Dan arhitektov 2023: Enigma Ravnikar
Novica
Aktualno
Enigma Ravnikar: vprašanje prihodnosti Slovenske arhitekture
v petek, 6. oktobra 2023, Trg Edvarda Kardelja 1, Nova Gorica
Dan arhitektov je osrednji dogodek Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije. Letos je bil posvečen arhitekturi Edvarda Ravnikarja in njegovemu izročilu. Potekal je v Novi Gorici, mestu ob italijanski meji, katerega osnovno zasnovo je postavil prav arhitekt Edvard Ravnikar. Bil je med ustvarjalci, ki so po drugi svetovni vojni prevzeli vodilno družbeno vlogo na slovenski arhitekturni sceni. Ravnikarjeva arhitektura je neobičajna avtorska sinteza, ki svojo likovno inventivnost napaja s Plečnikovim klasicizmom, Le Corbusierovim modernizmom in ljudsko arhitekturo, črpa pa tudi iz antičnih in drugih vzorov. Svoje delovanje je Ravnikar iz arhitekture in urbanizma širil tudi na polje oblikovanja: v oblikovanju predmetov, ki nas obdajajo, je prepoznal sredstvo za kultiviranje sveta.
V okviru Dneva arhitektov smo se uvodoma sprehodili po središču Nove Gorice, mesta, katerega osnovno strukturo je zasnoval Edvard Ravnikar. Na sprehodu smo se seznanili s prvinami njegove zasnove, ki so v prostoru še vedno prepoznavne, ter obiskali t. i. Ruske bloke, prvo stanovanjsko sosesko mesta, prav tako delo arhitekta Ravnikarja. Na poti smo spoznali genezo mestnega centra, katerega sestavni element je tudi poslovni del, ob nastanku prvo trgovsko središče nekdanje države, ter se srečali z avtorji njegove celovite prenove. Ogled smo nadaljevali z obiskom Vile Rafut, kjer so nam avtorji pojasnili projekt prenove njenega izjemno zanimivega parka. Ogled smo zaključili na območju novogoriške železniške postaje (nekoč severne postaje Gorice) oziroma območju najtesnejšega stičišča urbanega tkiva Nove Gorice in Gorice; tu smo se seznanili z razvojnimi izhodišči, ki si jih je mesto v tem delu zastavilo skozi okvir projekta za evropsko prestolnico kulture GO! 2025 Nova Gorica – Gorizia, pa tudi z izzivi povezanega načrtovanja urbanega prostora v dveh državah.
Simpozij, ki ga je kuriral prof. Aleš Vodopivec, je bil posvečen vlogi in pomenu Ravnikarjeve ustvarjalnosti za slovensko arhitekturo in njeno prihodnost. O aktualnosti Ravnikarjevega dela so spregovorili Miloš Kosec, Majda Kregar, Barbara Predan in Aleš Vodopivec ter udeleženci okrogle mize o Novi Gorici z uvodnimi tezami Vinka Torkarja.
Na Dnevu arhitektov smo predstavili tudi performans Disonantna Sinteza, ki ga je mednarodno priznani umetnik Sz. Berlin v zadnjem letu razvil na umetniški rezidenci R.o.R. v Šempasu. Raziskoval je arhitekturni prostor v Novi Gorici in Gorici, mapiral zanimive stavbe ter podobe prek aplikacije spreminjal v zvok. Kulturni del programa je nastal v sodelovanju z Zavodom BridA in je del festivala sodobnih intermedijskih in performativnih praks R.o.R.
V okviru Dneva arhitektov so bila podeljena tudi najvišja strokovna priznanja arhitektom, prostorskim načrtovalcem in krajinskim arhitektom, ki jih Zbornica podeljuje od leta 2005. Na priložnostni razstavi Slovenska arhitektura in prostor 2023 so na ogled arhitekturne realizacije preteklega leta.
Dan arhitektov je Ministrstvo za kulturo uvrstilo med dogodke, s katerimi v Ravnikarjevem letu 2023 obeležujemo 30. obletnico njegove smrti.
Program
Dan arhitektov 2023
9:00 Odhod iz Ljubljane (avtobus)
10:30 Vodeni ogled Nove Gorice
Itinerarij vodenega ogleda je nastal v sodelovanju z Mestno občino Nova Gorica in Društvom primorskih arhitektov. Ogled bodo vodili arhitekta Aleksandra Torbica in Mitja Pekeč (MONG), Simon Kerševan (Društvo primorskih arhitektov) ter profesorica umetnostne zgodovine Alenka Di Battista (ZVKDS).
