Janez Koželj, častni meščan Ljubljane
Novica
Aktualno
9. maj, praznik Ljubljane je bil tudi letos obeležen s slavnostno sejo Mestnega sveta MOL, na kateri so bila podeljena najvišja priznanja mesta z nazivoma častna meščanka in častni meščan Ljubljane. Prejela sta ju Julijana Žibert in prof. Janez Koželj.
Predlog za imenovanje Janeza Koželja v naziv častni meščan Ljubljane sta podali Fakulteta za arhitekturo UL in Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije:
Prof. JANEZ KOŽELJ, ARHITEKT
VIZIONAR
Prof. Janez Koželj je dolgoletni mestni arhitekt, mestni urbanist in podžupan Ljubljane. Zasnoval je Vizijo Ljubljana 2025 in skoraj dve desetletji vodil njeno uresničevanje. V tem času je Ljubljana postala drugačno mesto, kot je bila prej; iz v razvoju zaustavljenega provincialnega mesta je nakazala temelje za sodobno, trajnostno usmerjeno prestolnico, ki je zgled za druga mesta. Koželj je uspel Ljubljani vrniti vlogo, ki jo je mesto nekoč že imelo – postala je prostor druženja, izmenjave dobrin in informacij, znova je postala živo mesto. Leta 2006 je bil na Listi Zorana Jankovića izvoljen v Mestni svet Mestne občine Ljubljana in bil nato imenovan za podžupana. 17 let je kot podžupan in mestni arhitekt usmerjal prostorski in arhitekturni razvoj Ljubljane. Bil je pobudnik in član žirije na desetinah javnih arhitekturnih in urbanističnih natečajih, vodil je najzahtevnejše projekte mesta, kot so urbanistični načrt mesta, uvajanje trajnostne mobilnosti, sodelovanje z državo in drugimi dejavniki pri kompleksnih skupnih projektih; seznam projektov, akcij, pobud in zaslug je dolg. Ljubljana bi brez njegovega nesebičnega razdajanja nikoli ne postala to, kar je danes.
URBANIST
Po desetletjih raziskovanja, publiciranja in poučevanja urbanizma je prof. Koželj v prvem mandatu župana Zorana Jankovića, ki je začel 2007, kot prvi mestni urbanist je z ekipo sodelavcev začrtal vizijo dolgoročnega razvoja Ljubljane do leta 2025, na podlagi katere je nastal julija 2010 sprejeti Občinski prostorski načrt Mestne občine Ljubljana. Uresničevanje njegove prostorske vizije je v treh mandatih Ljubljano prerodilo v živahno in lepo urejeno glavno mesto s preoblikovanjem javnih prostorov po načelih in metodah sodobnega in trajnostnega urbanističnega in arhitekturnega načrtovanja. Ukvarjal se je s prenovo mesta v vseh ozirih. Gre za gradnjo družbene infrastrukture, trajnostno mobilnost, krožno gospodarstvo, še posebej ravnanje z odpadki, tudi gradnjo stanovanj in promocije mestnega kmetijstva. Uvajal in prenašal je v naš prostor pogumne in napredne urbanistične in prostorske ideje, kot je princip deljenega mestnega prostora na Slovenski cesti, pešcone v mestnem jedru, kolesarsko mrežo, sistem “parkiraj in se pelji” in še mnoge druge. Poleg političnega programa stranke je uspel vključiti v projekte danosti prostora in potreb ljudi. Po letu 2022 je po zaključku svojega dela polno aktiven kot svetovalec mestu.
Ljubljana je v času njegove funkcije mestnega arhitekta prejela evropsko nagrado za javni prostor (2011), postala zelena prestolnica Evrope (2016) in osvojila več deset mednarodnih nagrad na področjih urbanosti, kakovosti življenja, trajnostnih vsebin in tako naprej.
ARHITEKT
Janez Koželj sodi najpomembnejše slovenske arhitekte zadnjih dveh desetletij 20. in prvih dveh 21. stoletja. Ustvarjalni opus sega od grafičnega oblikovanja, arhitekture, urbanizma pa vse do načrtovanja prostora velikih meril, vselej odgovorno in v korist ljudi. Njegova izjemna dela so ob svojem nastanku vznemirjala tako domačo kot mednarodno javnost – in tako je še danes, saj so po definiciji prelomna in odpirajo nove poti in usmeritve v slovenski in mednarodni arhitekturi. V zadnjih desetletjih je pionir na področju gradnje z lesom. Skupaj z ekipo v ateljeju 3biro arhitekti, ki ga vodi, snuje prepoznavne individualne hiše, večstanovanjske stavbe in komplekse, javne objekte, mostove, ureditve javnih prostorov in še bi se našlo.
Med njegovimi izvedenimi projekti so: poslovno-stanovanjska hiša na Poljanski cesti v Ljubljani (leta 1988), telovadna dvorana Poljane v Ljubljani (1991), stanovanjska hiša v stavbnem otoku Novi Tabor v Ljubljani (1991), skupina stanovanjskih hiš v Gradcu, Avstrija (1998), zabaviščno-trgovski center Portoval v Novem mestu (soavtor Jože Jaki, 2003), avtocestni viadukt Črni Kal (soavtor in konstruktor M. Pipenbaher, 2004),
Spominska kapela v Kočevskem Rogu, 2004, družinska hiša v Čirulah, 2010, brv Glinščica, 2012; zdravstveni center Gorenja vas, 2015, Blok F3 v soseski Zeleni gaj, Brdo, Ljubljana, 2017 (soavtorji Aleš Vodopivec, Jurij Kobe, Tadej Glažar), klinika za male živali Reteče, 2020 in drugi.
