Ali ima stanovanjski dvojček lahko skupno gradbeno parcelo?
Novica
Aktualno
Prejeli smo mnenje MNVP glede vprašanja ali se lahko izda gradbeno dovoljenje za enostanovanjski dvojček na skupni gradbeni parceli oziroma ali mora imeti vsaka enostanovanjska stavba, ki skupaj sestavlja dvojček, svojo gradbeno parcelo.
MNVP pojasnjuje, da ZUreP-3 določa, da je gradbena parcela zemljišče, ki je namenjeno za redno uporabo objekta, in vključuje zemljišče pod objektom ter okoli njega. Skupno gradbeno parcelo je možno oblikovati, če se uporablja za dva ali več objektov, pri čemer mora biti takšna parcela v skupni lastnini ali solastnini lastnikov stavb, ki ji pripada.
Podrobnejša pravila za načrtovanje gradbene parcele pa se določijo v prostorskih izvedbenih aktih (DPN, OPN ali OPPN). V opisanem primeru OPN določa, da je dvojček samostojen stanovanjski objekt, sestavljen iz dveh enakih hiš, ki ležita ena ob drugi in imata ločena vhoda ter vsak svoje zemljišče namenjeno gradnji. Ker gre za razlago podrobnejših določil, ki jih določa občina, MNVP pojasnjuje, da je razlaga teh določil v pristojnosti občine.
Tako je odločitev glede gradbenega dovoljenja v tem primeru odvisna od občinskih prostorskih aktov in razlage njihovih določil.