Gradimo Evropo – 300 udeležencev iz 22 držav Evrope
Novica
Aktualno
V začetku oktobra je v soorganizaciji ZAPS potekala tridnevna mednarodna konferenca arhitekturnih politik z naslovom Gradimo Evropo / Building Europe, ki je v Gradec in Maribor pripeljala skoraj 300 udeležencev iz 22 evropskih držav, večinoma predstavnikov ministrstev in drugih institucij držav EU in evropske komisije. Potekala je od srede 6.10. do petka 8.10.2021, z začetkom v Gradcu in zaključkom v Mariboru.
Konferenca je zaključila dveletno delo skupine strokovnjakov držav članic EU (t.im. OMC skupine) »za visoko kakovostno arhitekturo in grajeno okolje za vsakogar«, ki je v imenu Evropske komisije pripravila priporočila za evropske politike na različnih ravneh delovanja. Del teh priporočil naj bi v prihodnjih letih prešlo v nacionalne zakonodaje držav članic, tudi s pomočjo pobude Novi evropski Bauhaus.
Ob konferenci je bilo organizirano tudi srečanje direktorjev arhitekturnih politik evropskih držav EFAP/ECAP s 25 udeleženci v Mariboru. Srečanje je po dveletnem premoru ponovno vzpostavilo tradicijo organiziranja rednih letnih srečanj te skupine.
Slovenski del konference je v razpravo uvedel temo Rehab(il)itacija – enodružinska hiša, od predmestja do podeželja, v okviru katere so se udeleženci ukvarjali s fondom 360.000 enodružinskih hiš, ki predstavljajo enega večjih okoljskih in socialnih bremen našega prostora, a hkrati tudi eno večjih poslovnih priložnosti, če bi se ta fond primerno naslovilo in aktiviralo.
Konferenca se je zaključila s tradicionalnim dogodkom ZAPS Dan arhitektov 2021. Podelitev priznanj najvidnejšim dosežkom stroke in otvoritev razstave Slovenska arhitektura in prostor 2021 sta se odvili v v Sodnem stolpu v Mariboru. V tem tednu je bil Maribor, z otvoritvijo kar petih arhitekturnih razstav, pravo prizorišče arhitekture.
Na naši strani je dogodek organizirala Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije ob izdatni podpori Mestne občine Maribor, ki je gostila konferenco v svojih prostorih – Lutkovnem gledališču Maribor, Slovenskem narodnem gledališču in Sodnem stolpu. Konferenco so, predvsem s sodelovanjem na samem dogodku, podprli tudi Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za okolje in prostor in Ministrstvo za zunanje zadeve.
Gre za verjetno največji arhitekturni dogodek poosamosvojitvenega obdobja pri nas. Organiziran je bil kot skupna konferenca dveh držav, Slovenije in Avstrije, v vzdušju mednarodnih razprav o kakovostni kulturi gradnje in v kontekstu predsedovanja Slovenije Svetu EU. Pričakujemo lahko vsaj delni pozitivni vpliv rezultatov konference na evropske politike v prihodnjih letih, preko evropskega vpliva pa tudi nazaj na domačo politiko do okolja, prostora in arhitekture in na vseh ravneh od lokalne do državne.
Building Europe Conference Message, poročilo
Rehabi(li)tacija – Enodružinska hiša od predmestja do podeželja, zbornik
Glavna pokrovitelja dogodka
Pokrovitelji