Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije
Novica
Aktualno
Včeraj, 31. maja 2018 je bil v Uradnem listu objavljen Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov:
Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov
Ur.l. RS, št.. 36/18
Bistvena sprememba, ki jo prinaša Pravilnik, je, da se dokazovanje bistvenih zahtev prestavlja v fazo izdelave projekta za izvedbo. Na ta način bo pot do gradbenega dovoljenja enostavnejša, spremenilo pa se bo tudi razmerje stroškov izdelave projektne dokumentacije, ki večino projektantskega dela prestavlja v fazo izdelave projekta za izvedbo. Projekt za izvedbo je odslej tudi obvezna priloga ob prijavi gradbišča za vse zahtevne in manj zahtevne objekte.
Novost je tudi digitalizacija postopka dovoljevanja, ki se bo postopoma uvajala do leta 2021, ko bo pričel delovati prostorski informacijski sistem (PIS) v državnem računalniškem oblaku (DRO). V prehodnem obdobju bo na voljo interaktivni pripomoček za pripravo dokumentacije in obrazcev, ki so ga pripravili na MOP v sodelovanju z ZAPS. Pripomoček bo objavljen na spletni strani ZAPS takoj po potrditvi s strani MOP.
Novi Pravilnik določa le vsebino projektne dokumentacije za dovoljevanje, torej tiste vsebine, ki so potrebne za presojo mnenjedajalcev oziroma upravnega organa. Vsebino celotnega projekta pa po novem Gradbenem zakonu dopolnjujejo Pravila stroke, ki jih na ZAPS skupaj z IZS pospešeno pripravljamo na podlagi včeraj objavljenega Pravilnika. Zakonski rok za pripravo Pravil, ki bodo poleg podrobnejše vsebine posameznih načrtov glede na vrsto gradnje, namen, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti objekta določala tudi obseg drugih arhitekturnih in inženirskih storitev, je pet mesecev po objavi pravilnika. V pripravi so tudi tehnična navodila za izdelavo načrtov, vzorci projektne dokumentacije po novem in vzorci pogodb za projektiranje.
Več o bistvenih izhodiščih Pravilnika lahko preberete v članku ob objavi osnutka Pravilnika v mesecu aprilu.
Kot smo že pisali, Pravilnik, ki mora v celoti slediti zakonu, povzema tudi nekaj določil GZ, ki so po našem mnenju problematična in ne varujejo javnega interesa pri urejanju prostora v smislu evidentiranosti, varnosti in oblikovanja. Tako iz določil GZ izhaja, da lahko dokumentacijo za spremembo namembnosti, kadar se ta izvaja samostojno oziroma skupaj z vzdrževalnimi deli, izdela »druga oseba« in ne nujno projektant. Problematična je tudi vsebina dokumentacije za legalizacijo, ki jo določa GZ in ne Pravilnik in je v primerjavi z dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja precej enostavnejša. Omeniti je potrebno še, da GZ ne opredeljuje projektantskega nadzora pri gradnji, kar postavlja projektante v neroden položaj, saj nimamo zakonske podlage za vstop na gradbišče. V prilogi objavljamo še odgovore MOP na pripombe k osnutku Pravilnika.
Pripravila Mima Suhadolc, vodja Skupine ZAPS za pravilnike po GZ