Kaj je dober projekt?
Novica
Aktualno
5. februar, 2025
»Kaj je dober projekt?«
“neodvisnost, odgovornost, kakovost”
Javni posvet ZAPS in IZS o kulturi graditve
Atrij ZRC SAZU, Novi trg 2. SI-1000 Ljubljana
Kako do kakovostnejših rešitev v prostoru – kakšna znanja potrebujemo, kako sodelovati in katere sistemske rešitve so ključne? Želimo opredeliti izzive in pogoje za učinkovitejše sodelovanje, izboljšanje projektov in kakovosti gradenj.
Prostorska in projektna dokumentacija je pomemben del celotnega razvoja projekta od zagona do uporabe, vzdrževanja ali razgradnje. Pomen kvalitetnega projekta želimo vpeti v celotno sliko in tako pogledati na vlogo projektov z različnih vidikov – od zagona, projektne naloge, morebitnega natečaja, naročanja projektiranja, umeščanja v prostor, projektiranja, iskanja izvajalca, gradnje in uporabe objekta.
Poudarjamo pomen sodelovanja strokovnjakov iz ZAPS in IZS za ambiciozne, celovite rešitve. Skupni prostorski in družbeni izzivi terjajo razmislek o okvirih našega delovanja in ključnih priložnostih za razvoj ter učinkovito povezovanje znanj za boljše rešitve.
Cilj dogodka je, da v sodelovanju med obema zbornicama razmislimo, kaj potrebujemo za pripravo in izvedbo dobrih projektov. Osredotočamo se na definicijo dobrega projekta, učinkovite pristope, dobre prakse, izkušnje in okrepitev sodelovanja med strokami, ki delujemo v urejanju prostora. Odpiramo vprašanja o znanju in metodah umeščanja v prostor in načrtovanju v času podnebnih in družbenih sprememb, z vidika priložnosti in ovir ter možnih načinov izboljšanja načrtovalske in projektantske prakse.
Poudarek je tudi na naslednjih vidikih:
• Pomen projektnega vodenja: Projektno vodenje je osrednjega pomena za usklajevanje vseh faz projekta, od načrtovanja do izvedbe in vzdrževanja. Dober projektni vodja zagotavlja pravočasno odločanje, učinkovito komunikacijo med vsemi deležniki in optimalno porabo virov, kar je ključno za dosego kakovostnih rešitev.
• Vključevanje strok in integralno projektiranje: Integralno projektiranje, ki vključuje pravočasno sodelovanje vseh strok, je ključno za celovit pristop k reševanju kompleksnih izzivov. Le s tesnim sodelovanjem arhitektov, inženirjev, urbanistov in drugih strokovnjakov je mogoče zagotoviti usklajene, trajnostne in funkcionalne rešitve.
• Problem javnega naročanja storitev projektiranja: Sistem javnega naročanja pogosto temelji na najnižji ceni, kar negativno vpliva na kakovost projektnih rešitev. Potrebna je razprava o tem, kako zagotoviti, da javno naročanje spodbuja kakovostne storitve, pri čemer cena ne sme biti edini kriterij. Uvedba sistemov ocenjevanja na podlagi strokovnih meril bi omogočila boljše rezultate.
• Na kakšen način integrirati rešitve, ki odgovarjajo na sedanje, pa tudi prihodnje izzive podnebnih sprememb: Trajnostne rešitve, ki zagotavljajo tako dolgoživost ureditev in so hkrati odporne na podnebne spremembe so verjetno eden največjih izzivov sedanjosti.
• Vpliv na stroške vzdrževanja: Načrtovanje z mislijo na dolgoročne stroške je ključno za zmanjšanje stroškov vzdrževanja. Kakovostni projekti vključujejo premišljene izbire materialov, energetsko učinkovitost in trajnostne rešitve, ki zmanjšujejo obratovalne stroške in podaljšujejo življenjsko dobo objektov.
Program dogodka:
Pozdravni nagovori:
Jernej Prijon, univ. dipl. inž. arh., predsednik ZAPS
mag. Črtomir Remec, univ.dipl.inž.grad., predsednik IZS
Nagovor moderatorja
Luka Javornik, univ.dipl.inž.kraj.arh.
Moderirana razprava
V vodeni razpravi želimo z vabljenimi strokovnjaki dobiti vpogled v celoten življenjski cikel objekta in različne vloge posameznih udeležencev v procesu načrtovanja in projekta: od umeščanja v prostor, opredelitve investicijske namere, naročanja, projektiranja, izvajanja, nadzora do uporabe in vzdrževanja idr.
- Moderator: Luka Javornik, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Uvodne predstavitve vabljenih govornikov:
Peter Blažek, univ. dipl. inž. str.
mag. Vinko Volčanjk, univ. dipl. inž. el.
prof. dr. Ana Kučan, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Matija Bevk, univ. dipl. inž. arh.
Sodelujejo:
-
- V vlogi projektanta: dr. Peter Kante, univ. dipl. inž. grad.;
vodja oddelka gradbenih konstrukcij Projekt d.d. Nova Gorica;
- V vlogi projektanta: dr. Peter Kante, univ. dipl. inž. grad.;
-
- V vlogi izvajalca: Peter Smrekar, univ. dipl. inž. grad ;
vodja trženja in vodja gradnje zahtevnih objektov;
Makro 5 gradnje d.o.o.,
- V vlogi izvajalca: Peter Smrekar, univ. dipl. inž. grad ;
-
- V vlogi investitorja: dr. Samo Peter Medved, univ. dipl. inž. grad.;
podžupan Mestne občine Maribor
- V vlogi investitorja: dr. Samo Peter Medved, univ. dipl. inž. grad.;
-
- V vlogi naročnika: dr. Iztok Kovačič, univ. dipl. inž. arh.,
vodja oddelka za prostor MO NM
- V vlogi naročnika: dr. Iztok Kovačič, univ. dipl. inž. arh.,
-
- V vlogi prostorske načrtovalke, krajinske arhitektke in projektantke:
dr. Maja Simoneti, dipl. inž. kraj. arh.,
IPoP – Inštitut za politike prostora
- V vlogi prostorske načrtovalke, krajinske arhitektke in projektantke:
-
- V vlogi projektanta: Rok Jereb, univ. dipl. inž. arh.,
Jereb in Budja arhitekti.
- V vlogi projektanta: Rok Jereb, univ. dipl. inž. arh.,
Slika: Viadukt Črni kal
avtorja:
Marjan Pipenbaher, univ.dipl.inž.grad
Janez Koželj, univ. dipl. inž. arh.
Leto izgradnje: 2004
Fotografija: Andrej Jakobčič