Nominacije za nagrado European Union Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe 2015
Novica
Aktualno
Zbornica za arhitekturo in prostor slovenije je imela kot uradna članica ACE (Architects’ Council of Europe) letos čast in dolžnost predlagati svoj izbor arhitekturnih realizacij za nagrado European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe 2015. Povabilo je prispelo na ZAPS konec septembra, nominacije pa je bilo potrebno posredovati do 5. oktobra 2014. Zaradi preglednosti postopka je Upravni odbor ZAPS sklenil, da bo izbor prepustil neodvisnima, zunanjima selektorjema: prof. dr. Petri Čeferin in kritiku Jeffu Bickertu iz Zavoda ARK. Naloga je bila izziv predvsem zaradi visoke kvalitete in raznolikosti del, ki so bila dokončana v zadnjih dveh letih, od 1. januarja 2013 do 31. decembra 2014. Selektorja sta na podlagi strogih kriterijev, predpisanih s strani organizatorja, in ogleda vseh projektov, izbrala štiri projekte (od največ petih, ki jih je bilo mogoče predlagati) in jih predlagala za nagrado. ZAPS se selektorjema zahvaljuje za njuno prizadevnost, nominirancem pa želi veliko uspeha v procesu ocenjevanja. Veselimo se del, ki jih bodo tudi v prihodnosti ustvarili majhni ali veliki slovenski arhitekturni biroji in bodo prispevali k dvigu kvalitete našega grajenega okolja.
V zvezi z nominiranimi projekti naj dodamo pojasnilo, da sta tudi MAO in DESSA kot člana svetovalnega odbora imela možnost nominirati projekte ter Tadej Glažar kot neodvisni strokovnjak. Svetovalni odbor je nato med 75 dodatnimi predlogi izglasoval 20 projektov in jih dodal na seznam, ki so ga že posredovale arhitekturne organizacije in zunanji eksperti. Med dodatno izglasovanimi projekti so bili tudi tudi 4 slovenski, tako da je imela Slovenija v skupnem izboru kar 8 svojih projektov. Pravila izbora si lahko preberete na spletni strani fundacije.
Fundacija MIES je izbrala 40 projektov v ožji izbor izmed 420 nominiranih projektov . Ožji izbor je oblikovala posebna komisija. Ogledate si ga lahko na naslednji povezavi.
Vsi nominirani projekti so predstavljeni na razstavi, ki je na ogled v barcelonski šoli za arhitekturo (ETSAB) do 19. marca.
Pet finalistov za nagrado bodo predstavili konec februarja. Nagrado pa bodo podelili 8. maja, 2015 v paviljonu Mies van der Rohe v Barceloni potem, ko bo vseh pet finalistov predstavilo svoja dela.
Največ nominiranih objektov je zgrajenih v Kopenhagnu, Berlinu in Rotterdamu. Med njimi ni slovenskih projektov ali projektov, pri katerih bi sodelovali slovenski projektanti. Med njimi je 16 kulturnih, 4 izobraževalni, 3 objekti mešane rabe, 3 verski, 3 urbani, 2 poslovna, 2 hotela, 2 večstanovanjski stavbi, žalni, krajinsko-arhitekturni, socialen objekt, športni objekt in enodružinska hiša.
Predstavitev projektov, ki jih je za nominacijo predlagal ZAPS, s kratko utemeljitvijo:
1. Center za kontrolo zračenega prometa Ljubljana ATCC
dokončano: maj 2013; Brnik, Sadar+ Vuga
Projekt pametno in z občutkom preoblikuje običajno tipologijo, da ta šele postane vidna. Lahkotnost projekta kaže na prostorsko strukturiran red in izkušnjo na več nivojih. Kljub nepravilnosti oblik in natančnosti v detajlu, v oblikovanju ni ničesar, kar bi bilo neupravičeno. Diskretno bronasta zasteklitev reflektira gore v ozadju. Organskost stavbi prida konotacijo visokega oblikovanja, visoko varnostin vrhunskost centra kontrole zračnega prometa. Projekt je tudi energetsko učinkovit.
