Zaključni posvet o občinskem prostorskem načrtu (OPN)
Novica
Aktualno
Objavljeno
13. januarja 2020
Urejeno
10. avgusta 2021
Na Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije smo 18. decembra izvedli zaključni posvet o OPN. Na njem so se prisotni seznanili z rezultati opravljenih 9 razprav o OPN, ki so v času od 23. oktobra do 5. decembra 2019, v organizaciji regijskih odborov ZAPS, potekali po vsej Sloveniji. Zaključnega posveta se je poleg članov regijskih odborov in drugih predstavnikov ZAPS udeležila tudi 12-članska delegacija z Ministrstva za okolje in prostor (MOP).
Razprave o OPN po regijah so bile izvedene skladno z Letnim programom stalnega poklicnega usposabljanja članov zbornice. Namenjene so bile predstavitvi izkušenj in izmenjavi mnenj članov ZAPS o OPN, ki se s tem prostorskim aktom srečujejo kot izdelovalci, vodje postopkov priprave ali kot uporabniki (predvsem v vlogi projektantov). Na posvetih je sodelovalo 432 razpravljavcev, med katerimi so bili poleg članov ZAPS tudi zunanji udeleženci (predstavniki upravnih enot, nekaj županov, predstavniki nosilcev urejanja prostora ipd.).
Strokovne debate o OPN po različnih delih Slovenije so pripeljale vedno znova do istih tem in ugotovitev: 1) problem celovitosti urbanizma in strateškega urbanizma, 2) močno zožen prostor za urbanistično strokovno delo, 3) iskanje inspiracije pri prostorskih aktih (PA) iz 80-ih let prejšnjega stol., 3) problem obsežnosti, kompleksnosti in podrobnosti OPN, 4) predolg postopek priprave OPN (in OPPN), 5) potreba po enotni definicij pojmov, ki se pojavljajo v OPN, 6) problem dostopnosti in kvalitete podatkov ter usklajevanje z NUP. Druge pomembne teme s posvetov so bile še: problem razpršene gradnje, ukrepi za varstvo okolja kot del rešitev v PA, določanje UON, ODRN in DRUO, upoštevanje lokalnega prostorskega konteksta pri DPN, izdajanje mnenj o skladnosti posega s strani občin, občinski urbanist, komisijsko odločanje, pomanjkanje ukrepov za realizacijo PA.
Udeleženci so posvete pozdravili, saj so omogočili strokovno izmenjavo mnenj o urbanizmu in izrazili upanje, da jih bo še več. Za izpostavljene probleme pričakujejo rešitve, pri čemer so rešitve tudi nakazali: 1) uvedba postopnosti v občinsko izvedbeno prostorsko načrtovanje, ki naj omogoči porazdelitev načrtovalskih vsebin med več prostorskih aktov in zato lažje obvladovanje njihove vsebine, 2) skrajšanje postopka priprave OPN/OPPN z ukinitvijo izhodišč za pripravo in posebnega roka za izdajo potrdila MOP, 3) prilagajanje NRP zadnjemu katastrskemu načrtu naj se izvaja le tam, kjer je ta dokončno urejen, 4) državni prostorski red SLO naj zagotovi enoznačno definicijo pojmov, 5) za celovitost urbanizma je potrebno oživiti strateško prostorsko načrtovanje in zagotoviti izdelavo bodisi RPP, ali pa OPP, 6) UZ/KZ naj postaneta del RPP/OPP.
V razpravi so predsedniki regijskih odborov opisali potek posamičnega dogodka. Svoja stališča v zvezi s posveti o OPN in OPN so predstavili tudi nekateri drugi udeleženci. V razpravi so sodelovali tudi predstavniki MOP, ki so opisali določene aktivnosti ministrstva v zvezi z OPN, kakor tudi odgovarjali na vprašanja.
Zaključna ugotovitev je, da MOP in ZAPS dobro sodelujeta, zato bosta instituciji probleme, ki so jih udeleženci posvetov izpostavili, reševali skupaj. V ta namen bo zbornica v začetku januarja 2020 imela s predstavniki MOP ponoven sestanek.
Priloge:
Zaključno poročilo o opravljenih 9 regijskih posvetih o OPN