Matija Bevk in Bevk Perović arhitekti
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Platinasti svinčnik 2013 – Matija Bevk in Bevk Perović arhitekti
Častno priznanje Platinasti svinčnik se podeli članu ZAPS za obsežnejši opus na področju arhitekture, krajinske arhitekture ali prostorskega načrtovanja. Priznanje je podelila Platinasta žirija, ki so jo sestavljali: Matej Kučina, Bogdan Reichenberg, Janez Lajovic. Platinasti svinčnik 2013 prejme
Matija Bevk in Bevk Perović arhitekti.
Arhitekta Matija Bevk in Vasa J. Perović sta v komaj šestnajstih letih obstoja skupnega biroja ustvarila tako obsežen, homogen in kakovosten opus, da mu težko najdeš enakega ne le v Sloveniji, temveč tudi v tujini. Vse, kar sta doslej zasnovala – in česar nepredstavljivo velik del je tudi že zgrajen –, je najvišje kakovosti ne le na formalni, temveč tudi na tehnični ravni, in to brez izjeme. O slednjem nas prepriča obisk njunih starejših izvedb, kot sta stanovanjski blok ob Aljaževi ulici v Šiški ali stanovanjska soseska Polje I. Obe imata za seboj že več kot deset let intenzivne rabe, dajeta pa videz, kot bi bili dokončani včeraj. Enak vtis »kot iz škatlice« pa daje prav vsak njun objekt, tako da ob objavi ne veš, ali imaš pred seboj fotografijo ali le zelo dobro vizualizacijo.
Njuno prisotnost v mednarodnem prostoru kaže več kot 60 objav v strokovnem tisku, posebna monografija španske revije El Croquis, sodelovanje na 28 razstavah, pretežno v tujini, in več kot 20 predavanj v tujini. Dve Plečnikovi medalji, nagrada piranesi, tri Plečnikova odličja, nagrada Prešernovega sklada in dve nominaciji za evropsko nagrado Miesa van der Roheja so le najvažnejša od petnajstih strokovnih priznanj, ki sta jih doslej prejela.
Pobudo za še eno priznanje sta sprožili nadpovprečna dejavnost in vrsta uspehov tandema Bevk – Perović v zadnjem času. V manj kot poldrugem letu sta arhitekta zmagala na štirih velikih natečajih: za veliko stanovanjsko sosesko Polje III, Islamski verski in kulturni center, Narodno in univerzitetno knjižnico v Ljubljani ter Erasmushogeschool v Bruslju. Od teh je bil za slovensko kulturo najpomembnejši, pa tudi najtežji, tako po programu kot po urbanistični zahtevnosti, natečaj za NUK 2. S tem projektom na izjemno zahtevni gradbeni parceli je slovensko knjižničarstvo dobilo rešitev, ki je vredna naslednica Plečnikove NUK.
Njuno delo tudi sicer odlikujejo:
- nadpovprečno jasno razmišljanje, s katerim se kompleksne naloge skrčijo na par izhodišč in prikažejo s preprosto grafično shemo, nato pa izbrana zasnova na videz enako preprosto in samoumevno izpelje do zadnjega detajla,
- izjemno čiste tlorisne rešitve,
- preproste in učinkovite zasnove konstrukcij,
- izvrstno poznavanje širokega spektra sodobnih gradiv in tehnologij,
- subtilen odnos do lastnosti posameznih materialov, njihovih struktur in tekstur ter poznavanje njihove
- trajnosti,
- izvrstno obvladovanje prostora: zunanjega, mestnega, in tudi notranjih stavbnih volumnov.