dr. maja Simoneti
Platinasti svinčnik 2022
Dr. Maja Simoneti s svojim izjemno raznovrstnim in kakovostnim opusom, ki sega na vse ravni urejanja prostora kot tudi različna strokovna področja, predstavlja eno najpomembnejših strokovnih osebnosti slovenske krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja. Seznam njenih strokovnih dosežkov je dolg in impresiven ter izkazuje visoko profesionalen in ustvarjalen pristop na zelo raznolikih področjih. Njen opus obsega več kot 260 bibliografskih enot, od obsežnega strokovnega publiciranja, uredništva in javnega nastopanja, do izdelave številnih pomembnih strokovnih študij in raziskav ter prostorskega načrtovanja in projektiranja v okviru zelo uspešne strokovne skupine krajinskih arhitektov, ki jo je ustanovila na Ljubljanskem urbanističnem zavodu, kjer je bila zaposlena med letoma 1987 in 2017. Med drugim je koordinirala razvoj Šmartinskega parka v Ljubljani in aktivnosti EU projekta Vital Landscapes na pilotnem območju Ljubljanskega barja in bila soavtorica študij o gospodarjenju z urbanim drevjem v Mestni občini Ljubljana ter o urbanističnem načrtovanju in upravljanju otroških igrišč, mestnih vrtičkov in javnega prostora.
V zadnjih desetletjih se dr. Maja Simoneti intenzivno posveča svetovanju in zagovorništvu javnega interesa v urejanju prostora in varstvu okolja v povezavi s kakovostjo bivanja, zdravjem in dobrim počutjem. Od leta 2009 strokovno deluje v okviru Inštituta za politike prostora (IPoP) , kjer se ukvarja z izzivi trajnostnega razvoja v urejanju prostora, s promocijo hoje in s povezavami med zdravjem in urejanjem prostora ter uveljavljanjem inovativnih praks in sistemskih rešitev. Pri delu se osredotoča na sodelovalno urejanje, varstvo in razvoj javnega prostora, upravljanje zelenih površin in krajine ter komuniciranje znanja v urejanju prostora. Med drugim je aktivno sodelovala v projektu Varstvo in razvoj slovenske krajine: izhodišča za oblikovanje krajinske politike, ki predstavlja enega najpomembnejših temeljev razvoja stroke.
Dr. Maja Simoneti je diplomirala (1986) in magistrirala (1995) s področja krajinske arhitekture na Oddelku za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete, kjer je v letih 1990–1995 delala tudi kot mlada raziskovalka. Magistrsko delo Vključevanje javnosti v urejanje mestnih zelenih površin je leta 1997 izdala v znanstveni monografiji Mestne zelene površine, ki predstavlja prvo tovrstno sodobno strokovno publikacijo pri nas. V letu 2016 je doktorirala z raziskavo Celovit sistem ukrepov za urejanje javnih zelenih površin v slovenskih naseljih, s katero je zaokrožila svoja dolgoletna strokovna prizadevanja za celovit in sistemski pristop v urejanju zelenih površin, ki poleg kakovostnega načrtovanja vključuje tudi njihovo ustrezno in dolgoročno upravljanje.
Za svoje strokovno delovanje v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) in Društvu krajinskih arhitektov Slovenije (DKAS) je dr. Maja Simoneti prejela priznanja, kot sta podelitev naziva častnega člana ZAPS in nagrado za večletno aktivnost v stroki in pomembne dosežke DKAS. S svojim znanjem in izkušnjami se aktivno udejstvuje tudi v okviru mednarodne skupine Place Making Europe, ki povezuje različne akterje s področja participacije ter Slovenske mreže zdravih mest, NIJZ, kjer je članica usmerjevalnega odbora.
Posebno pomemben je njen prispevek k promociji stroke in razvoju kritične misli. Tako je na primer med letoma 2003 in 2007 delovala na spletnem portalu Trajekt, kjer je objavila več deset novic in kritiških zapisov ter sodelovala pri promocijskih projektih, kot sta Prostorska kultura 2003 in Traktat 2008. Za promocijo prostorske kulture je skupaj s člani uredništva Trajekta leta 2004 prejela Plečnikovo medaljo.
Bila je med pobudniki neformalne mreže Odgovorno do prostora, s katero je kot koordinatorka med letoma 2010 in 2014 uspela povezati različne strokovne organizacije pri odzivanju na probleme v urejanju prostora ter tako dosegla, da je postala stroka upoštevan in pravočasno vključen sogovornik pri sprejemanju odločitev na področju prostorske politike.
Od leta 2007 do leta 2011 je svetovala podžupanu Mestne občine Ljubljana na področju urejanja zelenih površin in bila članica Sveta za javni prostor ter do leta 2014 tudi članica Odbora za urejanje prostora in urbanizem MO Ljubljana.
Z izostrenim posluhom za aktualne probleme ter izzive prostora, družbe in okolja se dr. Simoneti v svoji več kot tridesetletni karieri vztrajno, odločno in kritično odziva na najaktualnejše in relevantne vsebine in različne ravni prostorskega razvoja. S tem je pomembno prispevala in še vedno prispeva h kakovosti razvoja in uveljavitve krajinske arhitekture in urbanizma v Sloveniji. Slovensko prostorsko načrtovalsko prakso in teorijo postavlja ob bok mednarodnemu strokovnemu okolju, v katerem se prav tako aktivno uveljavlja preko številnih mednarodnih projektov in aktivnosti. S svojo prizadevnostjo in odločno strokovno držo je dobro znana tudi širši javnosti. Pri svojem delovanju se namreč ne omejuje zgolj na strokovne kroge, ampak svoja stališča, skladno z njej lastnim odgovornim odnosom do prostora in družbe, predstavlja preko številnih intervjujev, javnih predavanj in strokovnega publiciranja. Pri tem jo posebej odlikuje sposobnost povezovanja različnih vsebin v jasno definirano strokovno misel in sporočilo.
Kot lucidna in kritična opazovalka se dr. Maja Simoneti vedno odziva na najsodobnejše izzive naravnih in družbenih procesov, ki jih je v urejanju prostora treba pravočasno in pravilno nasloviti, kot so vprašanja kakovosti bivanja, javnega zdravja, urbane pravičnosti in podnebnih sprememb. Pri tem praviloma deluje v širokih delovnih skupinah, v katerih se krajinska arhitektura, urbanizem in prostorsko načrtovanje soočajo in nadgrajujejo z družboslovnimi, naravoslovnimi in tehničnimi znanji. Ob tem jo vodi odličen občutek za prepoznavanje relevantnih problemov in za opredelitev načina, časa in prave smeri njihovega razreševanja na zelo širokem polju urejanja prostora, ki se še zdaleč ne omejuje zgolj na prostorsko načrtovanje.
Njena prizadevnost in odgovoren odnos do stroke in prostora sta že doslej pomembno zaznamovala slovensko strokovno teorijo in prakso, ob tem pa je še posebej pomembno, da dr. Maja Simoneti zelo poudarjeno udejanja prenos znanj na mlajše sodelavce, kar obeta, da bodo njena znanja, strokovna drža in osebnostna naravnanost prispevali k razvoju uspešnih in prodornih mladih strokovnjakov na področju urejanja prostora.