izr. prof. dr. Metka Sitar
Platinasti svinčnik 2024
Poklicna pot arhitekte dr. Metke Sitar je začela pridobivati svoj družbeni pomen, potem ko je kot odlična študentka leta 1976 diplomirala pod mentorstvom prof. Edvarda Ravnikarja z nalogo Stanje in težnje v osrednjem prostoru Slovenskih goric. Že v času študija je delovala v Studiu MSSV, kjer je sodelovala z grafičnim oblikovalcem Matjažem Vipotnikom.
Po diplomi se je najprej zaposlila v Sektorju za prostorsko planiranje Zavoda RS za družbeno planiranje, leto pozneje se je kot odgovorna projektantka pridružila razvojnemu oddelku podjetja Marles hiše in kasneje delovala v biroju Projekt MR inženiring. Tako je načrtovanje v njenem kariernem delovanju dobilo osrednje mesto.. Leta 1977 se je odločila svojo arhitekturno pot obogatiti s podiplomskim študijem na Kraljevi danski akademiji likovnih umetnosti; zaključila ga je z nalogo Nizka zgoščena stanovanjska zazidava. Leta 1989 se je odzvala vabilu avstrijskih kolegov in se kot vodja projekta pridružila graškemu biroju Gruppe 3 ter zatem biroju Nussmüller Architekten.
Po končanem doktorskem študiju na Tehnični univerzi v Gradcu (disertacija Možnosti in omejitve usmerjanja procesov razpršene gradnje, 1998) je dobila vabilo za vrnitev v Slovenijo: postala je vodja sektorja in kasneje svetovalka vlade za državno prostorsko planiranje na istoimenskem uradu ministrstva za okolje in prostor. V tej vlogi je med drugim vodila pripravo prvega prostorskega plana samostojne Slovenije.
Leta 2000 je bila povabljena na Fakulteto za gradbeništvo (FG) Univerze v Mariboru za vodjo priprave univerzitetnega programa študija arhitekture. Kot docentka je najprej prevzela novoustanovljeno katedro za predmete s področij arhitekture in urbanističnega načrtovanja, po uspešni pripravi in akreditaciji bolonjskega univerzitetnega študijskega programa Arhitektura pa je leta 2007 postala njegova vodja ter prva predstojnica Katedre za arhitekturo in prostor. V tej vlogi je med drugim uspešno vodila postopek notifikacije univerzitetnega in magistrskega študijskega programa v skladu z EU-direktivo, ki danes diplomantom zagotavlja priznanje izobrazbe za poklicno kvalifikacijo v tujini.
Dr. Metka Sitar je sodelovala v številnih strokovnih komisijah, odborih, mrežah in projektih na nacionalni in EU-ravni. Tako je med drugim kot delegatka Slovenije v tehničnem odboru evropske raziskovalne mreže na področju znanosti in tehnologije (COST TUD) ocenjevala prijave razvojno-raziskovalnih projektov za financiranje v okviru pobude Obzorje 2020. Kot arhitekturna strokovnjakinja Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS) je soodgovorna za akreditacijske in evalvacijske postopke zagotavljanja visoke kakovosti študijskih programov. Ne nazadnje je svoje izkušnje in znanja kot (so)avtorica in urednica povzela v vrsti strokovnih člankov in publikacij, objavljenih v slovenskem, angleškem in nemškem jeziku. Za svoje zasluge in vsestransko delovanje je prejela posebno priznanje – srebrni znak Univerze v Mariboru.
Njena izjemna poklicna pot kaže na pomembnost izobraževanja, trdega dela in vztrajnosti pri doseganju ciljev. Že kot študentka je pokazala predanost in talent za arhitekturo, kar ji je omogočilo, da si je pridobila dragocene izkušnje v znanih birojih ter nato svoje znanje in spretnosti razširila še s podiplomskim študijem in kasneje doktoratom v tujini. Njeno delo v vlogi svetovalke vlade kaže na njeno sposobnost vplivanja na družbo in novonastalo državo prek arhitekture. S svojim znanjem in strokovnostjo je prispevala k oblikovanju politik, strategij in projektov na področju prostorskega načrtovanja, trajnostne gradnje in oblikovanja mestnega okolja, kar je imelo pozitiven vpliv na kakovost življenja prebivalcev. Ustanovitev novega programa za študij arhitekture ter prevzem vloge predstojnice in izredne profesorice kažeta na njeno zavezanost krepitvi arhitekturne stroke in izobraževanju prihodnjih generacij arhitektov. S svojo strokovnostjo je na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru oblikovala in vodila izvajanje študijskega programa ter prispevala k razvoju arhitekturne miselnosti, inovacij in kreativnosti.
Dr. Metka Sitar je arhitektka, ki je delala na različnih področjih arhitekturne stroke ter je svoje dragocene izkušnje iz prakse prenesla v akademsko okolje. S svojimi izkušnjami in dodatnim izobraževanjem v tujini je lahko študentom podajala vpogled v dejansko delo arhitekta, kompleksnost projektov in praktične veščine, potrebne za delo v arhitekturni praksi. Njeno uspešno pedagoško delo na Univerzi Maribor je bilo plod njenih vodstvenih sposobnosti in akademskega raziskovanja. S svojim delom je spodbujala sodelovanje in izmenjavo znanja ter ustvarjala mostove med različnimi sektorji arhitekturne stroke, s tem pa prispevala k danes številčno močnim generacijam študentov arhitekture ter k pomenu Maribora kot univerzitetnega mesta in zaposlitvenega središča vzhodne Slovenije.
Na kratko lahko rečemo, da je družbeni pomen poti arhitektke dr. Metke Sitar izjemno velik, saj kaže na moč izobraževanja, strokovnosti, vodstva in predanosti stroki ter na vpliv arhitekture na družbo, kulturo in izobraževanje. Takšen zgled je lahko navdih in spodbuda za druge strokovnjake ter prispeva k razvoju arhitekturne stroke in naše družbe kot celote.
Fotografija: Mateja Jordovič Potočnik