stanovanjske ne/politike
Novica
Aktualno
22.april – 14.maj, 2010 Hiša Arhitekture, Vegova 8, 1000 Ljubljana
Vabimo vas na otvoritev razstave, ki bo v četrtek 22.aprila, 2010 ob 20h v Hiši Arhitekture. Razstavo bosta otvorila gospa Majda Širca, ministrica za kulturo in
mag. Andrej Goljar, predsednik ZAPS
Gradnja stanovanj je v Sloveniji dve desetletji od pričetka delovanja nepremičninskega trga predmet kritik in nezadovoljstva. Ponudba možnosti za državljane, uporabnike, ki želijo rešiti svoj stanovanjski problem, je praktično omejena zgolj na nakup. Pri tem ostajajo sami, soočeni z izdelki, ki jih ponuja stanovanjski trg, ponudniki, ki se izogibajo odgovornosti za kakovost in cenami, ki so visoke celo v primerjavi z državami z višjim standardom. Država, ki se je v post-socialističnem obdobju skoraj povsem umaknila iz stanovanjskega sektorja, pred stanovanjsko politiko še tišči glavo v pesek. Razstava »Stanovanjske ne/politike« želi predvsem ponovno postaviti vprašanja, ki so na področju gradnje stanovanj v Sloveniji že dolgo odprta.
Ali sprememba identitete stanovanjskih okolij še vedno zagotavlja zdrav razvoj družbe, dobro življenje in učinkovito delo in vključenost v skupnost? Kako zagotoviti posamezniku temeljno ustavno pravico – pravico do stanovanja? Ali so prevladujoče tipologije kompatibilne s sodobnim življenjskim stilom, primerne za sodobno družino? Ali je zakonodaja, ki določa minimalne zahteve za projektiranje stanovanj, zadostno in ustrezno orodje za reguliranje stanovanjske gradnje? Kako omogočiti razvoj bolj inovativnih stanovanjskih projektov, v katerih bodo inteligentno izrabljene prednosti lokacij omogočile razvoj slovenskih krajev in mest v privlačna in uspešna bivalna okolja? In konec koncev, kakšne spremembe povzročata finančna in energetska kriza na področju stanovanjsjke politike ? Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo?
Današnje razmere lahko kritično ocenjujemo tudi skozi poglavja še vedno veljavnega Nacionalnega stanovanjskega programa iz leta 2000 (NPSta, UL RS, št. 43/2000). Ugotavljamo, da cilji, ki si jih je v njem zadala vlada, ostajajo aktualni, saj v desetletnem obdobju ni uresničila skoraj nobenega.
Razstava prikazuje analizo stanja skozi ekonomske, družbene in politične parametre. Predstavlja pa tudi najboljše primere stanovanjske arhitekture v Sloveniji in Evropi po izboru kuratorjev. Razstavo spremlja okrogla miza Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo? ter projekcije filmov »Koolhaas Houselife« in »The Perfect Home – Alain de Botton«.
kustosi: Matevž Čelik, Anja Planišček in Mika Cimolini
oblikovanje: Kabinet 01 in Hikikomori
izbor filmov: Ana Struna Bregar
Produkcija: Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije
Sofinanciranje: Ministrstvo za kulturo
Informacije: www.zaps.si
Zahvaljujemo se sodelujočim arhitekturnim birojem:
Bevk Perović Arhitekti, Gregorc Vrhovec Arhitekti, Ofis, Reichenberg Arhitektura, Arhitektura Krušec, Scapelab, Aleš Vodopivec, Gašper Medvešek in Nena Gabrovec, Jože Peterkoč, David Mišič, Coloni arhitekti Sadar + Vuga ter MVRDV, kooperacija Boskop, Studio UP, Medusa, INNOCAD Lacaton & Vassal, RHMA, Lelli Associati
Časopis Stanovanjske ne/politike v pdf verziji.
