Študija plovnosti reke Ljubljanice
prejemniki priznanj
zlati svinčnik
Študija plovnosti reke Ljubljanice
Projekt: Locus d.o.o., v sodelovanju z Aquarius d.o.o., Medprostor d.o.o., Kopač in otroci d.o.o. in Rečni transport d.o.o.
Naročnik: Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije odgovorni projektant: Nuša Britovšek, udika
Soavtorji: Nina Lipušček, udika; Leon Kobetič, udig; Rok Žnidaršič, udia; Samo Mlakar, udia; Martin Žerdin, udbiol; Leonida Šot Pavlovič, udbiol; Lea Trnovšek, udbiol; mag. Janez Kopač, Tomislav Zupančič
Reka Ljubljanica pomembno opredeljuje prostor širšega območja Ljubljane. Za ohranjanje te njene zgodovinske vloge sta pomembna preseganje mej mesta in razumevanje reke kot hrbtenice prostora. Večplastna obravnava reke temelji na načelih integralnega načrtovanja, saj študija z interdisciplinarno skupino in pristopom k delu enakovredno, celovito in sistematično obravnava vse tri stebre trajnostnega razvoja: prostor in okolje, družbo ter gospodarstvo. Družbo upošteva z usklajevanjem različnih interesov raznovrstnih uporabnikov ter prevajanjem zakonskih in varnostnih zahtev ali omejitev. Gospodarstvo proučuje s preverjanjem finančnega vidika in možnosti razvoja. Okolje obravnava z vidika naravovarstvenih prednosti in omejitev. Predstavljeni prostorski del pa ob upoštevanju vseh naštetih danosti in omejitev proučuje še z vidika mogoče rekreacijske in turistične rabe prostora ob reki in na njej. Na celotnem toku od Maroltovega izvira na Vrhniki do Ambroževega trga v Ljubljani zadržano niza in povezuje raznovrstne vsebine, pomembne za plovnost reke: marino s spremljevalnimi vsebinami ter povezave za pešce in kolesarje vzdolž reke in čez njo (pešpot pod obstoječim železniškim mostom, splav za prečkanje reke, privezi za čolne). Tako združuje in nadgrajuje obstoječe in nove rabe ob reki ter v njenem okolju, omogoča razvoj, hkrati pa zagotavlja ohranjanje obstoječih prednosti. Zato je predstavljena študija dobra strokovna podlaga za nadaljnje prostorsko načrtovanje.