Koliko pa stane gradnja te hiše?
Novica
Aktualno
Med storitvami, ki jih opravljamo arhitekti, je tudi ocenjevanje stroškov gradnje. Po Standardu ZAPS stroške ocenjujemo v treh fazah. Najprej v fazi 2.1 Snovanje izdelamo oceno stroškov gradnje na osnovi izdelane idejne zasnove. V tej fazi oceno izdelamo na podlagi že izvedenih primerljivih gradenj. Nato v fazi 2.2 Idejno projektiranje kadar je takšna storitev vključena v pogodbo, na podlagi idejnega projekta izdelamo aproksimativni predračun oziroma predračun stroškov gradnje na podlagi okvirnih izračunov količin po posameznih ključnih gradbenih elementih z upoštevanjem povprečnih cen njihove izvedbe. Nazadnje pa v fazi 2.4 Projektiranje za izvedbo, kadar je takšna storitev vključena v pogodbo, izdelamo še projektantski predračun, izdelan na podlagi popisa del.
Pri ocenjevanju stroškov gradnje si lahko pomagamo z zbirkami podatkov, ki vsebujejo cene za vse tri faze ocenjevanja investicij. Takšna je na primer baza podatkov, ki jo pripravlja Informacijski center za stroške gradnje nemške zbornice arhitektov (Das Baukosteninformationszentrum Deutscher Architektenkammern – BKI), in vključuje več tisoč projektov za novogradnje, prenove, notranjo opremo in zunanje površine. BKI podatke pridobiva z zbiranjem projektov, ki jih pod določenimi pogoji lahko vnašajo arhitekturni in inženirski biroji, ki so projektirali gradbene projekte, izvedene v Zvezni republiki Nemčiji.
Ker tudi v Nemčiji gradbene cene niso povsod enake, redno izdajajo tudi zemljevid z regionalnimi faktorji. Letošnji zemljevid poleg Zvezne republike Nemčije prvič določa faktorje tudi za druge evropske države vključno s faktorjem za Slovenijo, ki ima vrednost 0,457.
V prostorih ZAPS je za ogled na voljo zemljevid s faktorji ter tiskani izdaji Stroški gradnje BKI za novogradnje 2020 ter Stroški gradnje BKI za nove gradbene elemente 2020 (na povezavah so na voljo posodobljene verzije).