Ustavno sodišče: arhitekti lahko vodijo gradnjo
Novica
Aktualno
Ustavno sodišče je s sklepom U-I-401/22-18 pojasnilo, da pooblaščeni arhitekti in pooblaščeni krajinski arhitekti lahko v skladu z veljavno zakonodajo prevzemajo vlogo vodij gradenj vseh objektov.
Ustavno sodišče je sklep sprejelo soglasno!
ZAPS se je na Ustavno sodišče obrnila skupaj s štirimi drugimi prijavitelji (dvema fizičnima osebama in dvema podjetjema, kjer sta ti osebi zaposleni) s pobudo za oceno ustavnosti 10. in 11. odstavka 141. člena Gradbenega zakona (GZ-1), ki večini pooblaščenih arhitektov in pooblaščenih krajinskih arhitektov onemogočata opravljanje poklica vodij gradnje.
Ustavno sodišče je pobudo sicer zavrglo, a s pomembno razlago, da sporna odstavka 141. člena od uveljavitve spremembe 18. člena GZ-1 (ZZNŠPP, UL 105/22) ne veljata več. Ustavno sodišče je ob tem tudi zapisalo: “Po zdaj veljavni ureditvi lahko torej vodenje gradnje opravljajo vsi pooblaščeni strokovnjaki, kot so opredeljeni v 29. točki prvega odstavka 3. člena GZ-1 in med katerimi so tudi pooblaščeni arhitekti.”
S tem je dokončno zaključeno 20-letno obdobje, v katerem arhitektom ni bilo omogočeno opravljanje funkcije vodij gradenj. Vsi pooblaščeni arhitekti in vsi pooblaščeni krajinski arhitekti, vpisani v imenik pri ZAPS, imajo odslej možnost prevzemanja vlog vodij gradenj na gradbiščih in so glede tega izenačeni s pooblaščenimi inženirji, člani IZS.
Pooblaščeni arhitekti in pooblaščeni krajinski arhitekti lahko prevzemajo vlogo vodij gradnje takoj, že z obstoječim pooblastilom (žigom) in vpisom v imenik ZAPS. Dodatni strokovni izpiti niso potrebni in se tudi ne bodo izvajali. Velja pa dodaten pogoj, da mora vodja gradnje biti pri izvajalcu redno zaposlen, kot to določa 17. člen GZ-1.
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije bo novemu dejstvu prilagodila tudi izvajanje svojih nalog in javnih pooblastil (izobraževanja, strokovni nadzor, splošni akti).