doc. Nande Korpnik
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Platinasti svinčnik 2019 doc. Nande Korpnik
Platinasti svinčnik se podeli članu ZAPS za avtorjev obsežni opus in vrhunske dosežke na področju arhitekture, krajinske arhitekture ali prostorskega načrtovanja. Priznanje je podelila Platinasta komisija. Sestavljali so jo Karla Jankovič, Andrej Mlakar, izr. prof. dr. Metka Sitar in Dunja Šutanovac (skrbnica).
Arhitekt Nande Korpnik je predstavnik srednje generacije arhitektov, ki so se kmalu po študiju arhitekture konec devetdesetih let preteklega stoletja na Univerzi v Ljubljani pogumno podali na samostojno ustvarjalno pot. Nande Korpnik od leta 1990 deluje v svoji arhitekturni pisarni v Celju in s svojim delom opazno posega v slovenski prostor, v katerem raziskuje, snuje, izvaja in preverja kakovost in odzivnost svojega dela.
Nande Koprnik v celotnem ustvarjalnem obdobju zadnjih desetletij izkazuje posebno predanost svojemu poklicu. Dokaz za to je obsežen opus zasnovanih in realiziranih del na področju arhitekturnega in urbanističnega načrtovanja.
V prvih letih svoje karierne poti se je sočasno z opravljanjem zasebne prakse intenzivno ukvarjal z moderno arhitekturno dediščino Velenja. Prirejal je arhitekturna teoretična predavanja in v letih 1990–1995 pisal arhitekturno kolumno v krajevnem časopisu Naš čas, vse to z namenom rehabilitacije povojne moderne arhitekture in pravilne ocene slovenskih arhitektov kot pionirjev slovenske moderne arhitekture, ki je nastala v Velenju. Mesto si je tudi po zaslugi Korpnika, ki je soavtor ureditvenega načrta centralnih predelov Velenja, povrnilo samozavedanje o svoji izjemni prostorski zasnovi in svojevrstnem kulturnem spomeniku pionirjev moderne slovenske arhitekture.
Če povzamemo značilnosti zasnov in realizacij Nandeta Korpnika, jih v prvi vrsti odlikuje uporabnost, obogatena s pripovedno umetniško vrednostjo, tako zaželeno v arhitekturnem snovanju. Vsekakor se ne boji raziskovati novih strukturnih in pomensko drugačnih gradbenih prvin, pri čemer vedno poudari, da mu največ pomeni kontekstualni dialog njegove arhitekture z okolico, v katero postavlja svoje stavbe. Med realiziranimi projekti so značilna urbanistična in arhitekturna dela, ki vključujejo namensko raznolike objekte, od stanovanjskih prek poslovnih do industrijskih. Prav za vse je značilno, da so zasnovani konstrukcijsko drzno, kar dodatno poudarja njihovo ekspresivno arhitekturno pojavnost, pogojeno z nenehnim razvojno usmerjenim in interdisciplinarnim snovanjem v sodelovanju s strokami gradbenih konstrukcij, materialov in tehnologije. Ne preseneča, da takšni inovativni pristopi k idejnim in realiziranim projektom praviloma zbujajo kritično zanimanje strokovne in splošne javnosti, kakor tudi ne, da je Nande Korpnik zanje prejel številna priznanja in nagrade.
Med nagradami sta dve še posebno izjemni. Prva je nacionalna Plečnikova nagrada leta 2000 za družinsko hišo Acman v Grižah, kjer je svoj specifični način arhitekturnega snovanja predstavil v zasnovi, konstrukciji in oblikovanju stanovanjske hiše v zunajmestnem okolju. Za hišo je prejel tudi priznanje zlati svinčnik za odlično realizacijo leta 2005, z nominacijo hiše v nacionalno selekcijo za mednarodno evropsko nagrado Mies van der Rohe pa je dosegel tudi mednarodno prepoznavnost. Drugo, najodmevnejše priznanje v zadnjem obdobju je letošnja nagrada Evropske komisije Europa Nostra, vodilna evropska nagrada za kulturno dediščino, ki jo je Nande Korpnik prejel kot vodja projekta postavitve paviljona za prezentacijo arheologije na Glavnem trgu v Celju, skupaj z arheološko stroko v kategoriji konservatorstvo. Nagrada odseva plodovito angažiranje Nandeta Korpnika v skrbi za ohranjanje in predstavitev arheološke dediščine v urbanem kontekstu, ki se kaže v njegovem razmišljanju in snovanju vse od oblikovanja antične razstave v Celju, za katero je prejel Valvazorjovo priznanje leta 1995.
V obsežnem opusu raznolikih arhitekturnih del, ki predstavljajo vrhunske dosežke doma in v širšem prostoru, sta značilno prepoznavni tudi poslovni stavbi, uvrščeni v nacionalno selekcijo za mednarodno evropsko nagrado Mies van der Rohe. To sta leta 1998 nominirani razstavni prodajni avtosalon Integra v Mariboru in leta 2004 nominirana poslovna stavba Menerga v Mariboru, ki je leta 2008 prejela evropsko nagrado Green Building za energetsko učinkovit objekt. Svoja realizirana dela redno razstavlja na vabljenih skupinskih in samostojnih razstavah doma in v tujini.
Nande Korpnik se ves čas svojega delovanja v načrtovalski praksi intenzivno ukvarja tudi z raziskavami zgodovine in teorije arhitekture, pri čemer ga zanima zlasti področje rehabilitacije povojne moderne arhitekture. Svoje poglede na teoretična izhodišča, razvojne pristope pa tudi izkustvene dosežke na osnovi svoje arhitekturne prakse redno objavlja v strokovnih in znanstvenih prispevkih v revijah in na spletnih portalih ter jih kot vabljeni predavatelj predstavlja na tematskih srečanjih in konferencah.
Univerza v Ljubljani je leta 2012 Nandetu Korpniku podelila priznanje za pomembna umetniška dela na področju arhitekture, leta 2013 pa je bil izvoljen v naziv docent za habilitacijsko področje arhitektura in prostorsko načrtovanje na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, kjer aktivno deluje na oddelku za arhitekturo vse od njegove ustanovitve. Kot univerzitetni učitelj je izjemno in vsestransko dejaven, kot mentor pa zlasti v projektno naravnanih predmetih na dodiplomski in podiplomski stopnji uspešno usmerja študente v ustvarjalni svet arhitekture in k prvim arhitekturnim dosežkom.