Priročnik za participativno urejanje odprtega javnega prostora
Novica
Aktualno
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sklopu državnega prostorskega reda, skupaj z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije in Ljubljanskim urbanističnim zavodom, izdalo priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora s poudarkom na manjših krajih.
Priročnik je namenjen neposredno vpetim v procese participativnega urejanja javnega odprtega prostora: uslužbencem javne uprave in izvajalcem javnih služb ter drugim akterjem, ki na lokalni ravni skrbijo za različne vidike urejanja javnih površin (občine, izvajalci participacije, prebivalci in drugi). Hkrati je priročnik tudi vabilo, da v njem poiščete navdih za iskanje novih rešitev za skupne koristi lokalnega prebivalstva in okolja. Naj prebiranje okrepi spoznanje, da s sodelovanjem zmoremo storiti več in bolje.
Vsebina priročnika je razdeljena na več delov ter obsega osnovna izhodišča o urejanju prostora s poudarkom na funkciji in urejanju odprtega javnega prostora, sledi poglavje o participaciji z naborom deležnikov, oblikami sodelovanja in vključenosti ter poglavje o odprtem prostoru v manjših krajih glede različnih vidikov, funkcij in posebnosti.
Poudarek priročnika je v zadnjem, četrtem poglavju s priporočili k participativnem urejanju odprtega javnega prostora, ki obsega pobudo, zasnovo procesa participacije in njenega izvajanja, obveščanja, spremljanja učinkov ter uporabe digitalnih orodij.
Tiskane izvode priročnikov so prejele vse občine, posredovani bodo tudi prostorskim načrtovalcem. Tiskani izvodi za stroko bodo dosegljivi v septembru, po javni predstavitvi v sodelovanju z ZAPS.