Dobrodošla prihodnost
Novica
Aktualno
Objavljeno
15. januarja 2019
Urejeno
10. avgusta 2021
4. Konferenca SiBIM
Brdo pri Kranju, 22. 11. 2018
Program: http://sibim.si/dogodki/siBIM_2018
Združenje SiBIM je na Brdu pri Kranju izvedlo četrto konferenco z naslovom ”Dobrodošla, prihodnost!“. Dopoldanski del konference je bil namenjen predstavitvi akcijskega načrta in predstavitvi sorodnih združenj iz Evrope, popoldanski del pa je bil namenjen tvorcem komercialnih projektov, kjer so bile predstavljene tudi izkušnje na konkretnih BIM-projektih.
Po uvodnih pozdravnih besedah predsednika SiBIM združenja dr. Andreja Tibauta iz UM FGPA fakultete v Mariboru je Jernej Salecl kot predstavnik častnega pokrovitelja Ministrstva MGRT poudaril pomen akcijskega načrta, pripravljenega s pomočjo SiBIM združenja, ki predstavlja temelj za vpeljavo informacijskega modeliranja v slovenski prostor. Sledili so štirje sklopi predavanj s tujimi in domačimi strokovnjaki s področja BIM projektiranja.
Prvi sklop
Sistemska implementacija BIM pristopa v različnih okoljih in področjih
Aiden Mercer, vodja marketinga v družbi buildingSMART International, ki razvija univerzalni format za globalno povezljivost Open BIM (IFC), je v predavanju z naslovom Open minds think Open BIM predstavil pomembnost digitalne povezljivosti in primere, kot je na primer Siemens-ov Digital Twin ki z virtualizacijo predmetov, vozil, naprav, proizvodnjih linij in stavb omogoča realistično izkušnjo, izračune in testiranja v virtualnem digitalnem okolju. Aktivnosti intenzivno potekajo tudi v smeri globalnega certificiranja za strokovnjake BIM.
Birgitta Schock, predsednica buildingSMART Switzerland, je v svoji predstavitvi z naslovom Swiss BIM culture izpostavila pomembnost upravljanja z materiali. Pravi, da je vsaka stavba deponija materialov, s katerimi je potrebno znati upravljati. Že pri gradnji se je potrebno zavedati, kako se bodo materiali na koncu življenskega cikla reciklirali. Njena ekipa pri delu uporablja do 25 različnih programskih orodij, ki jih združujejo s pomočjo BIM pristopa, kar zgovorno poimenujejo z “Orchestrated logistics”.
dr. Samo Peter Medved (Lineal d.o.o.) je kot eden izmed avtorjev akcijskega načrta v predavanju z naslovom Na poti k uresničevanju akcijskega načrta za uvedbo digitalizacije v RS predstavil aktivnosti, ki se v zvezi s tem odvijajo na ministrstvih in drugih državnih organih. V bližnji prihodnosti naj bi se izvajali številni pilotni projekti z BIM vsebino. Vpeljava digitalizacije v RS je časovno opredeljena z mejniki, kot je vzpostavitev portala E-graditev v letu 2021 in širša implementacija v letu 2023. Trenutno se odvijajo aktivnosti na promociji, izobraževanju in pripravi zakonodaje. EUBIM priročnik za uvedbo informacijskega modeliranja gradenj v evropskem javnem sektorju je bil preveden v slovenščino in je na voljo v digitalni obliki.
Ksenija Marc (vodja sektorja za tehnično podporo projektov in razvoj pri DRI d.o.o.) je predstavila Tehnične specifikacije za prometno infrastrukturo. V podjetjih DARS in DRI bodo pripravili standardizacijo slovenskih popisov, najprej za nizke gradnje. Kot osnova bodo služili že izdelani avstrijski popisi, ki bodo prilagojeni našim zahtevam in zakonodaji. Za stavbe naj bi se standardizirani popisi pripravili v roku štirih let. Ker je vzdrževanje največji strošek stavbe (cca 80 %), se pripravljajo tudi standardizirana navodila za vzdrževanje stavb.
Jurij Mlinar (Ministrstvo za okolje in prostor RS) je podrobno opisal portal v pripravi e-Graditev. V času digitalizacije je problem papirnate dokumentacije rešljiv in v Sloveniji naj bi ga rešil portal e-Graditev, ki bo začel testno delovati leta 2020, leto kasneje pa je predviden začetek rednega delovanja, ki bo odpravil papirnato dokumentacijo in bo pokrival področje prostorskega načrtovanja, graditev in evidentiranje gradenj. Portal je že aktiven, na njem pa lahko dostopate tudi do informacije o izdanih gradbenih dovoljenjih.
