Polna hiša, zaključna razstava seminarjev FA
Novica
Aktualno
Zaključna razstava seminarjev Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani raziskuje prostor skozi prizmo akutnih vprašanj, ki jih obravnava v širšem kontekstu, preizkuša rešitve in predlaga alternative. Razstava bo na ogled do 21. junija 2024.
Letošnje teme:
- ekstremni vremenski pojavi,
- prihodnji razvoj univerzitetnega mesta,
- ponovna uporaba kulturne dediščine
»Delo seminarskih skupin je temelj poklicnega razvoja arhitektov in urbanistov, saj ponazarja model vzajemnega medgeneracijskega učenja na spontan, pa tudi na usmerjen in organiziran način. Je model skupnostne interdisciplinarne kreativne prakse prihodnosti,« je v otvoritvenem govoru povedal prof. Mihael Dešman, dekan UL FA. Z uvodnimi nagovori so otvoritev razstave pospremili tudi direktorica zavoda DESSA Maja Ivanič, vodja skupine za zaključno razstavo asist. Uroš Mikanovič in Gašper Skalar, predsednik Društva arhitektov Ljubljana ter sekretar na Ministrstvu za solidarno prihodnost. Slednji je v nagovoru poudaril pomen delovanja arhitektov izven okvirov projektantske prakse: »Arhitekti se le redko udejstvujejo na odločevalskih pozicijah, vendar je prav tam njihova strokovna presoja ključna in lahko pripomore k nujnim sistemskim spremembam. Tudi angažma v strokovnih združenjih in drugih podpornih organizacijah je bistvenega pomena za delovanje stroke.«
Nekatere seminarske skupine so se letos načrtno povezale v tematske sklope, ki z različnih perspektiv obravnavajo isto perečo tematiko. Troje seminarjev se je, na primer, ukvarjalo s prostorskimi izzivi prizadetih občin porečja Savinje. »Katastrofa, ki se je zgodila lani, je priložnost, da na novo razmislimo o kakovostnih ambientih, ki bi jih lahko imele naše krajine, kraji in stavbe. Sprašujemo se, kako s premišljenimi urbanističnimi, krajinskimi in arhitekturnimi posegi razvijamo nove prostorske ureditve ter razvijamo principe in oblike trajnostnega bivanja, s ciljem bolj smiselnih, varnih in skladnih posegov v slovensko podeželje kot doslej,« je povedal prof. Mihael Dešman.
Sedem seminarjev se je povezalo v še širši kontekst raziskovalnega projekta HEI-TRANSFORM, ki ga koordinira UL FA. Gre za temeljni raziskovalni projekt na področju ponovne uporabe nepremične kulturne dediščine, ki združuje 14 institucij in najvidnejše strokovnjake. Študenti arhitekture in urbanizma na UL FA ter krajinske arhitekture na UL BF na razstavi predstavljajo štiri revitalizacijske laboratorije (naselbinsko dediščino Kostanjevice na Krki, opuščeno industrijsko dediščino v središču Hrastnika, grajski grič v Gornji Radgoni z njegovo arheološko dediščino ter mogočen, a zapostavljen grad Hrastovec). Študentke in študenti so s pomočjo sodelovanja raziskovalcev in inovativnega participatornega pristopa k načrtovanju oblikovali rešitve, ki bodo pripomogle k razvoju modela trajnostnega pristopanja k prilagojeni ponovni rabi opuščene dediščine.
Prostorska vizija razvoja Univerze v Ljubljani je povezala štiri seminarje UL FA, Oddelek za krajinsko arhitekturo UL BF, Oddelek za prostorsko sociologijo UL FDV, UL ALUO, UL FF ter gostujoče inštutucije (Urbanistični inštitut RS, IPOP in druge). Z odzivi opozarjajo na dejstvo, da mora Univerza poleg reprezentančne in simbolne vloge ujeti tudi duh časa, ki zahteva programsko vedno bolj fleksibilne in nedoločene prostore, pa tudi univerzalno dostopnost, ogljično nevtralnost ter navsezadnje tudi kvaliteto njenega odprtega prostora in arhitekture, ki mora presegati zgolj funkcionalno-tehnično dovršenost.
Razstava bo odprta vse do 21. junija, v tem času bo fakulteta odprta za vse, zvrstilo pa se bo tudi več javnih kritik in predstavitev razstavljenih seminarskih del.
Koledar dogodkov
- 11. 6. ob 18:00 UL FA, Zoisova cesta 12, Ljubljana, Plečnikova predavalnica Predstavitev projekta študentov v JAR, Thlagong, učno središče za biotsko raznovrstnost,
- 13. 6. ob 11:00 UL BF, Jamnikarjeva ulica 101, Ljubljana, Otvoritev razstave in javna kritika krajinsko-arhitekturnih projektov nastalih v sklopu ULTRA koncept trajnostnega prostorskega razvoja UL
- 19. 6. ob 10:00 UL FA, Zoisova cesta 12, Ljubljana, Predstavitev seminarskih nalog, ki se ukvarjajo s prostorskimi izzivi prizadetih občin porečja Savinje: Dan potem – porečje Savinje, urbanistične in arhitekturne rešitve za s poplavo prizadete občine