Glavne točke ogleda:
- centralni del Nove Gorice (urbanistična zasnova, mestna palača)
- Ruski bloki
- projekt Celovita prenova mestnega središča – trgovinskega centra Nove Gorice (Rusjanov trg, Trgovska ulica in Bevkov trg) – avtorji: Domen Mozetič, Simon Kerševan, Grega Klemenčič, Vladimir Filipič, Polona Filipič, Peter Šenk, Marko Pretnar in Primož Špacapan (Materia, d. o. o, Arco, d. o. o., Studio Stratum)
- Predstavitev EPK-distrikta – Vila Rafut
Projekt prenove parka Vile Rafut – avtorica: Urška Kranjc, Katarina Iskra, Mohor Kordež (LUZ, d.d.) - Predstavitev EPK-distrikta – območje ob železnici v Novi Gorici
Programska zasnova EPK-distrikta – avtor: Boštjan Vuga (Sadar+Vuga, d. o. o.)
Projekt prenove Trga Evrope / Piazza della Transalpina – avtor: Robert Potokar (Ravnikar Potokar, d. o. o.)
Zasnova ureditve obmejnega zelenega pasu – avtorja: Saša Dobričič, Marco Acri (Univerza v Novi Gorici)
14:30 Odmor za kosilo
15:00 simpozij »Enigma Ravnikar – vprašanje prihodnosti slovenske arhitekture«
- Aleš Vodopivec: Enigma Ravnikar – vprašanje prihodnosti slovenske arhitekture
- Miloš Kosec: Odrast načrtov Edvarda Ravnikarja
- Barbara Predan: V iskanju Ravnikarjeve teorije oblikovanja
- Majda Kregar: Ravnikarjev poskus reforme študija arhitekture – B-smer
17:00 okrogla miza o Novi Gorici z uvodnimi tezami Vinka Torkarja
Okroglo mizo je moderirala Eva Sušnik (arhitektka)
sodelujoči:
- dr. Alenka Di Battista (umetnostna zgodovinarka in konservatorka)
- Simon Kerševan (arhitekt)
- Tomaž Vuga (arhitekt in urbanist)
- Miha Kosovel (filozof, urednik Razpotij)
Ogledali smo si film avtorjev Nejca Bernika in dr. Alenke Di Battista, ki je nastal v sklopu projekta Modernistična Nova Gorica in njeni konteksti – Modmapng (Mapiranje modernistične Nove Gorice). Nosilec projekta je Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZ, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta, pod vodstvom dr. Helene Seražin.
18:30 Sz. Berlin: Disonantna Sinteza – video performans
Sz. Berlin aka Alexei Monroe je teoretik, fotograf in avdiovizualni umetnik ter znanstveni sodelavec na irski akademiji za likovno umetnost Burren College of Art. Je poznavalec industrijske glasbe in kulture, pri nas morda najbolj znan po avtorski monografiji o skupini Laibach.
Video performans Disonantna Sinteza, ki je nastal ob podpori Javnega zavoda GO! 2025 – Evropska prestolnica kulture, Nova Gorica, je gledalce z zvokom in projekcijo popeljal na potovanje skozi preteklost, sedanjost in prihodnost resničnega in namišljenega mesta. Video preoblikuje lokacijsko fotografijo, posnetke z dronom, zvočno skeniranje in arhivske podobe v kompleksne, barvite in hipnotične nove kompozicije. Utopične arhitekturne vizije mesta združuje z zvokom in podobami Nove Gorice 21. stoletja ter tako ustvarja novogoriški futurizem.
Projekt je del festivala sodobnih intermedijskih in performativnih praks R.o.R.
Projekcijo sta so omogočila Zavod BridA in Mestna občina Nova Gorica.
19:00 Slovenska arhitektura in prostor 2023
- Sprejem novih članov ZAPS
- Podelitev priznanj ZAPS
Uvodni nagovori:
- Jernej Prijon, predsednik, Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije
- Matevž Čelik Vidmar, državni sekretar, Ministrstvo za kulturo
Nastopil je pevski zbor ARHIVOX.
21:00 Druženje ob zvokih DJ Codex Europa
24:00 Vrnitev v Ljubljano (avtobus)
Ob razstavi, ki je bila letos organizirana v avli Mestne občine Nova Gorica, izide tudi katalog razstave s pregledom arhitekturne produkcije zadnjega leta. Cena kataloga Slovenska arhitektura in prostor 2023 znaša 20,00 EUR z DDV za člane ZAPS ter 25,00 EUR z DDV za nečlane ZAPS. Cena ne vključuje poštnine. Prevzem kataloga bo možen po 10.10. 2023. Razstavljavci prejmejo en brezplačni izvod kataloga na projekt.
Naročilnica
Glavni pokrovitelji dogodka
Pokrovitelji
Dogodek so so-omogočili: