Javni poziv ZAPS v zvezi z zastoji na področju dovoljevanja gradnje
Novica
Aktualno
ZAPS je 14. 06. 2024 na Ministrstvo za javno upravo poslala javni poziv v zvezi z zastoji na področju dovoljevanja gradnje.
Objavljamo celotno besedilo dopisa:
Stavka delavcev na upravnih enotah, ki traja že od januarja letos, v maju pa se je še zaostrila, je podaljšala že tako predolge postopke pridobivanja gradbenih dovoljenj. Projektanti poročajo, da so se postopki popolnoma ustavili, od upravnih enot prejemajo le avtomatizirane odgovore, da »od 15. 5. 2024 dalje vsak delovni dan poteka stavka. Glede na navedeno, tukajšnji upravni organ odloča le o nujnih zadevah, pri katerih je nujnost odločanja v zadevi potrebno ustrezno pisno utemeljiti in priložiti morebitna razpoložljiva dokazila. Med nujne oz. bistvene naloge upravne enote v času stavbe sodijo: izdaja gradbenih dovoljenj v postopkih, ki so že v teku in v katerih je predložitev gradbenega dovoljenja do določenega roka pogoj za pridobitev finančnih sredstev iz državnih in evropskih skladov ter izdaja uporabnih dovoljenj.« To pomeni, da gradbenega dovoljenja za gradnjo, ki ni financirana na omenjeni način, trenutno ni mogoče pridobiti.
Rezultati ankete, ki smo jo med našimi člani izvedli leta 2021, so pokazali, da je bilo gradbeno dovoljenje takrat povprečno izdano v 168 dneh oziroma v petih mesecih in pol. Le 30 odstotkov vseh odločb je bilo izdanih v zakonsko določenem roku, kar 15 odstotkov vlog pa je bilo izdanih po preteku enega leta. Anketo pravkar ponovno izvajamo, ugotovitve bomo objavljali enkrat mesečno na naši spletni strani.
Ustavitev postopkov izdaje gradbenih dovoljenj povzroča veliko družbeno in tudi zelo konkretno gospodarsko škodo, saj gradbeništvo pomembno prispeva k celotnemu BDP. Zakasnitve izdaje dovoljenj pomenijo zakasnitve pričetka gradnje, pri čemer se investitorjem mnogokrat porušijo finančne sheme. Mnogi izmed njih od nameravane gradnje zaradi dolgotrajnosti postopkov odstopijo, mediji pogosto poročajo tudi o tem, da se tujci za tovrstne investicije v Sloveniji prav zaradi zamudnosti upravnih postopkov težje odločajo.
Razumemo pravico delavcev na upravnih enotah do stavke, vendar pa vsak dan stavke močno povečuje gospodarsko škodo, saj je celotna veriga v dejavnosti zaustavljena. Stroške tega zapleta v tem trenutku v veliki meri nosijo naši člani, ker so upravni postopki povezani z gradnjo objektov, ki jih vodijo, večinoma zastali. V kratkem se bodo nastali stroški v vsem svojem obsegu pokazali v gradbenem izvajanju, na koncu pa jih bo občutila celotna družba.
Zato pozivamo ministrstvo, da se zadeva čim prej uredi in da se nehajo kopičiti zaostanki in s tem povezanimi družbeni stroški, ki v tem trenutku večini udeleženim niti niso očitni v taki meri, kot so našim članom.
Prosimo vas za pojasnilo, ali so na nivoju države narejene ocene posledic in ali so predvidena sredstva za povrnitev velike škode, ki nastaja in se s trajanjem stavke hitro povečuje. Za vaš odgovor se vam v naprej lepo zahvaljujemo.