ST ZAPS 04
Standard ZAPS
Poklicna praksa
Navodila za izdelavo risb v načrtih arhitekture
V času, ko se celotna gradbena panoga vse bolj digitalizira, se zdi, da navodila za izdelavo grafičnih prikazov oziroma risb v načrtih arhitekture niso (več) potrebna. Z uporabo BIM procesov (angleško Building Information Modeling) je namreč mogoče simulirati vse faze življenjskega cikla objekta, pri čemer simulacija poleg stvarnih podatkov o nameravani gradnji zajame tudi terminske, finančne, ekološke in druge vidike, ki jih klasično prikazovanje načrtov na papirju ne zmore.
Pa vendar ostaja risba na papirju osnovno komunikacijsko sredstvo med udeleženci pri gradnji in osnova za določanje stopnje razvitosti modelov (angleško LOD – Level of Development) pri definiranju novih standardov glede izvajanja BIM procesov.
Tlorisna risba je definirana kot horizontalni prerez objekta na dogovorjeni višini 1,0 m od gotovega tlaka. Pa vendar v prikazu tega prereza ne gre za dobeseden prikaz prerezanih gradbenih elementov, temveč za dogovorno simbolno risbo teh elementov, ki je odvisna od faze projekta in merila, v katerem je risba prikazana. Tako na primer okno v idejni zasnovi rišemo le kot odprtino v steni, v projektu za izvedbo prikažemo tudi skupno širino in debelino okvirja, v detajlih pa šele narišemo dejansko obliko okvirja in vse druge sestavne dele. Na podoben način so definirane tudi LOD stopnje.
Pri delu z BIM programsko opremo je torej mogoče reči, da je tehnični prikaz model objekta, grafični prikaz oziroma risba pa zamrznjen pogled BIM modela v določeni stopnji razvitosti.
V slovenskem prostoru je od razpada skupne države dalje, ko smo uporabljali JUS standarde, na področju standardizacije pri izdelavi načrtov oziroma risb ostala praznina, ki je do danes še nismo zapolnili. Posledica tega je, da v Sloveniji nimamo poenotenega načina za prikazovanje gradbenih elementov, na primer za označevanje oken, stopnic, prebojev, … prav tako na tem področju nimamo poenotenega izrazoslovja. Pričujoči standard skuša to vrzel zapolniti in pripraviti podlago za določanje novih standardov digitalnih tehnologij.
Spremembe v tretji izdaji
Med večjimi dopolnitvami zvezka 04 sta dve novi poglavji in sicer prvo z naslovom Arhitekturne risbe, v katerem so navedena splošna navodila za izdelavo posameznih risb kot so situacija, tlorisi, prerezi itd., ter novo poglavje Gradbeni elementi v razdelku Okrajšave. Dodanih je tudi nekaj novih vsebin v poglavju o prikazovanju gradbenih elementov (dvigala, vgrajena oprema).
ST ZAPS 04:2025
Navodilo za izdelavo risb v načrtih arhitekture
7. 2. 2025