Stanku Kristlu v spomin
Novica
Aktualno
Pred nekaj dnevi nas je v 102. letu starosti zapustil cenjeni član Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije, akademik, prof. dr. Stanko Kristl.
Akademik, redni profesor, arhitekt, inovator in humanist dr. Stanko Kristl sodi med najvidnejše slovenske arhitekte in utemeljitelje modernistične arhitekture. Njegov arhitekturni opus predstavlja izjemen nabor arhitekturnih projektov in realizacij, znanstvenih raziskav in člankov, ki so bistveno zaznamovali tako naš življenjski prostor, kot razmišljanja več generacij arhitektov v Sloveniji in mednarodnem prostoru ter so še danes lahko pomemben vir in navdih tako v arhitekturnem in urbanističnem projektiranju, kot pristopu k življenju.
Pristop prof. dr. Stanka Kristla je usmerjen v bistvo arhitekture – človeka in njegovo razumevanje in doživljanje prostora, zato v svojih arhitekturnih projektih in raziskavah nenehno poudarja nujnost vključevanja sociologije in psihologije ter drugih ved pri snovanju prostora in zagovarja holističen pristop. Prof. dr. Kristl je bil glasnik nove slovenske arhitekturne misli, ki zavrača dogmatsko funkcionalnost in ki jo skrbi brezskrben odnos do prostora, v katerem se izgubljata avtentičnost kulturnih identitet in duhovna raznolikost. Vodilne lastnosti ustvarjanja prof. dr. Stanka Kristla so bile eksperiment, inventivnost in sistemskost, ki se prepletajo na prostorski, tehnološki in še posebej socialni ravni.
Posebej pomembno je bilo ustvarjanje prof. dr. Stanka Kristla na polju arhitekture družbenih dejavnosti, kjer je potrebno še posebej izpostaviti bolnišnično in drugo medicinsko arhitekturo, varstveno in izobraževalno arhitekturo kot tudi stanovanjsko arhitekturo. Raziskovanje prvinskega dojemanja prostora je določilo radikalno zasnovo vrsto arhitekturnih del in predstavlja izjemen pristop v evropskem in svetovnem merilu, katerega pomena se na žalost zavedamo šele danes. Njegove arhitekturne konceptualne in projektne rešitve na področju bolnišnične arhitekture so za posamezne segmente dobile priznanje najpomembnejših mednarodnih strokovnjakov, tako arhitekturne, kot medicinske stroke ter bili s strani Svetovne zdravstvene organizacije pri Združenih narodih predstavljeni kot vzorčni primeri bolnišnične gradnje.
Vloga arhitekture pri razvoju človeka in družbe je osrednja misel večplastnega arhitekturnega ustvarjanja prof. dr. Stanka Kristla, v vseh merilih, od regulacije mest do oblikovanja knjige, od kompleksnih bolnišničnih stavb do raznolikih bivalnih prostorov in spomenikov. Intenzivna, poglobljena osredotočenost na humani vidik arhitekture prof. dr. Stanka Kristla razlikuje tudi od njegovih sodobnikov.
Ključno za razvoj slovenske arhitekturne stroke je bilo poleg arhitekturnega projektiranja tudi angažirano delovanje prof. dr. Stanka Kristla na področju publicistike, saj je avtor številnih kritičnih člankov o arhitekturi, oblikovanju, kulturi bivanja in načrtovanju prostora s katerimi je vplival na razumevanje arhitekture ne le v stroki, ampak tudi v širši javnosti.
Prof. dr. Stanko Kristl je večino realiziranih arhitekturnih del pridobil prek javnih natečajev. Ustvaril je 44 natečajnih projektov, od katerih jih je bilo nagrajenih kar 44, med njimi 14 s prvo nagrado. Od njegovih arhitekturnih in urbanističnih projektov jih je izvedenih več kot 60, mnogi med njimi so spomeniško zaščiteni. Med njegovimi največjimi projekti je nedvomno projektiranje ljubljanskega Univerzitetnega kliničnega centra in znotraj njega izgradnja najzahtevnejšega dela Diagnostično Terapevtsko Servisnega središča.
Njegove konceptualne rešitve so pogosto pridobivale vlogo prototipa. Leta 1970 je za svoje delo prejel Prešernovo nagrado. Od leta 2005 je bil izredni, od leta 2011 pa je bil redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter nagrajen z vrsto državnih nagrad. Med drugim je leta 2021 prejel nagrado Platinasti svinčnik Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije za obsežen opus in vrhunske dosežke.
Aktivno udejstvovanje in poslanstvo v urbanistično arhitekturni stroki je prakticiral vse do zadnjih dni, saj nam je na njegovi delovni mizi zapustil še nekaj projektov pred dokončanjem in nekaj skic za nova dela.
Izjemen opus prof. dr. Stanka Kristla in njegov iskren, human pristop k urbanistični in arhitekturni stroki naj nam bo vsem za vzor in navdih ter zaveza k najvišjemu spoštovanju njegovih dragocenih del pomembnih tako za našo družbo, kot za širšo mednarodno stroko in javnost.
V spomin !
Prof. mag. Tadej Glažar