Anketa o pridobivanju gradbenega dovoljenja
Novica
Aktualno
Rezultati ankete kažejo, da postopek za pridobivanje gradbenega dovoljenja v povprečju traja 173 dni oziroma slabih šest mesecev. Le 30 odstotkov vseh odločb je izdanih v zakonsko določenem roku, kar 15 odstotkov vlog pa je izdanih po več kot enem letu od vložitve popolne zahteve.
Projektanti že vrsto let opozarjamo na dolgotrajnost postopkov za pridobivanja gradbenega dovoljenja. Nekateri naši člani poročajo, da na odločbo čakajo tudi po več let. Ob tem se počutimo nemočne, investitorjem pa je težko razumeti, da krivda praviloma ni na naši strani. Ker smo želeli ugotoviti, kakšno je dejansko stanje, s kakšno dinamiko in kako običajno potekajo postopki, ter kje tiči glavni vzrok za to, da pridobivanje gradbenih dovoljenj poteka tako počasi, smo pripravili anketo o pridobivanju gradbenih dovoljenj. Anketa je potekala v obliki spletnega anketiranja od 16.9. do 15.10.2021, nato pa še od 31.10. do 29.11.2021 preko odprtokodne aplikacije 1ka.
Glede na opravljeno analizo je bilo ugotovljeno, da vrsta in zahtevnost objektov, vrsta projektne dokumentacije, vrsta postopka ter regijska pripadnost in izkušnje vodje projekta ne vplivajo pomembno na trajanje postopkov. Opazne razlike se kažejo med različnimi upravnimi organi, pri čemer odvisnosti zaradi premajhne količine podatkov ni mogoče dokazati.
Opazna, vendar zaradi pomanjkanja podatkov prav tako težko dokazljiva, je tudi odvisnost trajanja postopkov glede na datum oddaje. Iz rezultatov so razvidni trije dogodki, pri katerih se je trajanje postopkov izrazito povečalo. Prvi dogodek je viden konec leta 2017, torej gre za obdobje pred sprejetjem GZ, drugi dogodek sovpada s pričetkom veljave GZ poleti 2018, tretji pa s pričetkom prvega vala epidemije konec leta 2019. Opaziti je mogoče tudi trend skrajševanja trajanja postopkov od uveljavitve nove zakonodaje do danes. Iz tega je mogoče sklepati, da spreminjanje zakonodaje negativno vpliva na trajanje postopkov.
Iz rezultatov ankete smo ugotovili tudi da projektanti ne uporabljajo vseh mehanizmov, ki so na voljo za pohitritev postopkov. Predvsem gre za določila v zvezi s pridobivanjem mnenj, po katerih bi moral v določenih primerih pristojni upravni organ sam pridobivati mnenja.
Celotno poročilo ankete v obliki pdf je objavljeno tukaj, zbirnik vprašanj in odgovorov ter mnenja anketirancev pa najdete tukaj. Ob branju analize rezultatov opozarjamo še na dejstvo, da gre za nepreverljive podatke, ki so jih anketiranci posredovali po lastni presoji.