HIŠA KATARINA, Topol pri Medvodah
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Poročilo Zlate komisije 2014
Zadnjih nekaj let se dogaja, da arhitekture, nagrajene z zlatim svinčnikom, dobivajo nagrade tudi na mednarodni ravni. Dejstvo je, da se je sodobna slovenska arhitektura uveljavila s prepoznavno produkcijo globalno
prepoznavnih birojev in si pridobila mesto v mednarodnih medijih. Slovenska arhitektura je dokončno ujela vse, ki smo jim želeli biti podobni. Celo več – slovenska arhitekturna produkcija je v nekaterih primerih bolj sofisticirana od nizozemske, bolj metropolitanska od londonske, detajli bolj izpiljeni od švicarskih…
Prav to pa bi utegnil biti večji problem, kot se zdi – produkcija kakovostnih presežkov je skoraj v vsakem primeru globalizirana in perfektna in je dokončno izgubila stik z okoljem. Izbrane hiše so lepe. V večini primerov nimajo nikakršne zveze s hudo recesijo, v kateri brodi država, s propadom slovenskih gradbenih podjetij, ne zanimajo se za probleme, ki jih je naplavil hudo turbulenten čas, na primer zadruge, samooskrba, recikliranje, gradnja v lesu, stanovanjski problem mladih, na svojih parcelah so samozadostne, izolirane od časa z gradnjo postanejo relikti obdobja, ki ga ni več … Gre samo za zadnji val nekdanje slovenske arhitekturne plime. Večina hiš, ki jih je obravnavala letošnja komisija, je čudovitih in bilo bi naravnost arogantno arhitektom ne čestitati za doseženo raven strokovnosti. In jim seveda ne podeliti letnih priznanj.
A ob vsem estetskem užitku vendarle kaže opozoriti na izvotljenost diskurza, ki je očitno postal nov akademizem in ki nujno potrebuje protipol. Spoštovane kolege bi na to vsekakor radi opozorili, prihodnji žiriji pa želimo, da bo lahko presojala tudi z vidika angažiranosti, ne zgolj zloščene površine. In da bi arhitektura končno uvidela, da mora postati del reševanja problemov, ne pa sama največji spomenik problemu samemu.
HIŠA KATARINA, Topol pri Medvodah
Multiplan arhitekti d.o.o.
odgovorni projektant: Aleš Žnidaršič
soavtorica: Katja Žlajpah