Delovni sestanek Evropske platforme za arhitekturne natečaje
Novica
Aktualno
V ponedeljek 22.5. in torek 23.5.2023 bo v Ljubljani na Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije potekal delovni sestanek projektne skupine ARCH‐E, evropskega projekta ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Ustvarjalna Evropa (CREA). Srečanja delovne skupine mednarodnega projekta se bodo udeležili predstavniki več evropskih arhitekturnih zbornic in univerz na temo javnih arhitekturnih natečajev.
Predvideni rezultati projekta so: zemljevid ARCH‐E s primerjalno analizo natečajev v posameznih državah, ki vključuje pregled merodajnih predpisov, statističnih podatkov in ključnih dejavnikov v praksi. Predvidena je izdelava večjezičnega slovarja merodajnih strokovnih in pravnih izrazov na področju natečajev in izdelava poročila o potrebah in pričakovanjih natečajnikov. Nova spletna platforma ARCH‐E bo na enem mestu objavila vse pridobljene podatke in povezave na tekoče natečaje in s tem omogočila lažje čezmejno udeležbo na natečajih. Platforma bo omogočila mreženje predvidoma 500 arhitektov iz 20 držav s ciljem, da se lahko hitro oblikujejo mednarodne projektne skupine, tako za sodelovanje na natečajih, kot tudi za nadaljnji prevzem storitve projektiranja. Platforma bo posebej podpirala sodelovanje depriviligiranih skupin – žensk in mladih.
Rezultati projekta bodo pomagali preseči tradicionalne vzorce razmišljanja in odpraviti zaprtost natečajev v določenih okoljih, uskladiti standarde in postopke pri izvedbi natečajev, vključevati politike in programe EU, ki dolgoročno spodbujajo trajnostno in kakovostno arhitekturo ter omogočajo enakopraven dostop do trga arhitekturnih storitev.
V konzorciju ARCH‐E sodelujejo: Bundeskammer der ziviltechniker (BKZT) (vodilni partner), Avstrija; Architect’s Council of Europe ACE, Belgija; Hrvatska komora arhitekata; Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije; Syllogos architektonon Kyprou, Ciper; Bundesarchitektenkammer (BAK), Zvezna republika Nemčija; Technische universiteit Eindhoven, Nizozemska; Universitat Politecnica de Valencia, Španija; SEPA Engineering gmbh, Avstrija; Magyar epitesz kamara (MEK), Madžarska. Konzorcij partnerjev dosega več kot 560.000 arhitektov po vsej Evropi, rezultati projekta pa bodo koristili tudi ostalim evropskim arhitektom.
Natečajna scena v Sloveniji je cvetoča in s tem projektom jo intenzivno vpenjamo na širše evropsko prizorišče.
Skupaj s predstavniki tujih zbornic in sodelujočih univerz se bo dogodka udeležil tudi predsednik avstrijske zbornice arhitektov in inženirjev Bundeskammer der Ziviltechniker, arhitekt Daniel Fügenschuh.