Intelligently and sensitively transformed a unremarkable typology, made it publicly visible. Light works to suggest spatial-structural order and experience throughout. Despite form, irregular shapes and precision detailing nothing gratuitous in design, reveal changes in elevation and program. Good energy performance certificate, while discrete bronze glazing reflects mountains. Organically drawn through the building a high-design, high-security, state-of-the-art air traffic control centre.
2. Kompaktna kraška hiša
dokončano: marca 2014, Vrhovlje, Slovenija; Dekleva Gregorič arhitekti
Projekt ohranja tradicionalno majhen volumen stanovanjske stavbe, pričemer je zasnovan kot enovit, kompakten, kamnit volumen, ki ga pametno določajo razmerja med prostornino, naklonom strehe in velikostjo, ki omogoča delitev v dve etaži. Deljen z dvema vstavljenima lesenima volumnoma ohranja odprtost, z intuitivnim programom in odlično izdelavo, z občutljivostjo za močen detajl in uporabo lokalnih, tradicionalnih materialov (les , kamen) ustvarja inovativno, avtentično zasnovo. Vzorčni primer dobre prakse.
Retaining traditionally small-scale volumes the house is composed of one compact, stone volume, yet intelligently defined relationship between volume, roof inclination and size enables division into two floors. Divided by two inserted wooden volumes it remains open, with intuitive program, and excellent craftsmanship, sensitive yet strong detailing in local, traditional materials (wood, stone) to produce an innovative, authentic design. As exposed, accessible building exemplary of best practice.
3. Prenova obrežja reke Ljubljanica
dokončano: junija 2014, Ljubljana; več avtorjev: Atelier arhitekti, Arhitektura d.o.o., Atelje Vozlič, BB arhitekti, Boris Podrecca, Dans arhitekti, mestni arhitekt Janez Koželj, URBI.
S paleto novih mostov, pešpoti , paviljonov, ploščadi, trgovv dolžini 2 km vzdolž ali v bližini Ljubljanice, ki so jih ustvarilirazlični arhitekti inskupine arhitektov, jetozdaj obsežen javno dostopen in animiran prostor, dobro povezans sosednjimi urbanimi prostori in strukturami. S tem posegom je izkušnja središča Ljubljane močno redefinirana. Izboljšala se je kakovost bivanja na prostem, ki spodbuja mobilnost, hojo, družabnost in stimulira gospodarski preporod srednjeveškega mesta. Prenova obrežja Ljubljanice je nominirana kot celoten projekt, ki se je začel 2008 in se še nadaljuje; navedeni so samo projekti (arhitekturni biroji), ki so bili realizirani v zadnjih dveh letih.
An array of new bridges, walkways, pavilions, platforms, squares and landscaping by various coordinated teams along 2 km of Ljubljanica Rivers banks make it wholly accessible and animated, meld with adjoining urban fabric, with traffic and parking rerouted, profoundly redefining the central Ljubljana experience. A vastly improved quality of open-air life that fosters mobility, sociability and stimulates the medieval city’s economic revival. Special note: nominated as a single, ongoing project; multiple offices; here listed a selection of component projects completed only in last two years.
4. Skakalnice Planica
dokončano: oktobra 2014, Planica, Slovenija; A Biro, Studio AKKA
Projekt obsega načrtovanje, gradnjo in krajinsko oblikovanje športne infrastrukture za celoletno rekreacijo, treninge in tekmovanja, z novimi, velikimi vrhunskimi smučarskimi skakalnicami, sodniškimi in novinarskimi stolpi ter inovativnimi prostori za priprave. Stolpi so zasnovani kot funkcionalne skulpture v lokalnem materialu (smrekov les in kamen), celo beton odraža neokrnjeno okolje, ki jih obdaja. Topografije in tenkočutno artikulirane tektonske strukture so v pametni interakciji, da ustvarjajo novo krajino v osrednjem narodnem parku Slovenije.
Planning, construction, landscaping of sports infrastructure, for year-round recreation, training and competitions, with new, large world-class ski jumps, judging and media towers and innovative indoor preparation spaces. Towers are functional sculptures, materials (local spruce and stone), even concrete reflect surrounding pristine environment. Topography and sensitively articulated tectonic structures interact intelligently, creating a new landscape in country’s most important national park.