Zaključen je natečaj stanovanjska soseska Pod hribom v Ilirski Bistrici
Novica
Aktualno

Natečaj Stanovanjska soseska Pod hribom v Ilirski Bistrici je zaključen.
Prvo nagrado prejmejo avtorji:
izr.prof., Leon Belušič, univ. dipl. inž. arh.
Jaša Belušič abs. arh.
Matej Vodnik, mag. inž. arh.
Gaja Žgank, mag. inž. arh.
Andreja Širca, abs. arh.
Matic Toni, štud. arh.
David Pšeničnik, štud. arh.
Sodelavci, konzultanti, izvedenci:
prof., Jurij Kobe, univ. dipl. inž. arh – konzultant za arhitekturo
prof., Vojko Kilar, univ. dipl. inž. gr. – konzultant za gradbene konstrukcije
ELIN d.o.o., Danilo Štajdohar, univ. dipl. inž. elek. – konzultant za elektro inštalacije
Projekt RJ s.p., Rok Jeršinovič, univ. dipl. inž. str. – konzultant za strojne inštalacije
Ales Štefančič s.p., Ales Štefančič univ. dipl. inž. gr. – konzultant za hidrologijo
Inštitut za varnost Lozej d.o.o., Stanko Ožbolt, dipl. var. inž. – konzultant za požarno varnost
Slavko Podržaj, gr. teh., – ocena investicije
GRADARH s.p., Tadej Burger, univ. dipl. inž. gr. – konzultant za prometno ureditev
Zmagovalcem iskreno čestitamo, vsem udeležencem in naročniku pa se zahvaljujemo za sodelovanje in zaupanje. Želimo vam uspešno nadaljevanje dela!
V zaključnem poročilu ocenjevalna komisija med drugim zapiše:
Občina Ilirska Bistrica se je odločila, da se (v sodelovanju s Stanovanjskim skladom Slovenije) poda v pripravo in gradnjo novega stanovanjskega naselja, ki bo nastalo na odprtem prostoru med železniško postajo na eni, Hribom svobode kot parkovno urejenim zelenim sistemom (z izjemnim Lenassi- Baraga spomenikom NOB) na drugi ter že obstoječim stanovanjskim območjem vzdolž Tomšičeve ulice na tretji strani.
Projekt reurbanizacije degradiranega območja v stanovanjsko naselje naj bi na čim bolj celovit način skozi urbanistično, arhitekturno, krajinsko arhitekturno, prometno, funkcionalno, infrastrukturno in programsko zasnovo pomagal rešiti več problemov lokalne skupnosti hkrati.
Na natečaj je prispelo 12 elaboratov, a je bil eden zaradi zamude pri oddaji žal izključen. »Nosilnost prostora«, omejitve OPN, stanovanjska zakonodaja in finančni okvir so podpirali zelo racionalno gradnjo.
Natečajniki so večinoma ostali pri preverjenih urbanističnih morfologijah in stanovanjskih tipologijah. Tisti pa, ki so od preizkušenih stanovanjskih vzorcev SSRS (vsaj deloma) odstopili, so se večinoma zapletli pri logističnih, funkcionalnih in drugih zahtevah natečajne naloge in zato niso uspeli konkurirati bolj celovito premišljenim predlogom.
Arhitekturni jezik predlogov ima relativno širok razpon in večinoma sledi urbanistični logiki predloga: od pretežno generičnih do bolj ambiciozno oblikovanih in proporcioniranih stolpičev, od enostavnih, poenotenih gabaritov naselja do precej razčlenjenih in z dodatnimi, posebnimi elementi oblikovanih blokov. O kakšni posebni »regionalni identiteti« pri arhitekturi večinoma ne moremo govoriti.
Tudi predlagane stavbne tipologije se med predlogi razlikujejo: segajo od ozkih lamelnih blokov z ganki do stolpičastih atrijskih blokov, vila blokov in (delno) karejsko oblikovanih zasnov. Umestitev parkiranja je pri večini elaboratov izpeljana v obliki podzemnih ali polvkopanih pritličnih garažnih etaž v kombinaciji z obuličnim parkiranjem po obodu.
Ocenjevalna komisija je po temeljitem tehtanju vseh predlogov kot prvonagrajenega izbrala tistega, ki se je najbolj temeljito ukvarjal z vsemi aspekti naloge in lokacije ter hkrati zanje ponudil najbolj prepričljive predloge, od urbanizma do arhitekture, od krajinske ureditve do prometa ter od prenove obstoječega poslovnega prostora do celostne prenove območja nekdanje mlekarne.



