Plačevanje licenčnin za avtorska dela iz naslova posedovanja fotokopirnega stroja
Novica
Aktualno
Precej članov nam je poslalo vprašanje glede obveznosti prijave in plačevanja letne licence za uporabnike fotokopirnih strojev ali multifunkcijskih naprav, saj so nekateri gospodarski subjekti v lasti naših članov prejeli poziv Slovenske avtorske in založniške organizacije za pravice reproduciranja (SAZOR) k prijavi.
ZAPS še vedno zagovarja stališče, da dejansko posedovanje fotokopirnega stroja ali multifunkcijske naprave brez hkratne uporabe avtorskega dela gospodarskih subjektov ne more zavezovati k plačilu honorarja, vendar gre pri tem le za stališče, za katerega ne moremo prevzeti odgovornosti, saj na to vprašanje zaenkrat ni dala odgovora niti sodna praksa. Zaradi pravne negotovosti svetujemo, da člani sami sprejmejo poslovne odločitve glede sklenitve licenčne pogodbe s SAZOR, ob upoštevanju predvidenih stroškov ter morebitnih posledic nesklenitve pogodbe.
V zvezi z v letu 2021 sklenjenim Skupnim sporazumom o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena ZASP tako svetujemo pregled objav na portalu GZS, ki je na strani gospodarstva ta sporazum s kolektivno organizacijo SAZOR sklepala. Na tem mestu je sporazum tudi objavljen, podana so določena pojasnila in nekaj odgovorov na pogosta vprašanja. Objavljen je tudi seznam dejavnosti po SKD, ki so podvržene zaračunavanju po sprejeti tarifi.
Kot je znano, omenjeni sporazum odpira vrsto vprašanj, ki preko sodne prakse še niso bila razrešena. In sicer zlasti glede vprašanja, kdo je zavezanec za plačilo honorarja po tem sporazumu. Prvi odstavek 3. člena sicer določa, da so zavezanci vse pravne in fizične osebe z najmanj eno zaposleno osebo, ki so organizirane kot gospodarska družba ali samostojni podjetnik posameznik, opravljajo pridobitno dejavnost na območju Republike Slovenije in ki bodisi posedujejo napravo, ki omogoča fotokopiranje, oziroma imajo tovrstno napravo v svojih osnovnih sredstvih, jo najemajo ali z njo razpolagajo na katerikoli drugi podlagi, ali naročijo fotokopiranje pri izvajalcu fotokopiranja izven podjetja.
V vmesnem času je Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino, ki izvaja nadzor nad kolektivnimi organizacijami in s tem tudi nad SAZOR, dne 27. 12. 2022 sicer objavil mnenje glede tega sporazuma, v katerem je bilo med drugim navedeno:
»Obveznost plačila nadomestila za fotokopiranje nastane z dejansko uporabo (fotokopiranjem) avtorskopravno varovanega dela. Če se avtorskopravno varovana dela ne fotokopirajo, obveznost plačila avtorskega honorarja ne nastane in določbe Skupnega sporazuma za te primere ne veljajo. Po mnenju Urada za intelektualno lastnino zato zgolj posedovanje fotokopirne naprave, kadar avtorskopravno varovano delo ni uporabljeno, ne zavezuje k plačevanju nadomestila.«
V nadaljevanju je bil dne 27. 1. 2023 objavljen še dodatek k temu mnenju. A sta bili nato v januarju 2024 obe predhodni mnenji umaknjeni, Urad pa je objavil novo stališče, ki je objavljeno v današnji obliki in je dejansko le povzetek pravnih podlag za zaračunavanje honorarja.
Za presojo, ali je objavljeni skupni sporazum v skladu z določbami ZASP oz. ZKUASP, je pristojen Svet za avtorsko pravo (prim. npr. 49. člen in 53. člen ZKUASP). ZAPS kot pravna oseba javnega prava ne more imeti položaja reprezentativnega združenja uporabnikov iz 53. člena ZKUASP, da bi lahko podala zahtevo, da Svet odloči, ali je veljavni skupni sporazum v skladu z določbami tega zakona in ali je veljavna tarifa, določena s tem sporazumom, primerna.