pripravi)