Popravek
V katalogu in na razstavi »Stanovanjske ne-politike«, ki je organizirala Zbornica za arhitekturo in prostor v Hiši arhitekture, se je avtorjem razstave pripetila neljuba napaka pri navajanju Abiro kot projektivnega podjetja objekta »Dunajski vogal«. Pravilno projektivno podjetje je Scapelab d.o.o. Za neljubo napako se avtorji razstave Mika Cimolini, Matevž Čelik in Anja Planišček ter Zbornica za arhitekturo in prostor, vsem vpletenim opravičujemo.
V nadaljevanju so pravilni podatki avtorjev projekta:
Dunajski vogal – Scapelab
Soavtorji: Matej Blenkuš, Miloš Florijančič, Marko Studen
projektivno podjetje: Scapelab d.o.o.
sodelavci: Jernej Černe, Katarina Štok, Blaž Rupar
naročnik: Mreža JIT d.o.o.
lokacija / leto izgradnje: Dunajska cesta, Ljubljana / 2003-2006
velikost območja / objekta: 6.850 m2 / 38stanovanj
tip objekta: stanovanjsko poslovni objekt
Okrogla miza: Kakšno stanovanjsko politiko potrebujemo?
11.maj 2010 ob 17h v dvorani Mestnega Muzeja Ljubljana
Vabljeni:
dr. Srna Mandič, FDV
dr. Andreja Cirman, Ekonomska Fakulteta
Primož Pirc, Stanovanjski sklad RS
Dr. Richard Sendi, Urbanistični Inštitut Republike Slovenije
Jožka Hegler, Javni stanovanjski sklad MOL
Jože Novak, IMOS holding d.d.
prof. dr. Roko Žarnić, Minister za okolje in prostor
Jacqueline Stuart, Slovenia invest
Aleš Vrhovec, arhitekt
Matej Blenkuš, arhitekt
Metka Sitar, Fakulteta za gradbeništvo, Univerza v Mariboru
Projekcije filmov
Koolhaas Houselife
06.maj 2010 ob 18h v Hiši Arhitekture, Vegova 8, Ljubljana
Film je iz serije »Living Architectures«, v kateri avtorja Ilka Beka in Louise Lemoine iščeta pogled na arhitekturo. Odvrača se od običajnega trenda idealizirane reprezentacije. Kult perfekcije neizogibno vodi v razdor med arhitekturo in življenjskim prostorom, menita avtorja. V filmu avtorja predstavita hišo v Bordeaux-ju in njeno dnevno intimno življenje skozi pričevanja hišnika Guadalupeja Acede ter drugih ljudi, ki skrbijo za hišo. Spremljanje Guadalupeja pokaže nepredvidljiv vpogled v prostore in strukturo stavbe. (francoski film, 58minut, angleški podnapisi)
The Perfect Home – Alain de Botton
13.maj 2010 ob 18h v Hiši Arhitekture, Vegova 8, Ljubljana
Knjiga The Architecture of Happiness, sodobnega angleškega filozofa Alain de Bottona, je bila podlaga za snemanje tri delne serije, ki jo je posnela televizijska družba Channel 4. Serija je bila prvič predvajana leta 2006. Pridobili smo eksluzivno pravico enkratnega predvajanja, zato priložnosti ogleda ne zamudite. V seriji Alain de Botton raziskuje pomembnost inovativne arhitekture doma. Kritizira moderne soseske, zgrajene v idealiziranem potvorjenem tradicionalnem slogu, ki jih imenuje “grotesken pastiš”. Prvi del serije prikaže nastanek gradnje v arhitekturnih slogih, ki posnemajo obdobje Tudorjev, kraljice Viktorije, kralja Georga in podeželjskega sloga. V drugem delu serije se sprašuje, kaj definira lepoto zgradbe, išče vzporednice med katoliškim in protestantskim idealom ter pripadajočimi prostori čaščenja ter namigne, da je primerjava kompromis med dekoracijo in funkcijo. Tretji del serije pa išče odgovore, kako bi bilo moč obstoječo situacijo izboljšati. Pri tem Botton meni, da bi morale stavbe odslikavati obdobje, v katerem so nastale. (angleški film, 3 x 42minut, brez podnapisov)