Veljko Janjić (Bexel Consulting d.o.o.) je spregovoril o standardu SIST ISO 19650 – Organizacija in digitalitalizacija podatkov o gradbenih delih, vključno z BIM – Upravljanje podatkov z uporabo modeliranja informacij o zgradbi in knjižici FIDIC EFCA BIM. Omenil je tudi razmerje stroškov v življenjskem ciklu stavbe, ki se kažejo v razmerju 1 za projektiranje : 10 za gradnjo : 100 za vzdrževanje. BIM modeli virtualnih stavb so vir informacij v celotnem življenjskem ciklu stavbe. Preko digitalnih naprav so v vsakem trenutku na voljo vsem udeleženim. Cena projektne dokumentacije je večno prisoten problem, saj je izdelava dokumentacije praviloma podcenjena. Še posebej se ta težava kaže pri uporabi BIM prisotpa, ki zahteva na začetku nekaj več vložka v popolno dokumentacijo (cca 2%), ki pa se nato skozi vseživljensko obdobje (LCC) povrne v višini cca 20%.
Drugi sklop
BIM rešitve za učinkovito načrtovanje
Udeleženci okrogle mize Iztok Zabreznik (Lineal d.o.o.), Denis Simčič (Protim Ržišnik Perc d.o.o.), Martin Lah (Elea iC d.o.o.), Jurij Mlinar (predstavnik MOP), Veljko Janjić (Bexel Consulting d.o.o.) in Ivan Rus (Axis d.o.o.), ki jo je moderiral dr. Samo Peter Medved (Lineal d.o.o.), so se dotaknili naslednjih tem: oddaja projektne dokumentacije v modelni obliki – digitalizacija dokumentacije v upravnih postopkih do leta 2021, vzdrževanje in vodenje z uporabo modelov, drugi tir v BIM načinu, pomembnost popisa za izvajalca in težave ki nastopajo zaradi napak in neusklajenosti popisov z gradnjo.
Prof. dr. Žiga Turk iz FGG v Ljubljani je v predavanju z naslovom Med modo in priložnostjo predstavil uporabo tehnologije veriženja blokov Blockchain v gradbeništvu. Podobno kot digitalna valuta Bitcoin je Blockchain zamišljen v gradbeništvu. Gre za idejo, da bi se informacije zapisovale v bloke in se jih za nazaj ne da popravljati. Informacije so ves čas na voljo na spletu vsem uporabnikom, kot so investitor, projektanti, izvajalci, in drugim. V sklopu teh informacij je poudaril možnost izdelave pametnih pogodb, ki bi jih zaradi takšnega koncepta lahko analizirali v željenih časovnih obdobjih. Prednost Blockchain tehnologije predstavlja zaupanje v princip.
Katja Štravs in Boštjan Štravs (JUB d.o.o.) sta predstavila knjižnico BIM elementov s svojimi proizvodi za toplotne izolacije in barve. Toplotne izolacije z informacijami o lastnostih materialov omogočajo izračun toplotnih prehodnosti direktno v arhitekturnih programih, barve so definirane v RAL, NCS, JUB standard. Elementi so brezplačno na voljo na svetovnem spletu.
Miran Klemar (Deltabloc d.o.o.) je predstavil knjižnico BIM elementov podjetja Deltabloc, ki izdeluje varnostne ovire.
Tone Stanovnik (Špica International d.o.o.) je v predavanju z naslovom BIM – digitalni dvojček realnih prostorov – digital twins orisal svoj pogled na digitalno družbo. Predvsem poudarja priložnosti, ki izhajajo iz bliskovitega tehničnega napredka. IOT (Internet of Things) je tema, ki se neposredno dotika BIM-a in vsesplošne digitalizacije. Na področju industrije in drugje BIM modeli omogočajo velike možnosti, kot na primer testiranja zapletenih proizvodnih procesov v virtualnem svetu.
Tretji sklop
Primeri uporabe BIM pristopa
Dr. Viktor Markelj (Ponting d.o.o), dr. Vojkan Jovičić (Irgo Consulting d.o.o): BIM sodelovanje na primeru zahtevnega infrastrukturnega projekta
Marko Žibert (Elea d.o.o): Raznovrstnost uporabe informacijskega okolja pri podzemnih gradnjah – Razvoj “BIM use cases” baze za podzemne gradnje v okviru ITA
Borut Hafner (sekretar Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, javni sklad) in Denis Simčič (Protim Ržišnik Perc d.o.o.): BIM procesi pri načrtovanju stanovanjske gradnje – izkušnje in vizija
Primož Tarle (Živa Hiša d.o.o): BIM projektiranje električnih instalacij – projektiranje celovitega sistema električnih instalacij v zgradbah od točke priklopa na omrežje do končnega porabnika. Nivo projekta BIM 3D
Muhamed Serdarević (Normal arhitektura, predsednik BIM ALLIANCE):BIM v BiH
Četrti sklop
Nekatera programska BIM orodja
Aleš Korbar (CGS Labs d.o.o.): Kako učinkovito izmenjavati informacije in upravljati dokumentacijo na BIM projektih
Lucija Franko (iPROSTOR): ALLPLAN BIM+ delo v projektni skupini
Amela Memić (Bexel Consulting d.o.o): Integriran 3D/4D/5D/6D pristop v Bexel Manager platformi
pripravil:
Marko Kramar