mag. Anja Planišček
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Častna članica ZAPS 2019 mag. Anja Planišček
Njeno družbeno angažirano udejstvovanje v arhitekturi, posebno v povezavi s stanovanjsko politiko in ohranjanjem arhitekturne dediščine obdobja po drugi svetovni vojni, ter delovanje na področju razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči v Afriki presegata običajno delo pedagoga ali raziskovalca v okviru izobraževalne institucije. Anja Planišček je ključna oseba pri izobraževalnih projektih, ki mladim arhitektom omogočajo, da se vpnejo v družbeno angažirano arhitekturno dejavnost ter na lastni koži spoznajo, da je preživetje stroke odvisno od preživetja družbe. To pa omogočajo le vzajemnost, solidarnost in povezovanje, ne pa tržno naravnana arhitektura.
Mag. Anja Planišček je diplomirala na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo (1998) in zaključila podiplomski študij na Architectural Association v Londonu (2002). Trenutno je izredna profesorica na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani in poleg tega dela kot arhitektka. V devetdesetih letih je soustanovila spletno revijo Trajekt za socializacijo arhitekture, odprt medij, osredotočen na prostorske teme, ki je imel posebno vlogo predvsem pri zaščiti in proučevanju slovenske modernistične arhitekture. Tukaj lahko izpostavimo projekt Bilo:Je, ki ga je zasnovala z Martino Malešič in Petrom Rauchom. S pomočjo fotografskega gradiva so spremljali stanje slovenske modernistične arhitekture iz obdobja 1935–1975 ter primerjali nekdanje in današnje stanje izbranih slovenskih stavb iz tega obdobja. Pomembna sta tudi razstavna projekta, ki sta predstavila delo arhitektov Ivanšek in Ilije Arnautovića: »Doma – arhitekta Marta in France Ivanšek« (Moderna galerija, 2010), ki ga je zasnovala z Martino Malešič, in »Ilija Arnautović – slovenska arhitektura v času socializma« (Moderna galerija, 2006), ki je nastal v sodelovanju z Andrejem Mercino. Njeno področja dela vključuje arhitekturno izobraževanje, oblikovanje, vizualno umetnost, pisanje, kuriranje in produkcijo dogodkov, povezanih z arhitekturo (razstav, delavnic, spletnih projektov). Za delo na področju socializacije arhitekture in projektiranja je leta 2010 dobila nagrado zlata ptica. Kot soavtorica arhitekture je sodelovala pri odmevnih in nagrajenih, družbeno pomembnih projektih. V soavtorstvu z Neno Gabrovec je sodelovala pri prenovi Kina Šiška v Center urbane kulture. Projekt je prejel priznanje zlati svinčnik 2010 v kategoriji javne stavbe. V soavtorstvu z Majo Ivanič, Andražem Intiharjem in Uršo Habič pa je sodelovala pri vrtcu Pedenjped Kašelj, ki je zlati svinčnik prejel leta 2018.
Projekte razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči v afriških državah soustvarja v okviru Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani in humanitarnega društva Streha za vse, ki so ga na njeno pobudo soustanovili študenti in mentorji Fakultete za arhitekturo ter Fakultete za gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani. Skupine študentov in mentorjev so v letih 2010–2019 izvedle šest projektov – načrtovale in zgradile so šole, vrtce in druge družbene stavbe v revnih predelih afriških držav. Tako so pripomogle k reševanju prostorskih in življenjskih stisk prebivalcev ter prispevale k uresničevanju ciljev Milenijske deklaracije in ciljev trajnostnega razvoja OZN.
Večletno delovanje skupin se je začelo v letih 2010–2011 z gradnjo učilnice s knjižnico ter večnamenske dvorane za Ithuba Community College v Johannesburgu v Južnoafriški republiki. Projekta sta bila kasneje v ožjem izboru za nagrado, ki jo RIBA podeljuje študentskim projektom.
Delo skupin se je nadaljevalo leta 2017 z gradnjo Amasika – prehodnega doma za otroke, ki živijo na ulicah v mestu Kabale – ter s hišami za zdravnike klinike Bwama ob jezeru Bunyonyi v Ugandi. Zadnji stavbi, nadstrešnica z otroškim igriščem in mala šola v izobraževalno-kariernem središču v Brufutu v Gambiji, sta bili zgrajeni nedavno, v letih 2018 in 2019. Namenjeni sta osnovnemu šolanju otrok in poklicnemu izobraževanju mladih. Vsi projekti so potekali v partnerstvih z mednarodnimi nevladnimi humanitarnimi organizacijami, ki delujejo na lokacijah v Afriki. Vključevali so zbiranje sredstev ter načrtovanje in gradnjo stavb v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom. Gradnja, ki je potekala osem tednov, je bila priložnost za učenje in izmenjavo idej med študenti in lokalnim prebivalstvom ter hkrati priložnost za povezovanje različnih znanj, izkušenj, kultur in ljudi.
Na področju stanovanjske politike je v zadnjem času s seminarjem na fakulteti aktivno raziskovala stanovanjsko zadružništvo kot alternativno obliko stanovanjske oskrbe in bivanja v Sloveniji. V povezavi z nevladnimi organizacijami, predvsem stanovanjsko zadrugo Zadrugator, so se ukvarjali z možnostjo in metodami participativnega načrtovanja kot alternative neučinkoviti in pasivni slovenski stanovanjski politiki pri zagotavljanju dostopnih stanovanj. Rezultat aktivnosti je napovedana sprememba stanovanjskega zakona ter namera javnih akterjev o izvedbi pilotnega projekta – najemne stanovanjske zadruge na Rakovi Jelši v Ljubljani.
Zaradi njenega družbenega angažmaja in požrtvovalnega dela v dobro vseh ji podeljujemo naziv častna članica ZAPS.