Svetovna nagrada za sonaravno arhitekturo
Novica
Aktualno
Od 1. septembra 2010 ob 19.00 uri bo v parku Tivoli v Ljubljani na ogled: Svetovna nagrada za sonaravno arhitekturo (Global Award for Sustainable Architecture), ene izmed najprestižnejših svetovnih arhitekturnih nagrad za dosežke na področju sonaravne arhitekture. Nagrada predstavlja priznanje za svetovno znane arhitekte, ki se skozi svojo dolgoletno kariero z inovativnimi pristopi ukvarjajo z okoljsko problematiko. Razstavo bosta otvorila ministrica za kulturo Majda Širca in župan mesta Ljubljane, Zoran Jankovič.
Global Award for Sustainable Architecture je bila ustvarjena leta 2006 v želji po globalni debati o družbenih problemih. Avtorica ideje je arhitektka in profesorica Jane Revedin s soustanovitelji. Global Award for Sustainable Architecture tako vsako leto nagradi 5 arhitektov, ki na različnih koncih sveta in s svojim etičnim in ekološkim pristopom rešujejo problematiko globalne družbe, tako na Zahodu, v razvijajočih državah, v razvitih mestih kot v imenu najbolj ranljive populacije sveta.
Razstava bo odprta do 15. oktobra 2010, predstavila pa projekte 15-ih svetovno znanih arhitektov, ki so z inovativnimi pristopi dali nov pomen estetiki, funkcionalnosti in družbeni odgovornosti. Razstava je sestavljena iz 120-ih avtorskih fotografij predstavljenih na panojih v Jakopičevem drevoredu in 15-ih filmov s portreti posameznih arhitektov predstavljenih v MGLC-ju. Razstavo so organizatorji Monochrome arhitekti namenoma postavili v okolje izven galerije in s postavitvijo v odprti javni prostor ponudili širši javnosti vpogled v globalna družbena, ekološka, socialna in ekonomska dogajanja po vsem svetu.
V Slovenijo je idejo za organizacijo razstave prinesla dr. Špela Hudnik, ki je članica znanstvenega odbora Svetovne nagrade za sonaravno arhitekturo in direktorica mednarodnega arhitekturnega bienala Ljubljana, IABL. Na koncu razstave bo fotografije projektov iz razstave moč tudi kupiti. Denar od prodaje fotografij pa bo namenjen ustanovitvi Centra za sonaravno arhitekturo, ki ga bodo na pobudo dr. Špele Hudnik in Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, med drugimi soustanovila tudi podjetja, ki razstavo podpirajo.