Ortenia ‐ Apartmaji v naravi
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Poročilo Zelene komisije, Zeleni svinčnik 2014
Petra Ostanek, Tinka Beltram Prekovič
Apartmaji v Podčetrtku so postavljeni na zelo zahtevno mikrolokacijo glede na projektno nalogo, namen, oziroma artikulacijo kompozicije arhitekturnih volumnov. Avtorici sta se odlično odzvali nanjo, saj sta s kreativnim urbanistično‐arhitekturnim konceptom in dovršeno arhitekturo zadostili tako kompleksnim zahtevam, ki so narekovale, da se stavba sklada z okolico, kot visokim merilom zelene gradnje. Apartmaji se v pogledih z vseh strani odlično zlivajo z okolico.
Največ o tem pove pogled na stavbo z brega z nasprotne severne strani. Trije vidni volumni simulirajo tri gabarite družinskih hiš, te pa so pravzaprav trije pari apartmajev, ki so med seboj ravno prav oddaljeni, da omogočajo naravno kroženje zraka oziroma bioklimatski učinek. Stavba ima dve etaži, ki sta zaradi konfiguracije terena, usmerjenosti k razgledom in osončenosti logično disponirani. Delno vkopana klet gleda na sever, dostopna pa je peš in z avtom. Ker je delno vkopana so, čeprav gre za severno stran, toplotne izgube manjše, zato je ta kompakten volumen stavbe energijsko učinkovit. V tej etaži so recepcija, restavracija, fitnes, savna, vertikalne komunikacije, večnamenski prostor in strojnica. Na to večnamensko podlago so postavljeni trije ločeni volumni gornje etaže, ki jo na južni strani vidimo na isti višini kot urejeno
zunanje zemljišče.
V vsakem od teh volumnov sta dva apartmaja, ki sta, z izjemo kopalnice in kuhinje, popolnoma transparentna, tako da dnevni prostori gledajo na jug, spalnice pa na sever. Južna lega omogoča optimalen zajem sončne energije, kar pomembno prispeva k energijski učinkovitosti. Severno pročelje vseh šestih spalnic se osupljivo dobro ujema z zvonikom cerkve in starim gradom na vrhu hriba. Transparentnost je posledica fizične povezanosti prostora, s čimer sta avtorici dosegli termodinamično ravnotežje med južno in severno stranjo v vsakem apartmaju. Gradbena fizika je preračunana s programom za pasivno hišo (PHPP), po katerem tudi dosega potrebne vrednosti visoke energijske učinkovitosti kot srednje vrednosti obeh etaž. Načelo pasivne solarne arhitekture dopolnjuje sodobna tehnika ogrevanja in hlajenja. Sistem ogrevanja
je opremljen s toplotno črpalko voda‐voda z dvema geosondama. Prostori v apartmajih so talno ogrevani, skupni prostori pa konvektorsko. V stavbi je povsod vgrajen sistem za prezračevanje z rekuperacijo. Optimiran instalacijski sistem z elegantnimi rešitvami in racionalnim konceptom je sprejemljiva investicija, ki se bo upravičila s svojo učinkovitostjo in na dolgi rok obrestovala z nižjimi stroški vzdrževanja.
Uporabljena je široka paleta izrazito naravnih materialov. Les, ki prevladuje kot obloga ovoja treh prefinjeno ločenih sklopov apartmajev, prehaja v notranjost, kjer nastopa pri oblikovanju pohištva iz masivnega, oljenega hrastovega lesa. K naravnemu videzu notranjosti bistveno pripomore tudi glineni omet, ki učinkovito uravnava vlago. Velike zasteklene površine na južni strani puščajo v notranjost obilje naravne svetlobe, ki še dodatno poudarja naravno barvo glinastega ometa in lesa. Presek zunanjih sten je zapolnjen s termoizolacijskim slojem vpihane celuloze v vlaknenih ploščah. Pod temeljno ploščo stavbe je toplotna izolacija. Zidovi so betonski ali opečni, medetažna plošča pa je iz armiranega betona. Konstrukcija zgornje etaže je narejena iz lesenih okvirjev brez jeklenih nosilnih elementov. Uporaba deževnice še dodatno dopolnjuje trajnostni koncept projekta.
Z izpolnitvijo vseh meril prihaja do polnega izraza trajnostna gradnja vključno z inovativnostjo, uporabo naravnih materialov ter visoko energetsko učinkovitostjo; ker pa sta avtorici uresničili še več od zahtevanega, predstavljajo apartmaji Ortenia v Podčetrtku kakovostno podlago za postavljanje še višjih meril za prihodnje generacije kandidatov za Zeleni svinčnik. Skratka, impresivna arhitekturna izraznost, svojevrstna arhitekturna poetika, ki v sebi skriva nepričakovano širok nabor naprednih, inovativnih in trajnostnih rešitev gradbene fizike, energijske učinkovitosti, materialov, notranjosti in odlično urejene okolice.
Obisk lokacije in „trojčka v Podčetrtku“ je na člane žirije naredil izjemen vtis prav zaradi neposrednega doživetja vseh navedenih posebnosti.