Čas je da ukrepamo: za kakovostno arhitekturo in bivalno okolje za vse
Novica
Aktualno
Med 6. in 9. junijem 2024 bodo potekale volitve v Evropski parlament, na katerih bomo volivci Slovenije izvolili devet poslancev. Pred prihajajočimi volitvami je Evropski svet arhitektov (ACE) na zadnji skupščini predstavil manifest, s katerim bodoče poslance poziva naj ukrepajo za kakovostno arhitekturo in bivalno okolje za vse. Vodstvo ACE poziva vse evropske arhitekte, ki imajo to možnost, naj poslance tudi osebno opozorijo na manifest.
Način, na kakršnega naseljujemo naš planet, nedvomno vpliva na nastajajočo podnebno krizo in krizo biotske raznovrstnosti. Bivalno okolje, ki smo ga ustvarili, in način, kako z njim upravljamo, porablja veliko prostora in ogromne količine surovin in fosilnih goriv, ter ustvarja pomembne količine emisij toplogrednih plinov in odpadkov. Obenem v mestih vse prepogosto opažamo izgubo kakovosti v našem grajenem okolju, kar se kaže v trivializaciji gradnje, pomanjkanju oblikovalskih vrednot in propadanju zgodovinskega tkiva.
Če želimo spremeniti način, kako je oblikovano, zgrajeno, vzdrževano, prenovljeno, upravljano in urejeno naše bivalno okolje, potrebujemo pristop, ki v ospredje načrtovanja postavlja javno korist in kakovost življenja, ljudi in naravo pa v središče prostorskega in urbanističnega razvoja.
Sektorska raziskava ACE kaže, da ima kar 92 % arhitekturnih praks v Evropi 1-5 zaposlenih, kar jih uvršča med mala do srednje velika podjetja, ki so še posebej občutljiva na gospodarska nihanja, obenem pa prav te prakse večinsko prispevajo k arhitekturni produkciji. Poleg tega se je v zadnjem času zaradi pospešenega razvoja tehnologije gradnje, digitalizacije, ter uvajanja trajnostne gradnje in participativnih praks v procesu graditve, poklic arhitekta pomembno spremenil. Če je bila konec prejšnjega stoletja arhitekturna praksa odmaknjena od potreb uporabnikov in je favorizirala zvezdniške projekte brez odnosa do konteksta, je danes arhitekt v vlogi mediatorja, ki potrebe uporabnikov usklajuje s potrebami skupnosti, ekonomičnost gradnje pa s trajnostnimi zahtevami.
Za radikalno preobrazbo našega grajenega okolja, ki bi prinesla zmanjšanje porabe energije in naravnih virov, ter ustvarila prostor, ki je bolj vključujoč in hkrati odporen na podnebne spremembe, tako arhitekti potrebujemo nova znanja in takšno obliko delovanja, ki prinaša varnost. Zato za doseganje ciljev Svet arhitektov Evrope predlaga naslednje ukrepe:
- Spodbujanje visokega standarda izobraževanja in stalno nadgrajevanje znanja;
- uvajanje zakonodajnega okvira, ki podpira mala in srednje velika podjetja ter spodbuja inovacije;
- spodbujanje arhitekturnih in prostorsko načrtovalskih rešitev v grajenem okolju.