Dr. Andrej Goljar
Častni član ZAPS 2023
dr. Andrej Goljar je nekdanji predsednik ZAPS z najdaljšim mandatom in daleč najširše odprto strukturo vodenja doslej. Člani so mu vodenje zaupali kar za štiri mandate, od leta 2009 do leta 2017, v času, ko je slovenska stroka pri urejanju prostora in graditvi delovala najbolj medsebojno povezano in se hkrati soočala tudi s posledicami velike gospodarske krize.
Andrej Goljar si je po izvolitvi poleg upravnega odbora za potrebe posvetovanja o razmerah v stroki in praksi hitro organiziral tudi strokovni svet, v katerega je poleg članov ZAPS povabil tudi druge ugledne kolegice in kolege, ki so skupaj z izbranimi člani predstavljali zelo široko polje strokovnega delovanja in razmislekov. V tistem času se je stroka soočala z velikimi posegi politike v prostorsko in gradbeno zakonodajo, in Andrej Goljar je kot predsednik ZAPS brez zadržkov podprl pobudo stroke, da bi pri soočanju z razmerami organizirano sodelovala z Inženirsko zbornico Slovenije, strokovnimi društvi, fakultetami in drugimi organizacijami. Od začetka leta 2010 je aktivno sodeloval pri povezovanju organizacij in zagonu dela skupine Odgovorno do prostora! ter omogočil in vsebinsko podpiral njeno delovanje. Skupina je v naslednjih letih sistematično in povezano oblikovala stališča do zakonodajnih predlogov in različnih razvojnih dokumentov ter pripravljala tudi samostojne predloge sistemskih rešitev. V dobrih šestih letih delovanja je z vztrajnim opozarjanjem na razmere, nastopi v Državnem svetu, odzivi na predloge zakonodajnih sprememb in iskanjem novih rešitev postala pomemben akter v urejanju prostora; med drugim je izdelala poročilo o stanju v sistemu urejanja prostora in graditve (Kultura urejanja prostora in graditve zdaj!) ter sodelovala pri oblikovanju predloga za poenostavitev postopka izdaje gradbenega dovoljenja.
Zbornica pomeni eno ključnih organizacijskih struktur za delovanje stroke v prostorskonačrtovalski in projektantski praksi, pri čemer glavnina njenega dela in tudi promocija tega dela nista posebej javno izpostavljeni. Pa vendar, z dobro organiziranim in proaktivnim delovanjem lahko zbornica tudi izstopa in vsak dan sproti daje vedeti, da se zaveda svojega poslanstva, članom odgovorno zagotavlja dober servis ter krepi integriteto stroke in njen ugled v javnosti. Pomembno je, da se stroka zaveda, da dobra organiziranost in delujoča struktura nista samoumevni. Kolegu Goljarju je uspevalo, da je ZAPS dolgih osem let delovala izjemno dobro, učinkovito podpirala člane in se razvijala v vedno bolj prepoznavno in trdno organizacijo.
Kolega arhitekt dr. Andrej Goljar je z organizacijo in razvojem samostojne zbornice arhitektov in prostorskih načrtovalcev povezan vse od njenih začetkov, ki segajo še v čas delovanja stroke v okviru Inženirske zbornice Slovenije. Kasneje je na povabilo prvega predsednika samostojne zbornice dr. Viktorja Pusta vzpostavil službo javnih pooblastil in bil zadolžen za izvajanje strokovnih izpitov za arhitekte. Člani so takrat njegovo delo verjetno najbolj poznali prek prve organizirane zbirke veljavne zakonodaje, ki je kot gradivo za strokovne izpite šla skozi roke vseh kandidatov in postala pomembna sestavina knjižnic v večini birojev.
Res ključno in neizbrisno pa je kolega Goljar zaznamoval delo in duha zbornice v času svojih štirih predsedniških mandatov. S svojimi poslovnimi izkušnjami, držo in načinom dela je postopoma vzpostavil delovno ekipo, vzdušje in formalno strukturo zbornice ter tako zgradil ogrodje njenega delovanja. Zbornica se je v njegovem mandatu vsebinsko in organizacijsko izoblikovala ter postala verodostojen varuh javnega interesa, upoštevan sogovornik pri vseh nivojih in dimenzijah delovanja ter učinkovit promotor strokovnega dela.
Med pomembnejše projekte, ki jih je dr. Andrej Goljar izpeljal v času svojega vodenja ZAPS, gotovo sodi prizadevanje za ustrezno vrednotenje arhitekturnega projektiranja oziroma vzpostavitev sodobnega »cenika« dela projektantov, ki temelji na minimalnih normiranih urah, potrebnih za izvedbo del. Ob tem si je ves čas aktivno prizadeval za sodelovanje med strokami v okviru zbornice ter vzpostavil tudi res zgledno sodelovanje z Inženirsko zbornico Slovenije. V sodelovanju s IZS sta potrebno širšo uveljavitev pridobila tudi priročnik in računalniški program Arhigram 2.
V času svojega delovanja je dr. Goljar okrog zborničnih organov zbral uglašeno ekipo sodelavcev, od katerih mnogi z ZAPS še vedno sodelujejo pri izvajanju dopolnilnega izobraževanja, javnih natečajev, promocije in organizacijske podpore stroke. Iz njegovih časov se je ohranila dobra tradicija – ki se ponovno krepi – da se zbornica skupaj s partnerskimi organizacijami odziva na aktualno dogajanje in tako prispeva k temu, da politika pri pripravi zakonov večkrat upošteva predloge stroke za izboljšanje transparentnosti, kakovosti in učinkovitosti poseganja v prostor. Prav z vzpostavitvijo dobrega sodelovanja med strokami znotraj ZAPS, pa tudi širše v sistemu urejanja prostora in graditve, je zbornica pod vodstvom kolega Goljarja postala nepogrešljiva pomočnica pri našem profesionalnem delu. Njegova zavzetost za strokovno skupnost, odgovornost do prostora in javnih interesov pri njegovem urejanju ter timski duh so se prenesli tudi na mlajše generacije.
Arhitekta Andreja Goljarja upravni odbor v imenu članic in članov zbornice za njegovo dolgoletno odgovorno in kakovostno delo, ki še danes v mnogočem zaznamuje način našega delovanja, v znak velikega spoštovanja in priznanja razglaša za častnega člana ZAPS.