ARCH E
Projekti
Projekti
ZAPS od februarja 2023 sodeluje v mednarodnem projektu ARCH E, ki promovira visokokakovostne arhitekturne rešitve s spodbujanjem uporabe arhitekturnih natečajev v Evropi in premagovanjem čezmejnih tržnih ovir na področju arhitekturnih storitev. Z ustvarjanjem enotne platforme za čezmejno sodelovanje in kroženje arhitekturnega strokovnega znanja ARCH E spodbuja trajnostne gradbene prakse, ustvarja zaposlitvene priložnosti in izboljšuje kakovost arhitekture na ravni EU.
Glavni cilji projekta so:
- Razvoj znanja o evropskih javnih naročilih s področja arhitekturnih storitev
- Spodbujanje in razvoj digitalnih orodij za poenostavitev prenosa znanja in dostopa do arhitekturnih natečajev
- Izboljšanje enakega dostopa do trga
- Promocija sistema kakovosti Davos Baukultur in novega evropskega Bauhausa
- Povečanje mednarodne udeležbe na arhitekturnih natečajih
V okviru projekta ARCH E bi radi na ZAPS v kar največji meri vplivali na razvoj mednarodnega okolja in to predvsem na način, ki odraža potrebe in specifičnosti našega okolja in prakse. Katere informacije so za udeležbo v tujini najbolj pomembne? Na kakšen način bi moral biti predstavljen pravni okvir v državi organizatorici natečaja? Ali je sodelovanje z lokalnim partnerjem nujno ali si lahko predstavljamo sistem v katerem bi pisarne lahko varno sodelovale preko meja s specifičnimi praksami. Kakšni podatki bi olajšali odločitev o sodelovanju? Ali so recimo to statistika udeležbe tujih pisarn, njihova uspešnost ali podatki o uspešnosti razvoja investicij, ki izhajajo iz natečajev?
Konzorcij ARCH-E bo dosegal več kot 560.000 evropskih arhitektov in arhitektk, ki bodo imeli brezplačen dostop do rezultatov projekta. Projekt ARCH E sofinancira Evropska unija v okviru programa Ustvarjalna Evropa (CREA).
V okviru projekta je bil 6.4.2023 organiziran posvet v obliki zbora Kako spodbuditi sodelovanje na natečajih v tujini?, katerega namen je bila izmenjava izkušenj in pobud slovenskih natečajnikov, ki pogosto delujejo v tujini, tujih natečajnikov, ki delujejo v Sloveniji in predstavnikov mlajše generacije strokovnjakov. Zbrane informacije bodo uporabljene v razvoju projekta ARCH E.