ZAPS v 2021: Konferenca Gradimo Evropo
Novica
Aktualno
Gradimo Evropo
Oktobra 2021 smo soorganizirali mednarodno bilateralno konferenco v Mariboru in Gradcu na temo arhitekturnih politik in uvajanja pojma »baukultur« v strokovno politični diskurz pod skupnim naslovom Gradimo Evropo – Building Europe. Gre za verjetno največji arhitekturni dogodek v samostojni Sloveniji.
Konferenca je potekala 3 dni in k sodelovanju privabila pomembne akterje iz evropskega prostora – 20 nacionalnih direktorjev za arhitekturno politiko, vodstvo ACE – Architects’ Council of Europe, 40 predavateljev in skupaj približno 300 udeležencev iz 22 evropskih držav. Predstavljala je osrednji dogodek na temo arhitekturnih politik v drugi polovici leta 2021 za več kot 600.000 evropskih arhitektov ter strokovnjakov s področja prostorskih politik in dediščine.
Vzporedno s konferenco je bilo organiziranih tudi več posameznih srečanj in sestankov, zaprtih za javnost. Eden takšnih je bilo tudi srečanje omenjenih 20 nacionalnih direktorjev za arhitekturno politiko v Mariboru, s katerim smo po treh letih ponovno obudili srečanja skupine EFAP/ECAP – European Forum for Architectural Policies.
Kontekst
Bilateralni dogodek je bil organiziran v kontekstu prizadevanj Evropske komisije za uveljavitev pomena »visoko kakovostne arhitekture in bivalnega okolja za vse«, ki jo je promovirala tako v okviru Ekspertne skupine OMC, ustanovljene v njenem okviru, kot tudi Novega evropskega Bauhausa (NEB), ki želi združevati trajnostno in vključujoče z lepoto in dobrim oblikovanjem.
Avstrija je ena od pobudnic koncepta »baukultur« (kulture gradnje), ki si, poleg uvedbe nemškega termina (zakaj ne, če brez pomislekov pristajamo na windowse in tvitanje?) prizadeva vnesti tudi nekaj nemškega pojmovanja kulture gradnje kot procesa, bistvenega za kakovostno bivanje. Ker je zadnje srečanje Ekspertne skupine pri Evropski komisiji, pripravljeno s strani Avstrije, sovpadlo s predsedovanjem Slovenije Svetu Evrope, je bil sklenjen dogovor o partnerski organizaciji konference kot dogodka dveh držav in dveh mest.
Rehab(il)itacija – enodružinska hiša, od predmestja do podeželja
Slovenski del konference Gradimo Evropo je imel naslov Rehab(il)itacija – enodružinska hiša, od predmestja do podeželja. S konferenco smo začeli projekt Rehab(il)itacija, katerega ambicija je, da preraste v vseslovensko gibanje za prenovo fonda obstoječih individualnih stanovanjskih hiš. V tovrstnih hišah se, ob vsej problematičnosti fenomena, skriva izjemen potencial reševanja številnih nakopičenih težav posameznikov in prostora. Celovita prenova lahko privede do drastičnega zmanjšanja emisij, številnih novih stanovanj, sodobnejših arhitekturnih rešitev in stika z naravo. Lahko privede do podeželja, ki bo poslovno uspešno, digitalizirano in privlačno za bivanje.
Osredotočenje na problematiko posamezne hiše je namenoma parcialno, izhaja pa iz prepričanja, da vsak posamezen del vedno nosi zapis celote, da je torej v vsaki slovenski hiši zapis vseh težav, ki jih tovrstna gradnja prinaša posameznikom, prostoru in družbi. S politiko drobnih korakov in malih izboljšav si prizadevamo prepoznati, kaj vsaka od njih lahko postane in kakšne so možne prihodnosti.
Organizacija konference
Uspešna izvedba je plod odličnega sodelovanja dveh ključnih akterjev – Vlade Republike Avstrije oziroma njenega Ministrstva za kulturo Avstrije in Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije. Na avstrijski strani velja omeniti še vključenost Arhitekturne fondacije Avstrije, Ministrstva za kmetijstvo, regije in turizem Avstrije, Hišo arhitekture Graz ter deželno vlado Štajerske.
Na naši strani je Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije veliko podporo nudila gostiteljica dogodka, Mestna občina Maribor. Sodelovali sta obe šoli za arhitekturo, Fakulteta za arhitekturo Ljubljana in Fakulteta za gradbeništvo, promet in arhitekturo Maribor. Dogodek sta skromno podprla tudi Ministrstvo za zunanje zadev in Ministrstvo za okolje in prostor. Velika zahvala pa gre seveda pokroviteljem konference in gibanja Rehab(il)itacija, ki so v dogodku, drugače kot država, prepoznali velik pomen in tudi poslovno priložnost, ki jo prinašajo scenariji preoblikovanja prostora, obravnavani v mariborskem delu konference.
Vodja slovenskega odbora konference je bil Aleš Vrhovec, komisar ZAPS za mednarodno sodelovanje, v programskem in organizacijskem odboru pa so sodelovali in konferenco soustvarjali Špela Kuhar, Špela Spanžel, Matevž Čelik, Uroš Lobnik, Vanja Gregorc Vrhovec, Vlado Krajcar, Tomaž Krištof in Polona Filipič. Vsem se za sodelovanje in uspešno izvedbo konference iskreno zahvaljujemo!
Glavna pokrovitelja dogodka
Pokrovitelji