dr. Aleš Mlakar
Platinasti svinčnik 2023
Platinasti svinčnik prejme dr. Aleš Mlakar za opus na področju prostorskega načrtovanja in krajinske arhitekture.
Krajinski arhitekt dr. Aleš Mlakar sodi med najprepoznavnejše in najbolj dejavne prostorske načrtovalce v državi. Njegov opus obsega več desetin bibliografskih enot in vključuje številne študije ter načrtovalske in okoljevarstvene sestavine prostorskih aktov državnega in občinskega pomena, izvedbene projekte, znanstvenoraziskovalna dela ter predavanja in prispevke na konferencah, v revijah in knjigah. Odlikujejo ga izjemna delovna zavzetost, strokovnost in učinkovitost, odgovornost do okolja in družbe ter predanost visokim strokovnim in etičnim standardom.
Že od vsega začetka svoje skoraj 30 let dolge profesionalne kariere Aleš Mlakar vsestransko aktivno in pomembno prispeva k razvoju in dobri praksi urejanja prostora, krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja. Je aktiven in nagrajen član Društva krajinskih arhitektov Slovenije, Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije ter ZAPS, kjer je tudi član izpitne komisije za preverjanje usposobljenosti kandidatov za samostojno opravljanje poklicnih nalog s področja prostorskega načrtovanja. Leta 2011 je med drugim prejel diplomo ZAPS za izjemno odmeven prispevek k zasnovi in izvedbi dodatnih strokovnih izobraževanj v letih 2009–2011. Leta 2017 je ob 25-letnici delovanja prejel priznanje Društva krajinskih arhitektov Slovenije za svoj prispevek k razvoju stroke in delovanju društva ter za strokovne dosežke.
Študij krajinske arhitekture, vključno s semestrom na Utah State University v ZDA v letu 1991, je končal na Oddelku za krajinsko arhitekturo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, kjer je tudi uspešno zaključil doktorski študij. Poklicno pot je začel leta 1994 na Ljubljanskem urbanističnem zavodu, od leta 2007 pa s svojo ekipo deluje samostojno. Med letoma 1997 in 2012 je bil tudi sodelavec Oddelka za krajinsko arhitekturo na Biotehniški fakulteti, kjer je skupaj s prof. dr. Ivanom Marušičem razvijal in v praksi uporabljal metode za celovito presojanje sprejemljivosti razvojnih teženj v prostoru. Zaradi njegovega poglobljenega vpogleda v prakso prostorskega načrtovanja so bila (in ostajajo) njegova predavanja posebej zanimiva in odmevna tako med študenti krajinske arhitekture in prostorskega načrtovanja kot tudi med drugo strokovno publiko.
Danes je v različnih strokovnih skupinah in poslovnih sestavah doma in v tujini aktiven v širokem polju prostorskega načrtovanja; njegovo delo obsega naloge iz načrtovalske analize in valorizacije, krajinskega in prostorskega planiranja, krajinskega oblikovanja in varstva okolja, pa tudi tematsko povezano raziskovalno delo, revizije in aktivno udejstvovanje pri posodabljanju in dopolnjevanju zakonskih rešitev in drugih predpisov s področij prostorskega načrtovanja, varstva okolja in projektiranja. V preteklosti je med drugim vidno prispeval k zgraditvi avtocestnega križa ter umeščanju številnih drugih velikih in okoljsko zahtevnih posegov v prostor. Zaradi dobrega razumevanja pomena in izjemno bogatih izkušenj z delovanjem v interdisciplinarnih delovnih skupinah, sestavljenih iz gradbenih inženirjev, vodarjev, prometnikov, energetikov ter različnih specialistov s področja varstva okolja in ekonomike infrastrukturne gradnje, je zelo cenjen vodja priprave najzahtevnejših državnih prostorskih načrtov. V zadnjem času je bil zelo pomemben tudi njegov prispevek k razvoju metodologije za izdelavo krajinske zasnove in pripravo predloga krajinske politike Slovenije.
Poleg izjemne izkušenosti in strokovne usposobljenosti, sposobnosti dobrega sodelovanja v interdisciplinarnih skupinah in visokih etičnih standardov Aleša Mlakarja zaznamujeta tudi res uspešno pedagoško delo in prenašanje znanja v okviru različnih študijskih programov Univerze v Ljubljani in zunaj nje. Svoje znanje in izkušnje redno posreduje mlajšim kolegom v načrtovalski praksi in prek strokovnega usposabljanja v okviru ZAPS, Društva krajinskih arhitektov Slovenije ter Društva urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije. Njegovo raziskovanje, poglobljeni študij in kritična misel so pomembna spodbuda za preseganje ustaljenih praks in iskanje najboljših možnih rešitev v prostoru ob upoštevanju visokih strokovnih in akademskih standardov ter realnih možnosti za uveljavitev v praksi.
Aleš Mlakar je tudi vsestransko aktiven član ZAPS, bil je eden ustanovnih in vidnih članov projektne skupine Odgovorno do prostora! in je kot predstavnik krajinskih arhitektov v ZAPS leta 2009 uvedel prakso rednih predavanj za arhitekte, krajinske arhitekte in prostorske načrtovalce. V času predsedovanja matični sekciji prostorskih načrtovalcev je bil njegov prispevek k položaju stroke in priznavanju pomena prostorskega načrtovanja v okviru ZAPS in širše v praksi neprecenljiv. Svoje delovanje nadaljuje in ostaja nepogrešljiv pri različnih aktivnostih stroke na področjih zakonodaje in prakse urejanja prostora v najširšem smislu.
Danes prostorsko načrtovanje ob soočanju s podnebnimi tveganji in drugimi izzivi prihodnosti dobiva nov, še večji pomen. Medtem ko nas dosegajo vse glasnejša opozorila o potrebi po izboljšanju učinkovitosti procesov načrtovanja razvoja v prostoru, nujnosti celovitega in povezanega delovanja v skupno dobro in korist ter ko moramo na novo ozavestiti vlogo prostorskega načrtovanja za varstvo kakovosti bivanja, nacionalne identitete in naših skupnih razvojnih možnosti, so znanje in bogate izkušnje, kakršne ima kolega Aleš Mlakar, za stroko in družbo izjemnega pomena. Današnje razmere v okolju in prostoru so še dodaten razlog za to, da se dr. Alešu Mlakarju za njegov delovni opus in prispevek k razvoju stroke in dobre prakse prostorskega načrtovanja ter k varstvu in razvoju slovenske krajine podeli najvišja stanovska nagrada.