Vlada potrdila spremembe ZGO-1D in ZPNačrt-B, OdP se odziva
Novica
Aktualno
Seznanjamo vas z dopisi in amandmaji k spremembam Zakona o graditvi objektov (ZGO-1D) in Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt-B), ki jih skupina OdP skupaj z ZAPS in IZS predstavlja na sejah Državnega sveta in Državnega zbora ter poslanskim skupinam.
OdP_ZAPS_IZS_amandmaji_ZGO-1D_05072012-dopis
OdP_ZAPS_IZS_amandmaji_ZGO-1D_05072012-priloga
OdP_ZAPS_IZS-amandmaji_ZPNacrt-B_09072012-dopis
OdP_ZAPS_IZS-amandmaji_ZPNacrt-B_09072012-priloga
V partnerstvu Odgovorno do prostora! tudi tokrat spremljamo nastajanje predlogov sprememb zakonov, povezanih z graditvijo objektov ter urejanjem prostora (ZGO in ZPNačrt), saj smo jih dnevno dolžni uporabljati. V preteklih tednih smo zato resornemu ministru, vladi in javnosti posredovali svoje pripombe, čeprav k pripravi novel zakonov nismo bili povabljeni, javne razprave pa zaradi nujnega postopka ni bilo. Ključne pripombe in predloge k predlaganim spremembam smo junija 2012 poslali na naslove: Vlada RS, MzIP, Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije, mediji in partnerji OdP. Nekatere predlagane spremembe zakonov smo načeloma podprli, nekatere z dodatnimi opozorili in predlogi, nekatere pa so po mnenju stroke v predlagani obliki nesprejemljive.
Predvsem želimo izpostaviti, da nujni postopek pri spreminjanju te zakonodaje ni upravičen. Zaradi izkušenj prejšnjih sprememb prostorske zakonodaje smo nasprotno prepričani, da so prav nepoznavanje dejanskih problemov, nezadostna razprava in neupoštevanje opozoril iz prakse in civilne družbe ključni razlogi za neuspešno prostorsko zakonodajo. S podobnimi cilji sta se zakonov oz. njihovih sprememb lotili že vsaj zadnji dve vladi, razmere v urejanju prostora pa se niso izboljšale, postopki so vse daljši, sistem pa vedno bolj nepregleden.
Po pregledu zadnjih predlogov sprememb in dopolnitev zakonov (ZPNačrt-B in ZGO-1D, z dne 27.6.2012), ki ju je potrdila vlada, posredujemo pred obravnavo v državnem zboru:
– Nestrinjanje z nujnim postopkom spreminjanja zakonov in poziv k pripravi rednega postopka, v katerega bo vključena javna razprava. Predlagamo, da se vključi splošno in organizirano strokovno javnost v pripravo rešitev na način, ki je v demokratični družbi pričakovan in uveljavljen. Zato državnemu zboru predlagamo, da zakone zadrži, zahteva oceno stanja ter izvedbo običajnega postopka sprejeminjanja zakona z vključitvijo strokovne javnosti in izvedbo javne razprave o rešitvah.
– Najnujnejše predloge sprememb členov v obliki amandmajev za preprečitev najspornejših sprememb v primeru, da se bo nujni postopek nadaljeval.