ZAPS v 2021: pozitivni signali iz Evrope
Novica
Aktualno
Leto 2021 je zanesljivo leto, ki bi si ga slovenska arhitektura morala zapomniti. Zaznamovale so ga trije pomembni pozitivni signali iz evropskega prostora in, za zaključek, poraz na domačem terenu. Dobre stvari je pomembno podoživljati, jih včasih tudi ponavljati, da se bolj vtisnejo v naše zavedanje – zato trije ključni navedki, ki nam bodo v prihodnosti zanesljivo pomagali.
Skupina OMC za Visokokvalitetno arhitekturo pri Evropski komisiji je v svojem poročilu z naslovom K skupni kulturi arhitekture izpostavila stavek, ki gradi temelje za bolj samozavestno pozicijo arhitekturne stroke tudi v političnem diskurzu: »Grajeno okolje oblikuje veliko različnih dejavnikov, vključno z odločevalci, arhitekti, oblikovalci in načrtovalci. Velik del odgovornosti nosijo prav arhitekti, saj imajo največkrat osrednjo vlogo na vseh stopnjah prostorskega razvoja in pogosto te procese tudi vodijo.«
Slovenija je v času predsedovanja aktivno oblikovala tudi Sklepe sveta Evrope o visokokakovostni arhitekturi ki so jih sprejeli vsi ministri za kulturo EU in ki predstavljajo podlago za bodočo zakonodajo posameznih držav članic. Sklepi pomenijo naslednji korak k (evropskem) priznavanju pomena našega poklica: »Arhitekti imajo, med drugim, osrednjo vlogo v vseh fazah razvoja visoko kakovostne arhitekture in bivalnega okolja. Tako lahko z upoštevanjem lokalnih raznolikosti in družbenih potreb pomembno prispevajo k javnemu interesu.«
Ko je tudi v tujih krogih postajalo vse bolj jasno, da spremembe gradbene zakonodaje gredo v obratno smer kot evropske prostorske in arhitekturne politike, je slovenskemu Ministrstvu za okolje in prostor svoj poziv k ponovnemu premisleku poslal tudi Architects’ Council of Europe (ACE) oziroma njegov predsednik Georg Pendl: “Kakovostne arhitekture, ki je nujna za boj proti podnebnim spremembam, zagotavljanje Zelenega dogovora (Grean Deal) in Obnovitvenega vala (Renovation wave), ni mogoče doseči ob nižanju strokovnih standardov.”
“Slovenskega zakonodajalca pozivamo, da ponovno preuči predlagano deregulacijo funkcije vodje projektiranja, ki jo predvideva predlog Gradbenega zakona.”
Dejstvo, da je šla slovenska politika s pravkar sprejetim Gradbenim zakonom v diametralno nasprotno smer od celotne Evropske unije in njenih ključnih programov na področju urejanja prostora, pa je pravzaprav tako obskurno, da ne zasluži več pozornosti na začetku še enega uspešnega leta.
Aleš Vrhovec
Komisar za mednarodno sodelovanje ZAPS
Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije je postala tudi uradni podporni partner Evropske iniciative New European Bauhaus (NEB). Iniciativa NEB je namenjena oblikovanju lepših, bolj trajnostnih in vključujočih načinov sobivanja. Iniciativa predvideva multidisciplinarno sodelovanje z velikim poudarkom na realizaciji naprednih, človeku prijaznih arhitekturnih in urbanističnih projektov v praksi.