Rekordna izdaja Sektorske študije ACE 2024
Novica
Aktualno
Sektorska študija je bienalna raziskava, ki jo naroča Svet arhitektov Evrope (ACE) in sofinancira program Ustvarjalna Evropa Evropske unije. Zbira in analizira statistične, sociološke in ekonomske podatke o evropskih arhitektih, arhitekturnem trgu ter arhitekturnih praksah.
Na podlagi odgovorov 28.000 arhitektov iz 29 evropskih držav je izdaja študije za leto 2024 razširjena z novimi raziskovalnimi področji, kar jo naredi za najcelovitejšo analizo arhitekturnega poklica v Evropi. Predstavlja nepogrešljiv vir informacij za vse, ki jih zanima arhitektura in grajeno okolje.
Ta izdaja postavlja nov rekord, saj je v raziskavi sodelovalo kar 29 držav iz organizacij članic ACE – največ doslej. Poleg tega Sektorska študija vključuje tudi letošnje nacionalne raziskave, ki sta jih izvedla BAK v Nemčiji in RIBA v Združenem kraljestvu.
Študija za leto 2024 kaže, da v 30 evropskih državah zdaj deluje 580.000 arhitektov, kar predstavlja 8-odstotno povečanje v zadnjem desetletju. Panoga se približuje enakosti spolov, saj ženske zdaj predstavljajo 45 % arhitektov. Večina arhitektov dela s polnim delovnim časom, 46 % pa jih je lastnikov ali vodij praks, pri čemer mnogi vodijo majhna, neodvisna podjetja. Število arhitektov v vodilnih položajih je v primerjavi s pred desetimi leti naraslo. Evropski gradbeni trg je ocenjen na 2.600 milijard evrov, arhitekturne prakse pa imajo v njem 1-odstotni delež, kar pomeni skupni promet v višini 26 milijard evrov. Prevladuje zasebna stanovanjska gradnja, ki predstavlja več kot polovico arhitekturnega dela. Kljub temu naraščajoča negotovost vpliva na pričakovanja, saj 37 % arhitektov predvideva zmanjšanje obsega dela v prihodnjem letu, medtem ko jih 19 % pričakuje povečanje dela.
Arhitekturne prakse ostajajo majhne; skoraj 70 % jih sestavljajo samostojni arhitekti. Kljub izzivom se povprečni promet v vseh velikostih praks po pandemiji znova povečuje, čeprav je inflacija zmanjšala rast, zabeleženo v zadnjih dveh letih. Vse več praks izvaja vrednotenja stavb po vselitvi, da bi ocenili njihovo učinkovitost, in vse več arhitektov se posveča trajnostnemu oblikovanju – 54 % jih redno vključuje principe nizkoenergijske gradnje. Povprečni dohodek arhitektov zdaj znaša 43.500 evrov, pri čemer je rast v zadnjih dveh letih usklajena z inflacijo. Vendar pa še vedno obstaja vztrajna plačna vrzel med spoloma – moški arhitekti v povprečju zaslužijo 22 % več kot njihove kolegice.
»Arhitektura ni več zgolj ustvarjanje struktur – gre za oblikovanje prihodnosti. Trajnost ni več trend, temveč osnovno pričakovanje. Več kot 54 % arhitektov redno vključuje nizkoenergijske oblikovalske rešitve, vrednotenja stavb po vselitvi pa postajajo standard v panogi. Naša naloga je jasna: arhitekti morajo prevzeti vodilno vlogo v prizadevanjih za grajeno okolje, ki bo odporno, odgovorno in pripravljeno na prihodnje izzive. Kljub vsemu pa eno dejstvo ostaja nespremenjeno – ta poklic je ustvarjen za obstoj. V času ekonomskih premikov in globalne negotovosti arhitekti še naprej inovirajo, ustvarjajo in navdihujejo – oblikujejo prostore, ki niso le trajnostni in vključujoči, temveč zasnovani, da prestanejo preizkus časa,« je dejala predsednica ACE Ruth Schagemann.
»Izjemno smo hvaležni več kot 28.000 arhitektom, ki so sodelovali v letošnji raziskavi. To je že deveta bienalna raziskava, ki smo jo izvedli za ACE, in letos smo dosegli rekordno udeležbo. Podatki, ki so jih posredovali udeleženci, kažejo, da poklic sestavljajo zelo majhne prakse – skoraj polovica arhitektov vodi lastno podjetje. Vendar pa lahko tudi poklic, ki ga sestavljajo majhne prakse, igra pomembno vlogo; arhitekti evropskemu gospodarstvu prispevajo kar 26 milijard evrov,« je dodal eden od avtorjev poročila, Aziz Mirza.