Zaključen je natečaj Dom starejših Livade v Izoli
Novica
Aktualno

Natečaj Dom starejših Livade Izola je zaključen.
Prvo nagrado prejmejo avtorji:
Jožica Curk, univ. dipl. inž. arh.
Lenart Piano, mag. inž. arh.
Timotej Resnik, mag. inž. arh.
Kristjan Nemec, mag. inž. arh.
Zmagovalcem iskreno čestitamo, vsem udeležencem in naročniku pa se zahvaljujemo za sodelovanje in zaupanje. Želimo vam uspešno nadaljevanje dela!
V zaključnem poročilu ocenjevalna komisija med drugim zapiše:
Javni, projektni, enostopenjski natečaj za Dom starejših Livade je bil namenjen izbiri najboljše urbanistične, arhitekturne in krajinskoarhitekturne rešitve za izgradnjo novega doma starejših v Izoli. Gre za pomembno nalogo, ki naj poleg zasnove kakovostnega bivalnega in delovnega okolja za vse uporabnike doma predlaga tudi rešitve za vključitev programa, stavbe in zunanjih površin v povezano mrežo širših javnih prostorov Izole. S tovrstnim pristopom naj novo zasnovani objekt skozi program, zasnovo in oblikovanje izkazuje celostno integracijo starejših v lokalno skupnost in družbo kot celoto.
V roku je bilo oddanih šestnajst natečajnih elaboratov, ki so vsi prestali predhodni preizkus. Natečajniki so prispevali kakovostne predloge znotraj preverjenih urbanističnih morfologij, v zelo inovativne rešitve se niso podajali. Nekaj redkih elaboratov, ki so odstopali od preverjenih in relativno togih geometrij, v nadaljevanju ni zadostilo organizacijskim, funkcionalnim in drugim zahtevam natečajne naloge. Natečajniki v večini primerov tudi niso odpirali pomembnega vprašanja sporočilnosti objekta navzven, predvsem z namenom poudarjene de-institucionalizacije domov za starejše.
Kljub temu je prispelo nekaj kakovostnih rešitev, ki na vprašanje zasnove sodobnega doma starejših 21.stoletja odgovarjajo kar se da celovito. Pri vprašanju odnosa do prostorskega konteksta so se natečajniki zelo različno odzvali na interpretacijo lokacije. Zanimivi predlogi so bili v večini primerov preveč dobesedni, ocenjevalna komisija je prepoznala večjo vrednost v rešitvah, ki izkazujejo svojstveno identiteto, s posredno interpretiranimi historičnimi, tipološkimi ali kontekstualnimi vzori. Posebej izstopajoč problemski sklop je predstavljal premislek o razporeditvi javnih, skupnih in servisnih prostorov, ki jih ni bilo mogoče umestiti zgolj v pritličje. Ključna je bila tudi odločitev o načinu razporeditve programov v nadstropju in iskanje ravnotežja med prostorsko povezanostjo vseh sklopov.
Natečajni elaborat z delovno številko 7 je najbolje odgovoril na zahteve natečajne naloge upoštevajoč merila za ocenjevanje, zato mu je ocenjevalna komisija podelila prvo nagrado. Po uspešnosti mu sledita natečajni elaborat z delovno številko 12 (druga nagrada) in elaborat z delovno številko 16 (tretja nagrada). Drugi elaborati so natečajno rešitev zasnovali manj celovito, z več pomanjkljivostmi in v delih tudi manj primerno. Zaradi posebne kakovosti v delu projektne rešitve izstopajo elaborati z delovnimi številkami 6, 10 in 15, zato so prejeli priznanje. Vsi ostali natečajni elaborati so upravičeni do odškodnine.



