REŠENA ARHITEKTURNA DEDIŠČINA
Novica
Aktualno
avtor (M. Zupanc, Arhiv ZAG)
Ministrstvo za izobraževanje znanost in šport je nameravalo prodati na dražbi vilo Rafut v Novi Gorici. Vilo je zgradil leta 1909 arh. Anton Laščak, dvorni arhitekt v Kairu pred prvo svetovno vojno. Narejena je v romantično-secesijskem neoislamskem slogu, z bogatim vrtom in parkom.
Proti prodaji je nastopala tako stroka, kot civilne iniciative. Ker ministrstvo za vilo ni primerno skrbelo, je v zadnjih desetletjih propadala. Ocena stroškov obnove je tako sedaj že skoraj dva milijona evrov. Upravičena je bila skrb, da bi novi , privatni lastnik, vilo kupil iz špekulativnih nagibov, jo pustil propasti in izredno lokacijo uporabil za novo gradnjo, po svojih kulturnih in estetskih predstavah. V tranzicijskih družbah žal ni bogatašev, ki bi bili toliko kulturno osveščeni, da bi vložili tako velika sredstva v prenovo dediščine. Če tega ne stori država ali lokalna skupnost, je dediščina pogosto uničena.
Takih primerov imamo v Sloveniji kar nekaj.
Zbornica se je pridružila protestu kolegov in poslala ministrici, županu Nove Gorice in mestnim svetnikom pismo s pozivom po zaščiti vile in njeni ohranitvi v javni lasti (objavljeno v priponki). Poziv je bil uspešen, saj so mestni svetniki soglasno zavrnili prodajo, kljub prejšnjim drugačnim napovedim. Župan je tudi predlagal, da Občina Nova Gorica sprejme brezplačni prenos vile z države na občino, ter v vilo vloži potrebna sredstva za obnovo. V tem trenutku tako izgleda, da bo to ena izmed usod naše stavbne dediščine s srečnim koncem. Za podporo zaščiti stavbne dediščine se je Zbornica zahvalila mestnim svetnikov in županu Nove Gorice.
Na tem mestu pa se zahvaljujemo predvsem vsem našim kolegicam in kolegom z Goriške, ki so v vseh zadnjih letih aktivno sodelovali pri reševanju vile Rafut. Posebej pa predsednici RO Nova Gorica Jani Bavdaž in predsednici Društva primorskih arhitektov Ines Bonutti, za tokratno akcijo.
Poziv (peticija) za Vilo Rafut
Aleš Prijon, predsednik ZAPS