Smernice za javno naročanje arhitekturnih in inženirskih storitev
Novica
Aktualno
Ministrstvo za javno upravo (MJU) je pripravilo novo različico Smernic za javno naročanje arhitekturnih in inženirskih storitev, (SNAIS), ki vključujejo številne predloge in pripombe ZAPS.
Posodobitev temelji na ZJN-3 in zakonodaji s področja arhitekture, gradnje in prostora ter prinaša:
- Prilagodljive pristope pri pripravi javnih naročil,
- Spodbujanje konkurence med ponudniki,
- Priznavanje referenc za mlade kadre (pomočniki vodilnih kadrov),
- Uvedbo BIM-a in sodelovanje projektanta med gradnjo,
- Priporočila za ločeno ali skupno naročanje projektiranja in gradnje.
SNAIS bodo v pomoč javnim in zasebnim naročnikom ter pripomoček za poslovne subjekte, da pripravijo konkurenčne ponudbe. V sodelovanju z MJU načrtujemo predstavitev smernic, ZAPS pa bo za člane organizirala dodatna izobraževanja. Več informacij o dogodkih in izobraževanjih kmalu!
Podrobno
Smernice za javno naročanje arhitekturnih in inženirskih storitev, (v nadaljevanju SNAIS), vsebujejo tudi prilogo 1 in prilogo 2. Pri pripravi teh smernic imeli v ZAPS od decembra 2022 pa vse do zaključka zelo aktivno vlogo. Veseli nas, da posodobljena različica SNAIS vsebuje številne naše pripombe in predloge. SNAIS vključujejo tudi leta 2017 reformirano zakonodajo, končno tudi določila iz Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti, kot prostorske in gradbene zakonodaje.
- SNAIS temeljijo na izhodiščih Zakona o javnem naročanju (ZJN-3) in vsebujejo priporočene pristope pri pripravi javnih naročil arhitekturnih in inženirskih storitev ter priporočajo javnim naročnikom vsakokratno prilagajanje posameznemu predmetu javnega naročila na podlagi izbire postopkov, pogojev in meril, ki so najustreznejši za posamezni primer in razmere na trgu.
- SNAIS omogočajo konkurenčno oddajo ponudb velikim, srednje velikim in majhnim ponudnikom arhitekturnih in inženirskih storitev.
- SNAIS spodbujajo konkurenco med ponudniki tako, da ti s svojimi strokovnimi kadri lahko tekmujejo v kakovosti in ceni ponujenih storitev, kar pri izbiri omogoča učinkovito in enakopravno obravnavo ponudnikov.
- SNAIS opredeljujejo tudi merila za oddajo javnega naročila, kar je v skladu z ZJN-3, da za oddajo javnega naročila storitve arhitekturnih in inženirskih storitev, saj javni naročnik ne sme uporabiti zgolj cene kot edinega merila za oddajo javnega naročila.
- SNAIS so pri pripravi in oddaji javnega naročila lahko v pomoč tudi pri ugotavljanju potreb, pripravi specifikacij, pogojev in meril ter izbiri postopka javnega naročila, obenem pa navajajo primere dobrih praks.
- SNAIS uvajajo novost pri priznavanju referenc sodelavcev, ki pomagajo vodilnim strokovnjakom. Tako uvajajo pred začetkom izvajanja projekta ali gradnje možnost imenovanja »pomočnikov« vodilnih kadrov (vodje projektiranja ali vodje nadzora ipd.), kar mladim kadrom omogoča pridobitev referenc. To je zelo pomembno za poklicni razvoj posameznikov ter s tem tudi za razvoj in obstoj gospodarskega subjekta, saj bodo pridobljene reference sproti evidentirane in potrjene.
- SNAIS vključujejo tudi novo poglavje o informacijsko podprtem projektiranju (BIM) z osnovnimi obrazložitvami te storitve.
- SNAIS vključujejo projektantsko spremljanje gradnje ter sodelovanje projektanta med gradnjo, opredelijo pogodbena določila in plačilo vključenosti projektanta med samo gradnjo.
- SNAIS tudi opredelijo priporočila, kdaj je smiselno in priporočljivo ločeno naročilo projektiranja in gradnje in v katerih primerih skupno naročilo projektiranja in gradnje (t.i. Design&Build).
- SNAIS vsebujejo dve prilogi: prilogoa P1 vsebuje priporočila za naročilo strokovnega pregleda projektne dokumentacije (t.i. revizije / recenzije), kar je v zadnjem času vedno bolj pogosta praksa pri javnih, pa tudi že zasebnih naročnikih. Priloga P2 pa vsebuje primere referenc, ki imajo v sklopu SNAIS zelo pomembno mesto, saj so prav reference obvezna vsebina vseh javnih razpisov za arhitekturne in inženirske storitve.
Prenovljene SNAIS so pomemben pripomoček za izvajanje javnih naročil arhitekturnih in inženirskih storitev in bodo v veliko pomoč javnim, menimo da tudi zasebnim naročnikom. Zelo koristne bodo pri pripravi ponudb za vse poslovne subjekte, ki izvajajo arhitekturno inženirske storitve, saj se bodo na javne razpise za tovrstne storitve ustrezno pripravili in oddali konkurenčne ponudbe.
Naslednji pomembni korak je skupna javna predstavitev teh smernic, ki ga pripravlja MJU v sodelovanju z ZAPS in IZS. ZAPS pa bo organizirala tudi izobraževanja in usposabljanja za svoje člane in članice. V načrtu ZAPS je, da se pripravijo izhodišča za smernice javnega naročanja na področju prostorskega načrtovanja.
Pripravila Helena Kovač