Za svoje delo je med drugim prejel:
- Plečnikova nagrada 1989, za stanovanjsko poslovni objekt na Poljanski cesti ter za širši prispevek k razvoju slovenske arhitekture;
- Priznanje Piranesi 1992;
- Nagrado revije DETAIL za najboljšo arhitekturo v vzhodni Evropi 2005;
- priznanje Zlati svinčnik ZAPS za opus 2005;
- Prva nacionalna nagrado za naj leseno gradnjo 2013, v kategoriji stanovanjske stavbe, stanovanjska hiša Rant;
- Častni član ZAPS 2016, za pomemben prispevek k razvoju stroke na področju poučevanja arhitekture ter za dosežke pri procesu urbane prenove Ljubljane in vzorčnih inovativnih gradnjah v lesu;
- Big SEE arhitekturni vizionar 2019;
- nacionalna nagrada za naj-leseno gradnjo 2020, v kategoriji inženirski objekti in tehnične rešitve, tržnica Medvode
- nacionalna nagrada za naj-leseno gradnjo 2020, v kategoriji Stanovanjske stavbe, stanovanjska hiša Poljane, itd.
PEDAGOG
Profesor Janez Koželj je bil kot študent aktiven mladinski funkcionar in udeleženec študentskih protestov v prelomu iz šestdesetih v sedemdeseta. Po diplomi se je leta 1974 zaposlil na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani kot asistent profesorja Ravnikarja. Od leta 1996 do upokojitve leta 2018 je bil na FA redni profesor. Na Fakulteti za arhitekturo je vzpostavil predmet Arhitektura mesta, s katerim je desetletja razširjal znanje o vlogi mesta v sodobni družbi. Razvijal je inovativne pristope učenja arhitekture, in postavil temelj za uveljavitev samostojne oblikovalske discipline urbanizma. V okviru mednarodnega raziskovalnega projekta WINDS – evropske virtualne fakultete za arhitekturo, gradbeništvo in okolje, je leta 2003 s sodelavci razvil poučevanje urbanističnega oblikovanja na spletu. Profesor Koželj je bil mentor neštevilnim generacijam, tako rekoč večini uveljavljenih slovenskih arhitektk in arhitektov.
TEORETIK
Je član uredništva in med leti 74 in 95 glavni in odgovorni urednik revije ab arhitektov bilten, ki v vsem tem času spremlja razvoj in razvija teoretsko podstat slovenske arhitekturne kulture. Je avtor knjig „Iz arhitekture, Tipologija mestne stanovanjske arhitekture in njena vzajemnost z morfologijo mestnega prostora“1987, arhitekturnih vodnikov “Plečnikova Ljubljana”, “Plečnikova Slovenija” in “Plečnik v tujini” 1998 (soavtorja A. Hrausky, D. Prelovšek), “DUO, degradirana urbana območja” 1997, “Arhitektura Ljubljane” 2002 (soavtor A. Hrausky) in monografiji “Plečnik, Dunaj, Praga, Ljubljana” 2006 (soavtorja A. Hrausky, D. Prelovšek), »Maks Fabiani, Dunaj, Ljubljana, Trst« 2010 (soavtorja A. Hrausky, Miran Kambič). Poleg tega je avtor neštetih člankov, teoretskih in drugih študij, prispevkov v strokovnih in znanstvenih monografijah. Legendarni so njegovi govori, pa intervjuji in komentarji ter kolumne v tiskanih medijih. Že v osemdesetih je razvijal kontekstualni pristop urbanističnega in arhitekturnega oblikovanja, ki temelji na povezanosti med mestno morfologijo in stavbno tipologijo. Raziskoval je teoretska dognanja v študijah strukturnih zasnov mest in prestrukturiranja degradiranih mestnih območij z urbanističnimi in arhitekturnimi projekti. Po letu 2000 je temu dodal trajnostne dimenzije urbanizma in arhitekture in uporabo lesa pri gradnji.
UNIVERZALNI ČLOVEK
Arhitekt in profesor Janez Koželj na sodoben način uteleša renesančni ideal univerzalnega človeka. Humanist, mislec, učitelj, politik, estet, modrec, raziskovalec, neutrudni promotor in borec za ideale, je le nekaj opredelitev in vrlin, ki ga krasijo. Vedno znova je pripravljen izstopiti iz cone udobja in se izpostaviti v prizadevanju za uresničenje idealov in pri tem ne misli predvsem nase, pač pa na celoto, prihodnost in napredek. Osebni in državljanski pogum mu daje moralno, njegovo izjemno znanje pa strokovno avtoriteto, da lahko tudi hodi po robu in tvega več, kot si lahko privoščimo ostali. Rodil se je 18. 8. leta 1945, in v vseh obdobjih svojega delovanja kot nekakšen trans generacijski fenomen ohranja pozicijo v prvih vrstah avantgardnega in naprednega mišljenja in delovanja. Janez Koželj je nenehno v akciji, vizionar na čelu ekipe, velik strokovnjak in človek, ki zna prevzeti odgovornost za odločitve.
Iskrene čestitke, spoštovani profesor Janez Koželj!