12. Zbor ZAPS: Kulturna dediščina - zakaj, kako in kdo?
Novica
Aktualno
12. Zbor ZAPS, 30.januar, 2025
Kulturna dediščina – zakaj, kako in kdo?
Zavedanje o pomenu nepremične kulturne dediščine je na načelni ravni splošno družbeno sprejeto. A kaj prenove objektov in območij kulturne dediščine pomenijo v praksi? Kakšna je vloga arhitektov, krajinskih arhitektov in prostorskih načrtovalcev v teh procesih. Kakšni so pogoji za pridobitev strokovnega izpita na področju varstva kulturne dediščine (t. i. konservatorskega izpita) in kakšna so pooblastila, ki iz njega izhajajo? Je arhitekturna stroka v strukturah ZVKDS res vedno manj prisotna? Bi bila večja udeležba arhitektov in krajinskih arhitektov v strukturah ZVKDS nujna? Kako uspešni smo pri prenovah? Kako zagotoviti večjo transparentnost postopkov naročanja projektnih storitev prenov ob zagotavljanju ustrezne strokovne usposobljenosti kadrov?
Zbornica za arhitekturo in prostor nadaljuje cikel strokovnih srečanj članov, »Zborov ZAPS«, v okviru katerih govorimo o različnih tematikah s področja urejanja prostora, graditve in organizacije strokovnega dela. Na dvanajstem Zboru ZAPS se bomo pogovarjali o procesih prenove nepremične kulturne dediščine. Namen tokratnega zbora je ocena stanja, pogled v različne izkušnje in iskanje izboljšav sedanjega sistema.
Zbor bo potekal v četrtek, 30. januarja 2025, od 18:00 do 20:00 v pritličnih prostorih ZAPS na Vegovi 8 v Ljubljani. Uvodno predstavitev bodo pripravili in predstavili arhitekti prof. dr. Sonja Ifko, izr. prof. Aleksander Ostan in doc. dr. Miloš Kosec. Sledila bo moderirana razprava vseh udeležencev. Poleg članov ZAPS, ki jim je dogodek prvenstveno namenjen, bomo k izmenjavi mnenj povabili tudi druge zunanje strokovnjake. Dogodek bo moderiral Jernej Prijon, predsednik ZAPS s člani UO. Za udeležbo se prijavite na povezavi – PRIJAVA – najkasneje do ponedeljka, 27. januarja, do 14:00 ure. Zaradi prostorske omejitve je število mest omejeno.
Vljudno vabljeni, UO ZAPS